REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zaprojektować wnętrza rustykalne?

Jacek Niezgoda
Kominek w stylu rustykalnym. Fot. ARTDESIGN
Kominek w stylu rustykalnym. Fot. ARTDESIGN

REKLAMA

REKLAMA

Rustykalizm według słownika języka polskiego to zamiłowanie do życia wiejskiego; we wnętrzach dotyczy przestrzeni czystych, bezpretensjonalnych i prostych w formie z czytelną funkcją, mających cechy wiejskie. W Polsce styl rustykalny coraz bardziej zyskuje na popularności.

Zatem elementy wnętrza, które w naturalny sposób towarzyszą stylowi rustykalnemu, są związane z naturą i z rękodziełem, widocznym zarówno w obróbce drewna, jak i w ręcznym formowaniu okładzin ściennych, podłogowych, jak również w kolorystyce związanej z uzyskiwaniem naturalnych barwników. W stylu rustykalnym zdobnictwo jest dopuszczalne, ale jedynie w drobnych elementach i detalach wystroju. Elementy wnętrza powinny być wykonane przy użyciu prostych narzędzi i technologii opartych na pracy rąk człowieka, współcześnie elementy rustykalne zazwyczaj są sztucznie postarzane.  

REKLAMA

Zobacz także: Jak urządzić wnętrze w stylu vintage?

REKLAMA

Styl rustykalny to konsekwentne stosowanie charakterystycznych elementów wnętrza - aby uzyskać dobry efekt, należy je stosować z umiarem we wszystkich pomieszczeniach. Na pewno sprawdzi się minimalny wystrój podkreślający naturalne piękno drewna oraz detali wykonanych, formowanych i obrabianych z naturalnych materiałów budowlanych. Styl rustykalny można uzyskać poprzez tradycyjny sposób budowy domów, gdzie widoczne, drewniane słupy i belki rozrzeźbiające przestrzeń, stanowią doskonałą dekorację wnętrza. Taki styl idealnie odnajduje się we wnętrzach mających bezpośredni kontakt z naturą, w dużych przestrzeniach domów w stylu dworkowym, często wyposażonych w antresole, gdzie centralnym punktem salonu jest kominek, a nie telewizor. W dobrze skomponowanym wnętrzu rustykalnym nowoczesne elementy RTV są ukryte i nie stanowią wartości dla wnętrza.

Stereotypowo styl rustykalny kojarzy się z dużą ilością niepotrzebnych elementów i detali zaśmiecających wnętrze. Są wśród nich stare lampy naftowe, kołowrotki, żelazka z duszą i inne elementy wyposażenia historycznej wiejskiej chaty. Powszechna przesada w nagromadzeniu bibelotów stanowi genezę negatywnych opinii na temat tego nurtu, choć wiele jego elementów jest współcześnie łączonych z nowoczesną architekturą wnętrza. Wyjątkowy klimat wnętrza rustykalnego możemy dopełnić niewielkimi dekoracyjnymi figurkami, zegarem na komodzie lub z kukułką na ścianie, malarstwem przedstawiającym sceny rodzajowe z życia wsi oraz roślinnością w ceramicznych lub drewnianych donicach. Doskonałymi dodatkami podkreślającymi sielski charakter wnętrza są wyroby z wikliny, suszone kwiaty, lniane obrusy i makatki, na podłogach niewielkie, ręcznie tkane chodniki lub skóry zwierząt.

Zobacz także: Co warto wiedzieć o stylu wiktoriańskim i płytkach ceramicznych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Styl rustykalny ma wielu ukrytych zwolenników. W projektowaniu wnętrz często traktowany jest jako łatwe i bezproblemowe zadanie projektowe, jednak uzyskanie doskonałego, spójnego efektu nie jest proste. Wnętrza rustykalne nie oznaczają przypadkowego połączenia różnorodnych, często niepasujących do siebie elementów o tradycyjnej formie i naturalnym pochodzeniu. Konsekwencja i celowość powinna być obecna w każdym działaniu projektowym, wówczas zastosowanie elementów stylu rustykalnego może przynieść zaskakująco dobre efekty. Współczesna architektura wnętrz czerpie z nurtu rustykalnego, zapożyczając rozwiązania, w których surowość powierzchni połączona z wysoko przetworzonymi tworzywami pozwala na podkreślenie i wyeksponowanie właściwości wykorzystanych materiałów. Elementy rustykalne doskonale komponują się w nowoczesnych przestrzeniach; przykładem jest dębowa bielona podłoga lub okładzina ściany wykonana z łupka lub z innych, nieregularnych płyt kamiennych – które to materiały często łączone są ze szkłem i ze stalą. Zaletą stylu rustykalnego jest ponadczasowość - w przeciwieństwie do wielu nowoczesnych rozwiązań, takie wnętrze nabiera wizualnej szlachetności w miarę upływu czasu.

Rustykalizm według słownika języka polskiego to zamiłowanie do życia wiejskiego; we wnętrzach dotyczy przestrzeni czystych, bezpretensjonalnych i prostych w formie z czytelną funkcją, mających cechy wiejskie. Fot. ARTDESIGN
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

REKLAMA

To już prawdziwy krach na rynku kredytów hipotecznych. Szykuje się zapaść w budownictwie mieszkaniowym

Dane bankowe nie pozostawiają złudzeń. Banki udzieliły w drugim kwartale br. o prawie 30 proc. mniej kredytów hipotecznych niż w tym samym okresie 2023 roku. Mieszkania kupują tylko naprawdę zamożni, bo banki zaostrzyły kryteria pożyczania pod hipotekę, a mimo to ceny mieszkań rosną.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

REKLAMA