REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Aspekty pracy architekta – projektanta wnętrz

Jacek Niezgoda
Architekci wnętrz cenią sobie wyzwania, które pozwalają im się wykazać. Fot. ARTDESIGN
Architekci wnętrz cenią sobie wyzwania, które pozwalają im się wykazać. Fot. ARTDESIGN

REKLAMA

REKLAMA

Praca architekta – projektanta wnętrz nie należy do łatwych. Czasami architekt trafia na inwestora z wysokimi oczekiwaniami i konkretną wizją wymarzonej przestrzeni, a innym razem na takiego, który przyjmuje propozycje projektanta bez zastrzeżeń.

Wysokie wymagania klientów oraz nietypowe, trudne uwarunkowania przestrzeni sprawiają paradoksalnie, że powstają lepsze, oryginalniejsze projekty wnętrz. Takie wyzwania architekci wnętrz bardzo cenią – dają szansę na rozwój, kreatywne, niestandardowe rozwiązania, bronią przed rutyną. Inwestor wyedukowany estetycznie, świadomy swoich potrzeb, czytelnie komunikujący oczekiwania to skarb dla biura projektowego. Możemy się wzajemnie uczyć, inspirować i wymieniać pomysłami na całość spraw związanych z funkcjonalną i estetyczną rolą wnętrza domu. Wzajemne zrozumienie sprzyja powstaniu dobrego projektu. Im więcej wiemy o preferencjach estetycznych inwestora, jego trybie życia, upodobaniach, tym łatwiej nam się zbliżyć do idealnego wnętrza.

REKLAMA

Zobacz także: Najczęstsze problemy w kontaktach między klientem a architektem wnętrz

REKLAMA

Najbardziej przykre są sytuacje, gdy inwestor, z różnych przyczyn, często z braku odwagi w zastosowaniu zbyt ekstrawaganckich jego zdaniem rozwiązań, trzymania się kolorystycznych schematów, odrzuca innowacyjne koncepcje i śmiałe rozwiązania. Końcowy efekt i tak jest wyśmienity, klient jest zadowolony i poleca nasze biuro, my mamy jednak niedosyt i świadomość, że wnętrze mogło być znacznie lepsze.

Częsta trudność w pracy projektanta wiąże się z niechęcią klientów do zakreślania ram budżetowych dla projektu wnętrza - niewielki budżet sprawia, że pierwotnie entuzjastycznie przyjmowane propozycje, po poznaniu kosztów, są po kolei odrzucane bez podania jakiejkolwiek informacji o przyczynach. Takiej sytuacji można uniknąć, informując projektanta o środkach, jakie chcemy przeznaczyć na wyposażenie domu. Odpowiednia komunikacja, czytelne informowanie o możliwościach finansowych i oczekiwaniach estetycznych sprzyjają wzajemnemu zrozumieniu, co pozwala uniknąć trudności już na początkowym etapie i konsekwentnie, zgodnie z założeniami i budżetem realizować projekt, a następnie wnętrze.

Widoczny relatywizm estetyczny, zgodnie z którym ładne jest to, co się komu podoba, niewyszukana kultura masowa, brak wzorców estetycznych i tradycji projektowania wnętrz przez profesjonalistów sprawiają, że czasem klienci oczekują rozwiązań, które podpatrzyli u znajomych lub w filmie: krzykliwych, z chaotycznym nagromadzeniem niepasujących do siebie elementów – na pierwszy rzut oka efektownych, lecz bezwartościowych, niefunkcjonalnych, szybko się starzejących i zazwyczaj po prostu brzydkich. Projektowanie wnętrz jest pasją i przyjemnością, lecz równocześnie to żmudny i długotrwały proces, wymagający szerokiej wiedzy: działania projektowe czerpią z historii sztuki, najnowszych osiągnięć designu, architektury, mody - twórczo przekształcają obowiązujące nurty, tworząc nową jakość. Inspiracji architekci szukają wszędzie – w literaturze, uważnych obserwacjach ludzi, ewolucji zachowań, potrzeb i przyzwyczajeń.

Zobacz także: Jakie są zalety i przyjemności pracy architekta wnętrz?

Istnieje dość powszechna opinia, że architektura wnętrz w Polsce pozostaje daleko za dokonaniami w Europie Zachodniej, projekty są konserwatywne i zachowawcze. Dzisiejsze nowości, pokazywane jako odkrycia, często kopiują rozwiązania popularne na Zachodzie już w latach siedemdziesiątych. W Polsce nie istnieje tradycja projektowania wnętrz, szczególnie prywatnych, dlatego w opinii wielu osób architekt wnętrz dokonuje jedynie funkcjonalnego podziału przestrzeni, starając się nie zatracić jej spójności estetycznej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA