REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Najczęstsze problemy w kontaktach między klientem a architektem wnętrz

Jacek Niezgoda
Architekci wnętrz często proponują klientom rozwiązania praktyczne i funkcjonalne, a równocześnie ekscentryczne i awangardowe, polski odbiorca obawia się jednak eksperymentowania i wyjścia poza estetyczne konwenanse i schematy. Fot. ARTDESIGN
Architekci wnętrz często proponują klientom rozwiązania praktyczne i funkcjonalne, a równocześnie ekscentryczne i awangardowe, polski odbiorca obawia się jednak eksperymentowania i wyjścia poza estetyczne konwenanse i schematy. Fot. ARTDESIGN

REKLAMA

REKLAMA

Architekci wnętrz często proponują klientom rozwiązania praktyczne i funkcjonalne, a równocześnie ekscentryczne i awangardowe, polski odbiorca obawia się jednak eksperymentowania i wyjścia poza estetyczne konwenanse i schematy. Klienci z oporami akceptują nowości, zabawę konwencjami, elementy ironii we wnętrzach proponowane przez architektów.

Łatwiej przyjmowane są rozwiązania bezpieczne lub te, które można zobaczyć - inwestorzy oczekują projektów podobnych do tych, które architekt wnętrz już zrealizował i prezentuje na swojej stronie internetowej - ogranicza to jednak kreatywność i naturalną ciekawość projektantów. Należy również pamiętać, że na stronach biur projektowych najczęściej prezentowane są wnętrza już zrealizowane, do których projekty powstały rok, dwa lata wcześniej. W tym czasie zazwyczaj zmieniły się trendy, pojawiły się nowe rozwiązania, inny design mebli, lamp i dodatków.

REKLAMA

Typowa trudność projektowa polega na niedocenianiu znaczenia i wartości designu w życiu człowieka oraz nacisku jedynie na funkcjonalności przestrzeni. Przewrotnie jednak funkcja w doskonały sposób generuje formę, jest to tylko kwestia wyobraźni i poszukiwania adekwatnych rozwiązań estetycznych.

Zobacz także: Aspekty pracy architekta - projektanta wnętrz

REKLAMA

Najciekawszymi projektami dla architekta wnętrz są zamówienia, w których klient oczekuje oryginalności, poszukiwań – one też dają gwarancję niepowtarzalnego, zaskakującego efektu. Wnętrza stwarzają niezwykłe możliwości do zaprezentowania oryginalnej osobowości, wyróżnienia się i zaakcentowania swojego charakteru, dlatego warto skorzystać z tej szansy i nie bać się poszukiwania i eksperymentowania we własnej przestrzeni.

Pierwsze projekty koncepcyjne zazwyczaj są śmiałe, odważne, z rozmachem. W miarę trwania inwestycji budżet się kurczy, brakuje czasu na sprowadzenie oryginalnych materiałów i elementów wyposażenia. Inwestorzy, których projekt zaskoczył zbyt śmiałymi rozwiązaniami, często dowolnie zmieniają proponowaną koncepcję, czyniąc z perfekcyjnie dopracowanej przestrzeni mieszankę dość banalnych wyobrażeń, przyzwyczajeń i typowych poglądów estetycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: W jaki sposób efekty iluminacji stają się narzędziami architektów kreujących przestrzeń nocą?

W przypadku większości inwestycji, w momencie gdy zaczynają być widoczne pierwsze rozwiązania, następuje moment krytyczny: klient ocenia wyrwany z kontekstu szczegół, nie znając jego umiejscowienia w całości i dopełniających go detali, stara się więc wprowadzać kolejne zmiany. Czasami trudno jest przekonać klienta, że zastosowane elementy są częścią spójnej kompozycji i dopiero po zakończeniu inwestycji odkryją całe swoje piękno i harmonię. Rozmowy na tym etapie bywają emocjonalne i burzliwe, warto jednak zaufać wiedzy i doświadczeniu architektów wnętrz. Wybierając architekta należy również pamiętać, aby nie kierować się wizualizacjami projektowanej przestrzeni, lecz przede wszystkimi zdjęciami już zrealizowanych wnętrz.

ARTDESIGN

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

REKLAMA

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA