Plastyczny obraz przestrzeni - harmonia kolorów
REKLAMA
REKLAMA
Jak zachować harmonię?
Istnieją zasady doboru kolorów pozwalające na odnalezienie pomiędzy nimi harmonii, czyli odnalezienie w zestawianych kolorach cech wspólnych. Można osiągnąć dobry efekt kierując się gustem i intuicją, można też posłużyć się gotowym próbnikiem kolorów, gdzie odpowiednio skonstruowane zestawienia pomogą nam osiągnąć ten cel.
REKLAMA
REKLAMA
Wyróżniamy harmonię zgodną z odcieniami, polegającą na rozjaśnianiu lub przyciemnianiu tego samego podstawowego koloru. Odcienie nałożone na ścianę będą się wzajemnie dopełniały. Harmonię w przypadku różnych kolorów uzyskujemy poprzez zestawienia kolorów o podobnym nasyceniu (natężeniu).
Harmonijne zestawienia kolorów to nie tylko zestawienia jasnych i pastelowych barw. Harmonia to porządek w kolorach, pogodzenie kontrastów, równowaga kolorów ciemnych i jasnych. Niezbyt dobre efekty daje pomalowanie każdej ściany w innym kolorze, natomiast pomalowanie wnęki lub wydzielonej części pokoju ciemniejszym odcieniem podstawowego koloru na pewno uatrakcyjni wnętrze.
Zobacz także: Jak zastosować biel w kuchni?
Neutralna biel
REKLAMA
Uniwersalnym tłem dla wszystkich kolorów jest neutralna biel. Rozszczepiona w pryzmacie daje pełną gamę kolorystyczną, a zastosowana na ścianach pozwala w bezpieczny sposób zestawiać różne przedmioty zarówno w wymiarze kolorystycznym, jak i stylistycznym. Pomieszczenia pomalowane na biało wydają się optycznie większe. Biel budzi skojarzenia z porządkiem i równowagą. Jednakże zastosowanie bieli w całym wnętrzu, na zbyt dużych powierzchniach stwarza wrażenie zimna, chłodu i braku przytulności. Biały kolor ścian kontrastuje wtedy z meblami i podłogą, wyostrza nasze postrzeganie kształtu i jakości elementów we wnętrzu. Biel na dużych powierzchniach jest sterylna i chłodna. Wciąż jednak w takiej właśnie postaci stosujemy ją w naszych pomieszczeniach.
Dobrze jest natomiast wykorzystywać biel jako dodatek, kontrast wydobywający rzeczywisty kolor. Biel jest bowiem idealnym partnerem dla pozostałych kolorów. Dobre wizualnie efekty dają białe pasy – pionowe i poziome, rozdzielające różne kolory lub zbyt zlewające się odcienie. Biel sprawia, iż różne odcienie kolorów idealnie ze sobą współgrają. Ciekawą kompozycję i wrażenie spójności tworzy we wnętrzu powiązanie białych płaszczyzn z układem sufitów podwieszanych lub układem podłóg. Biel może być również dobrym tłem dla szczególnego przedmiotu we wnętrzu – obrazu wiszącego na ścianie, rzeźby, ciekawego kinkietu lub po prostu tłem dla zieleni (biel jest najlepszym tłem dla zieleni).
Zobacz także: Jak wykorzystać różowy kolor w kuchni?
Łatwo podejmujemy decyzję o zakupie kolorowych, często nie pasujących do siebie dodatków, natomiast decyzja o wyborze koloru ścian przychodzi nam z wielką trudnością. Obawiamy się, że ten wybór zupełnie nie spełni naszych oczekiwań. Warto jednak spróbować, mając na uwadze to, iż kolor dekoruje i jego brak we wnętrzu zubaża je, wysuwając na plan pierwszy kolor podłogi i mebli.
REKLAMA
REKLAMA