Funkcja koloru we wnętrzach publicznych i prywatnych
REKLAMA
REKLAMA
W zależności od rodzaju przestrzeni i jej przeznaczenia kolor spełnia różne funkcje: mocne, nasycone barwy podkreślają wrażenie luksusu, a przy braku finezyjnych ozdób budują wnętrze. W pomieszczeniach, w których zrezygnowano z powodów finansowych z wyrafinowanych podziałów, sztukaterii, dopracowanych dodatków i bibelotów, kreujących atmosferę, funkcję tworzenia nastroju i dopełnienia wnętrza przejmuje odpowiednio dobrany, wyrazisty kolor. W zależności od przeznaczenia wnętrza można zaproponować różne rozwiązania kolorystyczne.
REKLAMA
W hotelu sprawdzą się nawet nietypowe, zaskakujące połączenia kolorystyczne - na pewno zostaną zauważone i zapamiętane, a ze względu na z założenia krótki okres pobytu nie zdążą zmęczyć lub się znudzić.
W domach wybierane są bezpieczne zestawienia kolorystyczne, o średnim nasyceniu barw - klienci preferują uniwersalne kolory ziemi: beże i brązy.
W przestrzeniach użytkowych inwestor oczekuje wnętrz oryginalnych, charakterystycznych, pozwalających na wyraźne odróżnienie od konkurencji i zbudowanie rozpoznawalnej marki.
Zobacz także: Kolor i odcień podczas łączenia w schemacie wnętrza
REKLAMA
We wnętrzach publicznych kolor z reguły nawiązuje do koloru logotypu firmy, kolorystyki kojarzącej się z działalnością inwestora lub niosącej pożądany przekaz (np. w firmach medycznych będą to barwy czyste, laboratoryjne: biel, niebieski, popielaty lub zielony; w firmach wykorzystujących nowoczesne technologie: srebrny, czarny, w firmach spożywczych kolory natury, w kancelariach prawniczych solidne brązy, stare złoto).
Przestrzenie użytkowe są zazwyczaj ciekawymi wyzwaniami projektowymi, ponieważ muszą posiadać intrygujący i wyrazisty charakter, rozpoznawalny przez klientów, a efekt wizualny jest równie ważny jak funkcjonalność. Wnętrze publiczne musi silnie oddziaływać na klientów firmy, jest wizytówką i źródłem informacji na temat marki. Wystrój ma komunikować pewne pożądane cechy firmy, jak nowoczesność, dynamizm, solidność i prestiż, dlatego projektowanie wnętrz publicznych jest ciekawym doświadczeniem, w którym można wykorzystać wielopłaszczyznową wiedzę i szerokie spektrum środków wyrazu. Inwestorzy coraz częściej są otwarci na niekonwencjonalne rozwiązania i eksperymenty, rozumiejąc, że wnętrze typowe i banalne zginie w masie podobnych, a odważne pomysły zostaną zauważone przez klientów budując identyfikację obiektu, a przez to marki.
Zobacz także: Wykorzystanie optycznych właściwości koloru
Również we wnętrzach prywatnych widoczne jest zainteresowanie intensywną kolorystyką i śmiałymi połączeniami. Kolory nie są już postrzegane wyłącznie przez ich właściwości optyczne, zgodnie z którymi kolory jasne wizualnie powiększają, a kolory ciemne zmniejszają wnętrze. Oczywiście określone właściwości kolorów pomagają budować przestrzeń, poprawiają i korygują proporcje wnętrza, podkreślają lub ukrywają cechy przestrzeni, przede wszystkim stwarzają jednak niewyczerpane możliwości efektownego kształtowania wnętrza, wydobycia faktur i niuansów detali, kreowania nastroju i wyróżnialnego charakteru oraz budowania przestrzeni poprzez wydobycie kontrastem perspektywy.
REKLAMA
REKLAMA