Dobór tkanin we wnętrzu – trendy
REKLAMA
REKLAMA
Stosując intensywne kolory, odważne wzory i intrygujące zestawienia najbezpieczniej czerpać inspiracje z połączeń znanych z natury. Wyraźnym kierunkiem, chociaż nadal słabo reprezentowanym w polskich wnętrzach, jest śmiałe nowoczesne wzornictwo, oparte na zaskakujących połączeniach bardzo intensywnych kolorów (lub wyrazistych akcentach kolorystycznych np. różu, cyklamenu na tle industrialnych, szarych płaszczyzn), odważnych form i geometrycznych wzorów. Cały czas modne są wnętrza barokowe, wykorzystujące efektowne złocenia, nasyconą czerń i purpurę oraz bogatą, wyrafinowaną ornamentykę, kreującą atmosferę luksusu i przepychu. Pożądanym elementem dekoracyjnym pozostają również przetworzone motywy kwiatowe - stylizowane, nowoczesne, w dużej skali, pokrywające całe ściany.
REKLAMA
Zobacz także: Kolor we wnętrzu: kompendium
REKLAMA
Efekt elegancji, luksusu i wyjątkowości można osiągnąć dostosowując charakter wnętrz do historii budynku i dzielnicy. W tym przypadku projektanci sięgają po konkretny styl z historii sztuki – czy to będzie renesans, secesja, czy Art Deco poszukują stylizowanych mebli oraz ciężkich tkanin wykorzystujących wzory z epoki. Wrażenie elegancji i komfortu wywołuje kolorystyka bardziej konserwatywna, monochromatyczna – z zastosowaniem mocno nasyconych barw kojarzących się z prestiżem. Zastosowanie tkanin jednobarwnych, pozbawionych wzoru, wymaga przemyślanej koncepcji kolorystycznej całości pokoju, bazującej na niuansach, grze faktur i światła. Tkaninami o wyrazistym, często kontrastowym wzorze łatwiej buduje się wnętrze dopełnione, efektowne, sprawiające wrażenie przepychu i dbałości o detal. Należy jednak uważać, aby nie stosować zbyt wiele różnorodnych wzorów, raczej tworzyć tła dla dekoracyjnych elementów.
W mieszkaniach letniskowych, w miejscowościach wypoczynkowych, najczęściej stosuje się jasne, pastelowe kolory i delikatne wzory sprzyjające wypoczynkowi. Częstym zabiegiem jest wykorzystywanie regionalnych motywów dekoracyjnych - zastosowane w niewielkich ilościach, w połączeniu z nowoczesnymi meblami i oszczędną stylistyką, pozwolą stworzyć unikalne wnętrze intrygujące nawiązaniem do lokalnej tradycji.
Zobacz także: Jak udekorować wnętrze używanymi tkaninami?
Umiejętnie zastosowane tkaniny nadają wnętrzu wyrazisty charakter, dają wrażenie przepychu i dbałości o szczegół. Jako kluczowe elementy wystroju powinny być zintegrowane z przestrzenią – należy bowiem pamiętać, że ślepe podążanie za modą, ekstrawaganckimi rozwiązaniami i designerskimi meblami w dłuższej perspektywie czasowej, gdy nieuchronnie nadejdą nowe trendy, sprawi, że wnętrza będą przestarzałe, szybko stracą świeżość i oryginalność.
REKLAMA
REKLAMA