Wykorzystanie optycznych właściwości koloru
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
I tak np. długie wnętrze skrócimy optycznie malując krótszą ścianę w kolorze ciemnym. Zbyt wysokie wnętrze obniżymy optycznie malując sufit kolorem żywym, ciemnym. Wrażenie podwyższenia wnętrza uzyskamy z kolei, jeżeli kolor biały będzie przechodził z sufitu na ściany około 15 cm. Wnękę dobrze jest wypełnić ciemniejszym kolorem, pochodzącym z tej samej palety co kolor sąsiadujący. Trzeba też pamiętać, iż kolor zmienia się w zależności od tła i sąsiedztwa. Duże otwory w ścianach będą, więc rozpraszały energię koloru.
REKLAMA
Kolory zimne, takie jak błękit i zieleń nadają wnętrzom wrażenie przestronności, podczas gdy kolory ciepłe – żółty, pomarańczowy i czerwony – zmniejszają optycznie, „przybliżają” ściany do nas. Jest to tzw. optyczne korygowanie przestrzeni. W pokojach bardzo nasłonecznionych, prześwietlonych efekt przytulności osiągniemy dzięki zastosowaniu koloru beżowego, brązowego lub zielonego. Warto nadmienić, iż barwy czyste, nasycone są męczące dla oczu, a barwy jasne dają wrażenie wypoczynku. Generalnie powinniśmy się kierować zasadą, że im barwa jest ciemniejsza, tym mniej powinno być jej we wnętrzu.
Zobacz także: Dobór tkanin we wnętrzu – trendy
Niedoskonałości ścian łatwiej ukryć pod kolorami lekkimi, o niewielkim nasyceniu. Pomieszczenia pomalowane w mocnych barwach, nie tolerują bałaganu. Należy w nich zachować niemalże idealny porządek, gdyż inaczej przebywanie w nich może stać się bardzo męczące. Tradycyjnie bezpiecznymi kolorami do wnętrz są beże oraz odcienie koloru morelowego.
REKLAMA
Stonowane, jednolite kolorystycznie wnętrze możemy ożywić poprzez zastosowanie kontrastowych dodatków. Często wystarczy jeden mocny akcent kolorystyczny czystego koloru, aby ożywić wnętrze i nadać mu pewien charakterystyczny rys. Jednobarwność ożywiona akcentami jest zawsze atrakcyjna.
Na podłodze należy unikać kontrastów w postaci dużych, przenikających się plam. W dużych pomieszczeniach lepiej wyglądają podłogi ciemne, a w mniejszych jasne. Ciemne meble na jasnej podłodze będą sprawiały wrażenie wiszących nad posadzką. Dobry efekt przyniesie natomiast połączenie ciemnej podłogi z ciemnymi meblami i jasnymi ścianami. Aby wnętrze nie straciło swojej spójności, nie należy stosować więcej niż dwóch rodzajów (kolorów) drewna, a najlepiej ograniczyć się do jednego.
Zobacz także: Jak wybrać właściwy kolor wnętrza?
Na odbiór wnętrza i jego estetykę mają również wpływ użyte zestawienia kolorystyczne i kompozycje. Pionowe i poziome pasy, bordiury, figury geometryczne, czy też faktury potrafią diametralnie zmienić odbiór kolorystyki wnętrza. Umiejętna kompozycja kolorystyczna w znacznym stopniu decyduje o estetyce i harmonii wnętrza. Wpływa tym samym na poprawę naszego samopoczucia i zwiększa przyjemność z przebywania w danym pomieszczeniu.
REKLAMA
REKLAMA