REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie meble ogrodowe wybrać

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Adamik
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Fotel ogrodowy.
Fotel ogrodowy.

REKLAMA

REKLAMA


Aby nasz ogród przemienił się w zielony pokój, warto pomyśleć o wprowadzeniu małej architektury do jego wnętrza. Obecnie mamy do wyboru szeroką gamę produktów. Jednym z nich są meble ogrodowe.

Przed zakupem mebli ogrodowych należy się zastanowić, jaką funkcję miałyby pełnić w naszym ogrodzie – czy zależy nam przede wszystkim na ich długowieczności i praktyczności, czy też raczej na estetyce.

REKLAMA

Meble pastkowe

Jednym z najtrwalszych i najtańszych materiałów, z którego mogą być wykonane meble jest plastik - odporny na działanie czynników atmosferycznych i łatwy w utrzymaniu. Jedyna wada to szybkie blaknięcie kolorów takich mebli. Plastikowe meble ogrodowe pasują przede wszystkim do małych i minimalistycznych założeń ogrodowych lub na trasy. Kupując tego typu meble, zwróćmy uwagę czy nie są zbyt lekkie (by nie były porywane przez wiatr) i kruche ( by utrzymywały odpowiedni ciężar).

Zobacz także: Jakie ogrodzenie wybrać

Meble metalowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trwałym materiałem wykorzystywanym w produkcji mebli jest również metal, głównie aluminium. Oprócz tego, że jest trwały i lekki, to nie wymaga także dodatkowych zabezpieczeń, w przeciwieństwie do mebli stalowych. Nowoczesne wzornictwo z pewnością upiększy modernistyczny ogród lub taras. Ciekawie prezentują się również meble wykonane z żeliwa. Odlane artystyczne formy pasują głownie do ogrodów romantycznych. Jedynym mankamentem takich mebli, może być to, iż są one dość ciężkie i w chłodniejsze dni nieprzyjemnie zimne, dlatego też w tym przypadku warto zaopatrzyć się w miękkie poduszki na siedziska.

Meble drewniane

Kolejnym popularnym materiałem, z których wykonywane są meble ogrodowe, jest drewno. Wykorzystywane są przede wszystkim gatunki egzotyczne, cieszące się największą trwałością (na przykład teak, ipe, wenge, acajou czy bangkirai). Do bardziej pospolitych gatunków wykorzystywanych do produkcji mebli należą: grab, buk, dąb i robinia oraz iglaste: świerk i sosna. Dobrze zaimpregnowane meble mogą pozostać na zewnątrz nawet przez cały rok. Drewniane stoliki, krzesła, huśtawki czy ławki najbardziej pasują do tradycyjnych ogrodów. Jednak różnorodność kształtów i wzorów pozwala na dobranie mebli do każdego typu ogrodu.

Meble z wikliny i rattanu

Meble ogrodowe mogą być także plecione z wikliny, bądź rattanu. Choć są najmniej odporne na zmienne warunki atmosferyczne, wciąż cieszą się dużym powodzeniem ze względu na rozmaite formy. Meble wyplatane z bambusa oraz włókien bananowca wprowadzą do ogrodu orientalny charakter. By służyły nam jak najdłużej, w ogrodzie powinny znaleźć się w zadaszonym miejscu, pod altaną lub na osłoniętym tarasie.

Alternatywą dla mebli rattanowych i wiklinowych od kilku lat stają się meble powlekane plecionką, imitującą ich sploty. Są trwałe, lekkie i przyjemne w dotyku.

Zobacz także: Najlepsza kostka brukowa do Twojego ogrodu

REKLAMA

Chcąc połączyć estetykę mebli i ich funkcjonalność nie zapominajmy, że obecnie na rynku dostępne są meble wykonane z kilku różnych materiałów. Często siedziska i oparcie zrobione są z tworzyw tzw. ciepłych, natomiast cała konstrukcja opiera się na trwałym stelażu metalowym.

Dla poprawienia komfortu wypoczynku, nie zapomnijmy o dodatkowych elementach, takich jak poduszki, materace czy parasole. Zwróćmy uwagę, aby były wykonane z wodoodpornych materiałów, niepodatnych na promieniowanie słoneczne.

Wbrew pozorom meble ogrodowe pełnią bardzo istotną funkcję w ogrodzie. Bo czy jest coś przyjemniejszego niż odpoczynek w pięknym otoczeniu będącym owocem naszej pracy?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA