REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie ogrodzenie wybrać

Karolina Król
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Ogrodzenie.
Ogrodzenie.

REKLAMA

REKLAMA

Stawiając ogrodzenie, oczekujemy żeby nie tylko nas chroniło, ale także cieszyło oko, pasując do całości domu. Płot oddziela nas od hałasu i spalin, utrudnia nieproszonym gościom wstęp na posesję. Powinien współgrać z architekturą domu i podkreślać jego charakter.

Na rynku mamy szeroki wachlarz systemów ogrodzeniowych. Od tych standardowych do coraz bardziej nowoczesnych, a nawet zautomatyzowanych (bramy przesuwne). Zróżnicowanie materiałowe także jest ogromne.

REKLAMA

Ogrodzenia betonowe

Z prefabrykowanych płyt o ażurowej lub litej formie, najczęściej wykorzystywane do ogradzania działek przy domach jednorodzinnych lub przy zakładach produkcyjnych. Wykonane w formie odlewu, mocowane za pomocą zasuwy na słupach także wykonanych z betonu. Niska estetyka, duża wytrzymałości na warunki atmosferyczne, trwałość, stosunkowo niska cena. Różnorodność form i wzorów. Za ich pomocą można szybko i łatwo budować ogrodzenia.

Zobacz także: Najlepsza kostka brukowa do Twojego mieszkania

Ogrodzenia drewniane

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drewniane ogrodzenia buduje się za pomocą sztachet (płaskich lub profilowanych), żerdzi i bali. Kiedy decydujemy się na ogrodzenie z samego drewna, wtedy wszystkie jego elementy trzeba starannie przygotować - zabezpieczyć przed wilgocią, chorobami i pleśnią. Można to zrobić za pomocą pokostu lub impregnatu do drewna, można też pomalować je farbą. Ogrodzenie drewniane może być płotem ze zwykłych sztachet, desek lub bali drewnianych, oraz takim, w którym przęsła są betonowe, kamienne lub z cegły, wypełnionych drewnem.

Ogrodzenie kamienne, w formie muru

Kamień jest materiałem trwalszym, ale i droższym. Do budowy ogrodzeń używany jest kamień łupany, cięty, oraz kamień polny i rzeczne otoczaki. Z kamieni buduje się często słupki i cokoły ogrodzeń wypełnionych innymi materiałami.

Ogrodzenia metalowe

Ogrodzenia kute - są wyrobami kowalstwa artystycznego. Można zamówić płot według gotowego wzoru lub na indywidualne zamówienie. Ważny jest sposób łączenia poszczególnych elementów metalowego ogrodzenia. Tańszą formą ogrodzenia z metalu są odlewane w formach płoty żeliwne. Ich powierzchnia pokryta jest farbą, co zapobiega korozji. Metalowe ogrodzenia produkują też zakłady ślusarskie, wykorzystując do tego gotowe elementy stalowe, które zespawane tworzą bramy i furtki. Najpopularniejszym ogrodzeniem metalowym jest siatka, gdyż jest ona wszędzie dostępna i łatwa w montażu. Mocuje się ją do słupków osadzonych w betonowych fundamentach. Najczęściej siatkę produkuje się z drutu stalowego ocynkowanego, malowanego proszkowo lub powlekanego.

Zobacz także: Ogrodowe trendy

Ogrodzenia ceramiczne

Z cegły klinkierowej, cegły licówki. Po wybudowaniu ogrodzenia warto pokryć jego powierzchnię preparatem hydrofobowym zapobiegającym nasiąkaniu cegieł wodą (wilgoć jest wrogiem tego materiału)

Zielone ogrodzenia

Wykonane na zasadzie trejażu lub murku oporowego w połączeniu z roślinnością pnącą; żywopłoty cięte geometrycznie lub o swobodnej formie. Idealnymi krzewami na żywopłoty są rośliny liściaste (berberysy, karagana syberyjska, ognik szkarłatny, pigwowiec pośredni, róża dzika, irga). Jako żywopłot doskonale sprawdzają się także krzewy iglaste (jałowce, kosodrzewina, sosna czarna, świerk kłujący, żywotnik, cis pospolity, modrzew).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

REKLAMA

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Pompa ciepła plus piec na pellet lub kominek na drewno: 25%-45% oszczędności na ogrzewaniu przy takim połączeniu

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

REKLAMA

Czy obniżka stóp procentowych mogłaby sprawić, że sprzedaż mieszkań wzrośnie?

Czy obniżka stóp procentowych wpłynęłaby na sprzedaż mieszkań? Czy tańsze kredyty standardowe, bez rządowego wsparcia mogłyby być impulsem do zakupu własnego M? 

Nareszcie dobre wiadomości dla kupujących mieszkania: na rynku wtórnym ceny ofertowe zaczęły spadać, choć nie wszystkie

Ustępować z ceny zaczęli przede wszystkim oferujący mieszkania o średniej powierzchni i w mniejszych miastach wojewódzkich. W Warszawie natomiast jeszcze nie spadają, ale już nie rosną. Eksperci prognozują, że przynajmniej do końca roku ten spadkowy trend się utrzyma.

REKLAMA