REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dobór tkanin we wnętrzu – trendy

Jacek Niezgoda
Niewyczerpana różnorodność kolorów, ornamentów i faktur tkanin daje nieograniczone możliwości kreacyjne projektantom wnętrz. Fot. ARTDESIGN
Niewyczerpana różnorodność kolorów, ornamentów i faktur tkanin daje nieograniczone możliwości kreacyjne projektantom wnętrz. Fot. ARTDESIGN

REKLAMA

REKLAMA

Niewyczerpana różnorodność kolorów, ornamentów i faktur tkanin daje nieograniczone możliwości kreacyjne projektantom wnętrz. Dominujące obecnie trendy rynkowe promują bogatą ornamentykę i duże dekoracyjne, organiczne motywy, choć coraz więcej tkanin przetwarza wzory geometryczne, wzajemnie się przenikające, tworzące kompozycje na tkaninie, czasem wypukłe, wykonane z innego rodzaju materiału, co daje modny efekt trójwymiarowości tkaniny.

Stosując intensywne kolory, odważne wzory i intrygujące zestawienia najbezpieczniej czerpać inspiracje z połączeń znanych z natury. Wyraźnym kierunkiem, chociaż nadal słabo reprezentowanym w polskich wnętrzach, jest śmiałe nowoczesne wzornictwo, oparte na zaskakujących połączeniach bardzo intensywnych kolorów (lub wyrazistych akcentach kolorystycznych np. różu, cyklamenu na tle industrialnych, szarych płaszczyzn), odważnych form i geometrycznych wzorów. Cały czas modne są wnętrza barokowe, wykorzystujące efektowne złocenia, nasyconą czerń i purpurę oraz bogatą, wyrafinowaną ornamentykę, kreującą atmosferę luksusu i przepychu. Pożądanym elementem dekoracyjnym pozostają również przetworzone motywy kwiatowe - stylizowane, nowoczesne, w dużej skali, pokrywające całe ściany.

REKLAMA

Zobacz także:  Kolor we wnętrzu: kompendium

REKLAMA

Efekt elegancji, luksusu i wyjątkowości można osiągnąć dostosowując charakter wnętrz do historii budynku i dzielnicy. W tym przypadku projektanci sięgają po konkretny styl z historii sztuki – czy to będzie renesans, secesja, czy Art Deco poszukują stylizowanych mebli oraz ciężkich tkanin wykorzystujących wzory z epoki. Wrażenie elegancji i komfortu wywołuje kolorystyka bardziej konserwatywna, monochromatyczna – z zastosowaniem mocno nasyconych barw kojarzących się z prestiżem. Zastosowanie tkanin jednobarwnych, pozbawionych wzoru, wymaga przemyślanej koncepcji kolorystycznej całości pokoju, bazującej na niuansach, grze faktur i światła. Tkaninami o wyrazistym, często kontrastowym wzorze łatwiej buduje się wnętrze dopełnione, efektowne, sprawiające wrażenie przepychu i dbałości o detal. Należy jednak uważać, aby nie stosować zbyt wiele różnorodnych wzorów, raczej tworzyć tła dla dekoracyjnych elementów.

W mieszkaniach letniskowych, w miejscowościach wypoczynkowych, najczęściej stosuje się jasne, pastelowe kolory i delikatne wzory sprzyjające wypoczynkowi. Częstym zabiegiem jest wykorzystywanie regionalnych motywów dekoracyjnych - zastosowane w niewielkich ilościach, w połączeniu z nowoczesnymi meblami i oszczędną stylistyką, pozwolą stworzyć unikalne wnętrze intrygujące nawiązaniem do lokalnej tradycji.

Zobacz także: Jak udekorować wnętrze używanymi tkaninami?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umiejętnie zastosowane tkaniny nadają wnętrzu wyrazisty charakter, dają wrażenie przepychu i dbałości o szczegół. Jako kluczowe elementy wystroju powinny być zintegrowane z przestrzenią – należy bowiem pamiętać, że ślepe podążanie za modą, ekstrawaganckimi rozwiązaniami i designerskimi meblami w dłuższej perspektywie czasowej, gdy nieuchronnie nadejdą nowe trendy, sprawi, że wnętrza będą przestarzałe, szybko stracą świeżość i oryginalność.

Dominujące obecnie trendy rynkowe promują bogatą ornamentykę i duże dekoracyjne, organiczne motywy, choć coraz więcej tkanin przetwarza wzory geometryczne, wzajemnie się przenikające, tworzące kompozycje na tkaninie, czasem wypukłe, wykonane z innego rodzaju materiału, co daje modny efekt trójwymiarowości tkaniny. Fot. ARTDESIGN
Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA