REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Balustrada jako element dekoracyjny wnętrza

Jacek Niezgoda
Artdesign
Artdesign

REKLAMA

REKLAMA

O charakterze schodów w znaczącej mierze decyduje forma balustrady. Balustrada dostosowana stylistycznie do charakteru wnętrza silnie na nie oddziałuje. Inne kształty przyjmie we wnętrzach utrzymanych w stylu dawnej rezydencji, inne w nowoczesnych wnętrzach w stylu high-tech.

REKLAMA

We wnętrzach nawiązujących do estetyki z przełomu wieków w balustradzie pojawią się secesyjne elementy zdobnicze - wijące organiczne formy. Czasem rozrzucone w nieładzie pod rożnymi kątami pręty podtrzymujące pochwyt stanowią ciekawy element dekoracyjny wnętrza. Wypełnieniem przestrzeni pomiędzy elementami mogą być niewielkie przeszklenia witrażowe. We wnętrzach współczesnych balustrada przyjmie formę minimalistyczną - lekkich wizualnie słupków pomiędzy, którymi napięte są stalowe linki lub pręty. Wypełnieniem pomiędzy tymi słupkami może być również szkło, pleksi lub blacha perforowana. Czasem minimalistyczna balustrada przyjmuje postać stalowej rury wijącej się wzdłuż biegu schodów

REKLAMA

Na ostateczny wygląd schodów ma również wpływ zastosowany do ich wykonania materiał. Balustrada wykonana z drewna, z frezowanym podchwytem opartym na toczonych tralkach spowoduje uzyskanie tradycyjnego efektu. W klasycznym wnętrzu dobrze będą również wyglądały elementy schodów wykonane z patynowanej stali, toczone, kute lub rzeźbione. Stylowe wnętrza mogą jednak równie ciekawie prezentować się w zestawieniu z prostą i nowoczesną balustradą.

Zobacz także: Jakie są rodzaje balustrad?

Projektując balustradę nie należy zapominać o jej podstawowej funkcji. Jest nią zabezpieczenie przed upadkiem oraz pomoc przy poruszaniu się po schodach. Balustrada powinna mieć wysokość min 90 cm. Należy również zwrócić uwagę na odległości pomiędzy poszczególnymi elementami balustrady. Odstęp pomiędzy tralkami i prętami poprzecznymi nie powinien być mniejszy niż 12 cm, a forma balustrady powinna być tak dobrana, aby uniemożliwić ewentualne wspinanie się dziecka po balustradzie, lub jego wypadnięcie ze schodów.

Nowoczesne sposoby kształtowania formy

W celu uwypuklenia walorów estetycznych schodów bardzo często posługujemy się światłem. Właściwe oświetlenie schodów jest również niezmiernie ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Istotne jest, by codzienne pokonywanie stopni nie sprawiało trudności, ani nie powodowało niepotrzebnego zagrożenia. Odpowiednie oświetlenie nada jednocześnie schodom wyjątkowy wygląd, podkreśli ich kształt i wydobędzie naturalne piękno zastosowanych materiałów. Przy pomocy światła możemy zbudować odpowiedni klimat świetlny dostosowany do każdej sytuacji i pory dnia. Różnorodne rozwiązania konstrukcyjne schodów stawiają przed projektantem wnętrz nie lada wyzwanie. Wykorzystanie różnych, co najmniej dwóch systemów oświetlenia schodów pozwoli na dopasowanie natężenia światła do zmieniających się warunków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Z czego wykonać balustradę?

Oświetlenie schodów powinno być dyskretne, powinno kierować strumień na stopnie, umożliwiać bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami. Nie powinno natomiast ingerować w klimat świetlny domu. Najważniejsze jest, by podkreślało ono dekoracyjne elementy balustrady i płaszczyzny ścian, a także, by w miarę możliwości korygowało ewentualne niedociągnięcia, a tym samym nadawało całej formie właściwą lekkość.

Artdesign
Artdesign
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA