Nowe trendy wzornicze - meble
REKLAMA
REKLAMA
Dominującymi trendami wzorniczymi są: barokowy przepych, estetyka kiczu, żartobliwe połączenia oraz stylistyka vintage. W stylistyce glamour tapicerka mebli jest przesadnie zdobiona pikowaniami, kryształkami i futerkiem, w trendzie zaskakujących eklektycznych zestawień mieszają się wzory i kolory, mat z błyskiem, powierzchnie jednolite ze strukturalnymi.
REKLAMA
Nowym trendem wzorniczym w projektowaniu wnętrz rezydencji jest stylistyka pałacowa, pełna przepychu - tradycyjne formy mebli i foteli nabierają jednak współczesnego wyrazu dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów i intensywnych kolorów.
Zobacz także: Co trzeba wiedzieć o meblach w stylu kolonialnym?
REKLAMA
W światowym designie bardzo silny jest powrót do stylistyki z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Trend vintage daje projektantom nieograniczone możliwości poczynając od wykreowania wnętrza w całości przenoszącego do ubiegłych lat po łączenie nowoczesnych rozwiązań z pojedynczymi elementami oldschoolowymi. Styl vintage ma jednak niewielkie szanse zagościć w polskich wnętrzach - za bardzo kojarzy się z jeszcze świeżym wspomnieniem nieciekawego, typowego wyposażenia mieszkań z minionej epoki. Wciąż jednak modne i chętnie stosowane są meble minimalistyczne, które obecnie mają być przede wszystkim wygodne i zachęcać do wypoczynku. Dlatego oprócz oryginalnego wzornictwa, zaskakujących kolorów i charakterystycznych detali meble mają miękką linię i głębokie siedziska.
Najważniejsze w projektowaniu wnętrz są funkcjonalność, upodobania właścicieli i przeznaczenie mieszkania. W przypadku całorocznych mieszkań i domów trudno mówić o dominujących trendach wzorniczych, inaczej jest, gdy drugie mieszkanie pełni określoną, sezonową funkcję.
W apartamentach letniskowych, położonych w miejscowościach wypoczynkowych, dominuje więc drewno, jednolite, pastelowe kolory, ewentualnie wzory odnoszące się do natury. Klasyczne biurko zastępowane jest toaletką, pojawiają się wygodne fotele, a wystrój ma służyć przede wszystkim kształtowaniu atmosfery relaksu i wypoczynku.
W mieszkaniach biznesowych, odwiedzanych tylko przy okazjach służbowych, preferowane jest nowoczesne wzornictwo, mocna, dynamiczna kolorystyka, konieczne jest również wygodne biurko z odpowiednim oświetleniem do pracy.
Zobacz także: Meble: odnawianie przez malowanie
REKLAMA
W mieszkaniach w zabytkowych centrach miast, często stosowane są delikatne odwołania do wybranego stylu historycznego. W takich mieszkaniach styl mebli nawiązuje do architektury budynku, choć czasem przestrzeń o nowoczesnym, minimalistycznym wyrazie wzbogacona zostaje bardzo dekoracyjnymi, barokowymi formami mebli. Istotną rolę odgrywa tu wyrafinowany gust, stylizowane meble, wysmakowane detale i wrażenie przepychu.
Aby stworzyć przyjazne, estetyczne przestrzenie, dające poczucie ciepła, komfortu, dbałości o detal i związku z historią należy złagodzić kontrasty stylistyczne lub bogactwo form jednorodnością kolorystyczną, można też do jednolitej, zbudowanej na podobnych wzorach mebli przestrzeni wprowadzić jeden wyrazisty, bardzo dekoracyjny element. Aby zmienić charakter typowych mebli dostępnych w sklepach wystarczy wzbogacić je o dekoracyjne narzuty, kryształki, błyszczące guziki, intensywne kolory, czy organiczną formę tapicerki.
Nawet wybierając typowe meble można wykreować niepowtarzalny charakter wnętrza poprzez oryginalną kolorystykę tkanin i tapet oraz wysublimowane detale.
ARTDESIGN
REKLAMA
REKLAMA