REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Styl rustykalny - elementy wyposażenia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jacek Niezgoda
Charakterystyczną częścią domu w stylu rustykalnym jest kuchnia, która powinna harmonizować z wyposażeniem całego domu.
Charakterystyczną częścią domu w stylu rustykalnym jest kuchnia, która powinna harmonizować z wyposażeniem całego domu.

REKLAMA

REKLAMA

Charakterystyczną częścią domu w stylu rustykalnym jest kuchnia, która powinna harmonizować z wyposażeniem całego domu. Jakie elementy wyposażenia powinny się znaleźć w kuchni w stylu rustykalnym?

Kuchnia

Zabudowa kuchenna w stylu rustykalnym oparta jest na elementach wykonanych z cegły lub z kamienia, podpierających kamienny lub drewniany blat i obudowujących piec, pozostawionych w naturalnym materiale i kolorze lub pokrytych elementami ceramicznymi. Powstałe wnęki są wypełnione półkami, a od przodu zamknięte frontem z wyfrezowaną płycizną. Idealnie się sprawdzą meble w jednakowej stylistyce, kolorystyka drewna naturalna i ciepła. Centrum tradycyjnej kuchni to płyta grzewcza, nad którą znajduje się okap wykonany z blachy miedzianej lub ze zwykłej czarnej stali – w tym przypadku dekoracyjnie obudowany tynkiem z obramowaniem z drewna, co nadaje okapom charakterystyczny wygląd. W nawiązaniu do materiału okapu rustykalną kuchnię można wzbogacić w relingi zamocowane przy blacie oraz na ścianie nad blatem. Reling ułatwia zawieszenie dodatkowych, podręcznych akcesoriów kuchennych oraz zapewnia ochronę osobie wykonującej prace kuchenne przy blacie przed barwiącymi ubranie artykułami spożywczymi.

REKLAMA

Zobacz także: Jak zaaranżować kuchnię w stylu wiktoriańskim?

Kominek

Kominek w domach w stylu rustykalnym służył do oświetlania i ogrzewania całej przestrzeni, stąd jego centralne położenie i skupienie uwagi na tym elemencie wyposażenia. Kominki są pokryte jedynie gładzonym tynkiem lub obłożone naturalnie łamanym albo łupanym kamieniem, który może pojawić się również w elementach podłogi przed kominkiem.

Podłoga

Podłoga w stylu rustykalnym w czytelny sposób określa funkcję, a wykonana jest z kafli ceramicznych i desek ułożonych na legarach z widoczną fazą na krawędziach. Deska podłogowa najczęściej jest olejowana, czasem podbarwiona naturalną bejcą, w tradycyjnym użytkowaniu nabiera wyrazistości przez lata. Współcześnie deski podłogowe bywają sztucznie postarzane, aby efekt był widoczny zaraz po ułożeniu. Równie ważnym elementem wnętrz rustykalnego domu są pełne, nieażurowe schody, wyeksponowane na przestrzeń otwartą salonu lub hol - wykonane z drewna harmonizują z belkami stropowymi.

Elementy zdobnicze

W stylu rustykalnym elementy zdobnicze to wytwór rzemiosła ludowego, pojawiają się w prostych formach i dużych elementach kutych balustrad i zasłonach paleniska kominkowego oraz w drobnych elementach codziennego użytku, takich jak serwety czy muślinowe zasłonki okienne - określane potocznie mianem zazdrostek. Elementy stalowe mogą również być wykonane ze stali nierdzewnej nadając wnętrzu elegancji - powinny być jednak patynowane, dzięki czemu uzyskają szlachetny wyraz. Dopełnieniem tego stylu projektowania wnętrz są tradycyjne skrzynie, komody i kredensy wykonane w prostej i czystej formie, gdzie w witrynach i serwantkach można wyeksponować dekoracyjne szkło, starą porcelanę i srebra rodowe. W meblach dopuszczalne są niewielki zaokrąglenia i obłości, powierzchnia matowa lub z lekkim połyskiem. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak zaprojektować kuchnię w stylu prowansalskim?

Ściany

Ściany w domu zaprojektowanym w stylu rustykalnym powinny być jasne w ciepłych kolorach, doskonale sprawdza się biel tworząca kontrast z meblami i drewnianymi elementami konstrukcji domu. Mocne nasycone kolory są we wnętrzu domu rustykalnego stosowane intuicyjnie, w przestrzeniach gdzie ich oddziaływanie w naturalny sposób motywuje do określonych czynności: w jadalni czerwienie i burgundy pobudzające apetyt, w kuchni żółcie i pomarańcze, w gabinetach zieleń sprzyjająca wyciszeniu i pracy. Współcześnie w realizacjach łączymy we wnętrzu również fiolety, błękity i czekoladowe brązy.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA