Aspekty pracy architekta – projektanta wnętrz
REKLAMA
REKLAMA
Wysokie wymagania klientów oraz nietypowe, trudne uwarunkowania przestrzeni sprawiają paradoksalnie, że powstają lepsze, oryginalniejsze projekty wnętrz. Takie wyzwania architekci wnętrz bardzo cenią – dają szansę na rozwój, kreatywne, niestandardowe rozwiązania, bronią przed rutyną. Inwestor wyedukowany estetycznie, świadomy swoich potrzeb, czytelnie komunikujący oczekiwania to skarb dla biura projektowego. Możemy się wzajemnie uczyć, inspirować i wymieniać pomysłami na całość spraw związanych z funkcjonalną i estetyczną rolą wnętrza domu. Wzajemne zrozumienie sprzyja powstaniu dobrego projektu. Im więcej wiemy o preferencjach estetycznych inwestora, jego trybie życia, upodobaniach, tym łatwiej nam się zbliżyć do idealnego wnętrza.
REKLAMA
Zobacz także: Najczęstsze problemy w kontaktach między klientem a architektem wnętrz
REKLAMA
Najbardziej przykre są sytuacje, gdy inwestor, z różnych przyczyn, często z braku odwagi w zastosowaniu zbyt ekstrawaganckich jego zdaniem rozwiązań, trzymania się kolorystycznych schematów, odrzuca innowacyjne koncepcje i śmiałe rozwiązania. Końcowy efekt i tak jest wyśmienity, klient jest zadowolony i poleca nasze biuro, my mamy jednak niedosyt i świadomość, że wnętrze mogło być znacznie lepsze.
Częsta trudność w pracy projektanta wiąże się z niechęcią klientów do zakreślania ram budżetowych dla projektu wnętrza - niewielki budżet sprawia, że pierwotnie entuzjastycznie przyjmowane propozycje, po poznaniu kosztów, są po kolei odrzucane bez podania jakiejkolwiek informacji o przyczynach. Takiej sytuacji można uniknąć, informując projektanta o środkach, jakie chcemy przeznaczyć na wyposażenie domu. Odpowiednia komunikacja, czytelne informowanie o możliwościach finansowych i oczekiwaniach estetycznych sprzyjają wzajemnemu zrozumieniu, co pozwala uniknąć trudności już na początkowym etapie i konsekwentnie, zgodnie z założeniami i budżetem realizować projekt, a następnie wnętrze.
Widoczny relatywizm estetyczny, zgodnie z którym ładne jest to, co się komu podoba, niewyszukana kultura masowa, brak wzorców estetycznych i tradycji projektowania wnętrz przez profesjonalistów sprawiają, że czasem klienci oczekują rozwiązań, które podpatrzyli u znajomych lub w filmie: krzykliwych, z chaotycznym nagromadzeniem niepasujących do siebie elementów – na pierwszy rzut oka efektownych, lecz bezwartościowych, niefunkcjonalnych, szybko się starzejących i zazwyczaj po prostu brzydkich. Projektowanie wnętrz jest pasją i przyjemnością, lecz równocześnie to żmudny i długotrwały proces, wymagający szerokiej wiedzy: działania projektowe czerpią z historii sztuki, najnowszych osiągnięć designu, architektury, mody - twórczo przekształcają obowiązujące nurty, tworząc nową jakość. Inspiracji architekci szukają wszędzie – w literaturze, uważnych obserwacjach ludzi, ewolucji zachowań, potrzeb i przyzwyczajeń.
Zobacz także: Jakie są zalety i przyjemności pracy architekta wnętrz?
Istnieje dość powszechna opinia, że architektura wnętrz w Polsce pozostaje daleko za dokonaniami w Europie Zachodniej, projekty są konserwatywne i zachowawcze. Dzisiejsze nowości, pokazywane jako odkrycia, często kopiują rozwiązania popularne na Zachodzie już w latach siedemdziesiątych. W Polsce nie istnieje tradycja projektowania wnętrz, szczególnie prywatnych, dlatego w opinii wielu osób architekt wnętrz dokonuje jedynie funkcjonalnego podziału przestrzeni, starając się nie zatracić jej spójności estetycznej.
REKLAMA
REKLAMA