REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Styl rustykalny - elementy wyposażenia

Jacek Niezgoda
Charakterystyczną częścią domu w stylu rustykalnym jest kuchnia, która powinna harmonizować z wyposażeniem całego domu.
Charakterystyczną częścią domu w stylu rustykalnym jest kuchnia, która powinna harmonizować z wyposażeniem całego domu.

REKLAMA

REKLAMA

Charakterystyczną częścią domu w stylu rustykalnym jest kuchnia, która powinna harmonizować z wyposażeniem całego domu. Jakie elementy wyposażenia powinny się znaleźć w kuchni w stylu rustykalnym?

Kuchnia

Zabudowa kuchenna w stylu rustykalnym oparta jest na elementach wykonanych z cegły lub z kamienia, podpierających kamienny lub drewniany blat i obudowujących piec, pozostawionych w naturalnym materiale i kolorze lub pokrytych elementami ceramicznymi. Powstałe wnęki są wypełnione półkami, a od przodu zamknięte frontem z wyfrezowaną płycizną. Idealnie się sprawdzą meble w jednakowej stylistyce, kolorystyka drewna naturalna i ciepła. Centrum tradycyjnej kuchni to płyta grzewcza, nad którą znajduje się okap wykonany z blachy miedzianej lub ze zwykłej czarnej stali – w tym przypadku dekoracyjnie obudowany tynkiem z obramowaniem z drewna, co nadaje okapom charakterystyczny wygląd. W nawiązaniu do materiału okapu rustykalną kuchnię można wzbogacić w relingi zamocowane przy blacie oraz na ścianie nad blatem. Reling ułatwia zawieszenie dodatkowych, podręcznych akcesoriów kuchennych oraz zapewnia ochronę osobie wykonującej prace kuchenne przy blacie przed barwiącymi ubranie artykułami spożywczymi.

REKLAMA

Zobacz także: Jak zaaranżować kuchnię w stylu wiktoriańskim?

Kominek

Kominek w domach w stylu rustykalnym służył do oświetlania i ogrzewania całej przestrzeni, stąd jego centralne położenie i skupienie uwagi na tym elemencie wyposażenia. Kominki są pokryte jedynie gładzonym tynkiem lub obłożone naturalnie łamanym albo łupanym kamieniem, który może pojawić się również w elementach podłogi przed kominkiem.

Podłoga

Podłoga w stylu rustykalnym w czytelny sposób określa funkcję, a wykonana jest z kafli ceramicznych i desek ułożonych na legarach z widoczną fazą na krawędziach. Deska podłogowa najczęściej jest olejowana, czasem podbarwiona naturalną bejcą, w tradycyjnym użytkowaniu nabiera wyrazistości przez lata. Współcześnie deski podłogowe bywają sztucznie postarzane, aby efekt był widoczny zaraz po ułożeniu. Równie ważnym elementem wnętrz rustykalnego domu są pełne, nieażurowe schody, wyeksponowane na przestrzeń otwartą salonu lub hol - wykonane z drewna harmonizują z belkami stropowymi.

Elementy zdobnicze

W stylu rustykalnym elementy zdobnicze to wytwór rzemiosła ludowego, pojawiają się w prostych formach i dużych elementach kutych balustrad i zasłonach paleniska kominkowego oraz w drobnych elementach codziennego użytku, takich jak serwety czy muślinowe zasłonki okienne - określane potocznie mianem zazdrostek. Elementy stalowe mogą również być wykonane ze stali nierdzewnej nadając wnętrzu elegancji - powinny być jednak patynowane, dzięki czemu uzyskają szlachetny wyraz. Dopełnieniem tego stylu projektowania wnętrz są tradycyjne skrzynie, komody i kredensy wykonane w prostej i czystej formie, gdzie w witrynach i serwantkach można wyeksponować dekoracyjne szkło, starą porcelanę i srebra rodowe. W meblach dopuszczalne są niewielki zaokrąglenia i obłości, powierzchnia matowa lub z lekkim połyskiem. 

Zobacz także: Jak zaprojektować kuchnię w stylu prowansalskim?

Ściany

Ściany w domu zaprojektowanym w stylu rustykalnym powinny być jasne w ciepłych kolorach, doskonale sprawdza się biel tworząca kontrast z meblami i drewnianymi elementami konstrukcji domu. Mocne nasycone kolory są we wnętrzu domu rustykalnego stosowane intuicyjnie, w przestrzeniach gdzie ich oddziaływanie w naturalny sposób motywuje do określonych czynności: w jadalni czerwienie i burgundy pobudzające apetyt, w kuchni żółcie i pomarańcze, w gabinetach zieleń sprzyjająca wyciszeniu i pracy. Współcześnie w realizacjach łączymy we wnętrzu również fiolety, błękity i czekoladowe brązy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

    W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

    REKLAMA

    Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

    Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

    Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

    Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

    Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

    Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

    REKLAMA

    Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

    Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

    Specjalne zasady kontroli tzw. obiektów wielkopowierzchniowych w prawie budowlanym

    Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.

    REKLAMA