REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Funkcja koloru we wnętrzach publicznych i prywatnych

Jacek Niezgoda
Kolor jest pochodną proponowanej wizji przestrzeni, jest związany z funkcją wnętrza, nie może być traktowany jako oddzielny od mebli i wyposażenia element projektu. Fot. ARTDESIGN
Kolor jest pochodną proponowanej wizji przestrzeni, jest związany z funkcją wnętrza, nie może być traktowany jako oddzielny od mebli i wyposażenia element projektu. Fot. ARTDESIGN

REKLAMA

REKLAMA

Kolor jest pochodną proponowanej wizji przestrzeni, jest związany z funkcją wnętrza, nie może być traktowany jako oddzielny od mebli i wyposażenia element projektu. Jaka jest jedna funkcja koloru we wnętrzach publicznych i prywatnych?

W zależności od rodzaju przestrzeni i jej przeznaczenia kolor spełnia różne funkcje: mocne, nasycone barwy podkreślają wrażenie luksusu, a przy braku finezyjnych ozdób budują wnętrze. W pomieszczeniach, w których zrezygnowano z powodów finansowych z wyrafinowanych podziałów, sztukaterii, dopracowanych dodatków i bibelotów, kreujących atmosferę, funkcję tworzenia nastroju i dopełnienia wnętrza przejmuje odpowiednio dobrany, wyrazisty kolor. W zależności od przeznaczenia wnętrza można zaproponować różne rozwiązania kolorystyczne.

REKLAMA

W hotelu sprawdzą się nawet nietypowe, zaskakujące połączenia kolorystyczne - na pewno zostaną zauważone i zapamiętane, a ze względu na z założenia krótki okres pobytu nie zdążą zmęczyć lub się znudzić.

W domach wybierane są bezpieczne zestawienia kolorystyczne, o średnim nasyceniu barw - klienci preferują uniwersalne kolory ziemi: beże i brązy.

W przestrzeniach użytkowych inwestor oczekuje wnętrz oryginalnych, charakterystycznych, pozwalających na wyraźne odróżnienie od konkurencji i zbudowanie rozpoznawalnej marki.

Zobacz także: Kolor i odcień podczas łączenia w schemacie wnętrza

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

We wnętrzach publicznych kolor z reguły nawiązuje do koloru logotypu firmy, kolorystyki kojarzącej się z działalnością inwestora lub niosącej pożądany przekaz (np. w firmach medycznych będą to barwy czyste, laboratoryjne: biel, niebieski, popielaty lub zielony; w firmach wykorzystujących nowoczesne technologie: srebrny, czarny, w firmach spożywczych kolory natury, w kancelariach prawniczych solidne brązy, stare złoto).

Przestrzenie użytkowe są zazwyczaj ciekawymi wyzwaniami projektowymi, ponieważ muszą posiadać intrygujący i wyrazisty charakter, rozpoznawalny przez klientów, a efekt wizualny jest równie ważny jak funkcjonalność. Wnętrze publiczne musi silnie oddziaływać na klientów firmy, jest wizytówką i źródłem informacji na temat marki. Wystrój ma komunikować pewne pożądane cechy firmy, jak nowoczesność, dynamizm, solidność i prestiż, dlatego projektowanie wnętrz publicznych jest ciekawym doświadczeniem, w którym można wykorzystać wielopłaszczyznową wiedzę i szerokie spektrum środków wyrazu. Inwestorzy coraz częściej są otwarci na niekonwencjonalne rozwiązania i eksperymenty, rozumiejąc, że wnętrze typowe i banalne zginie w masie podobnych, a odważne pomysły zostaną zauważone przez klientów budując identyfikację obiektu, a przez to marki.

Zobacz także: Wykorzystanie optycznych właściwości koloru

Również we wnętrzach prywatnych widoczne jest zainteresowanie intensywną kolorystyką i śmiałymi połączeniami. Kolory nie są już postrzegane wyłącznie przez ich właściwości optyczne, zgodnie z którymi kolory jasne wizualnie powiększają, a kolory ciemne zmniejszają wnętrze. Oczywiście określone właściwości kolorów pomagają budować przestrzeń, poprawiają i korygują proporcje wnętrza, podkreślają lub ukrywają cechy przestrzeni, przede wszystkim stwarzają jednak niewyczerpane możliwości efektownego kształtowania wnętrza, wydobycia faktur i niuansów detali, kreowania nastroju i wyróżnialnego charakteru oraz budowania przestrzeni poprzez wydobycie kontrastem perspektywy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA