REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Projekt ogrodu

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak zaprojektować ogród przy domu? Co jest ważne? Jakie pytania trzeba sobie zadać?

Planowanie ogrodu przy domu może być jednym z najbardziej satysfakcjonujących projektów do realizacji w życiu. Z właściwym przygotowaniem, dobrym rozpoznaniem terenu i starannym doborze roślin, twój ogród może stać się miejscem relaksu, radości a także dumy. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci efektywnie zaprojektować wymarzony ogród przy domu.

Budowa tarasu: Jak wybrać płyty tarasowe?

Jak wybrać najlepsze płyty do budowy tarasu w ogrodzie? Na pewno nie powinniśmy kierować się tylko wyglądem płyt. Na początku warto przyjrzeć się rozmiarom płyt, ich wymiar może bowiem determinować sposób ich układania. Zobacz poradnik.

Aranżacja ogrodu - galeria

Wiosna to dobry czas, aby zastanowić się nad aranżacją ogrodu. Jak zaaranżować ogród, aby był miły dla oka i funkcjonalny? Ogród możemy zaprojektować samemu lub z pomocą architekta zieleni. Zobacz przykładowe aranżacja ogrodu.

Projekt ogrodu: Gazony

Gazony to duże ozdobne kształtki betonowe stosowane w aranżacji terenów zielonych. Gazony to prostopadłościenne elementy o niewielkich wymiarach nie posiadające dna. Dostępne w wielu koloraj najczęściej są wykorzystywane do budowania ścian oporowych w ogrodzie lub tworzenia ciekawych kompozycji w przestrzeniach ogrodów.

REKLAMA

Projekt ogrodu - od czego zacząć?

Projekt ogrodu jest tak samo istotny jak projekt wnętrz domu, w którym mieszkamy. Jeśli marzy nam się piękny, dobrze zaaranżowany ogród, a nie jesteśmy specjalistami w temacie ogrodnictwa - projekt ogrodu warto powierzyć architektowi zieleni. Projektant zieleni zaaranżuje nam ogród w sposób przemyślany i profesjonalny. Zobacz na co zwrócić uwagę poszukując projektanta zieleni.

Pergola ogrodowa – z łatwką, huśtawką, a może jako altana?

Pergola to konstrukcja ogrodowa, która może stać się ciekawą ozdobą ogrodu. Decydując się na budowę pergoli w ogrodzie możemy postawić np. pergolę połączoną z ławką, pergolę z huśtawką. Pergola z zadaszeniem może tez pełnić rolę altany ogrodowej. Z pomocą pergoli możemy też zadaszyć taras.

Projekt trawnika – o czym warto pamiętać?

Projektując trawnik warto zorganizować go tak, aby był łatwy w utrzymaniu i cieszył oko. Zadbany trawnik to niewątpliwie duża ozdoba każdego ogrodu.

Sposoby na zadbany ogród – dla zapracowanych

Sposoby na zadbany ogród to przede wszystkim dobór odpowiednich roślin. Pielęgnacja trawnika, drzew i rabat nie musi być czasochłonna – o ile wcześniej wszystko dobrze zaplanujemy. Jak zadbać o ogród, gdy możemy poświęcić mu niewiele czasu?

REKLAMA

Projekt ogrodu – stałe rośliny w ogrodzie

Projekt ogrodu należy przemyśleć bardzo starannie. Warto zacząć od projektu rozmieszczenia roślin stałych, które będą stanowiły fundament naszego ogrodu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając rośliny stałe do ogrodu i jakie najlepiej wybrać.

Jak zrobić huśtawkę ogrodową?

Huśtawka ogrodowa to fajne miejsce do spędzania wolnego czasu. Można kupić gotową huśtawkę ogrodową lub zrobić ją samemu, ale z czego? Huśtawkę ogrodową możemy wykonać z wielu rzeczy, które na pierwszy rzut oka wydają się nam niepotrzebne: stara opona, paleta, gałąź. Zobacz galerię.

Projektowanie rabaty bylinowej w 7 krokach

Jak zaprojektować rabatę kwiatową? Wystarczy 7 kroków. Należy sporządzić plan działania, wybrać odpowiednie gatunki roślin, wybrać odpowiednie miejsce i dobrze przygotować podłoże. Zobacz poradnik.

Mosty i mostki w ogrodzie

Kiedy już samo oczko wodne lub staw w ogrodzie nie wystarcza, szukamy pomysłu by choć trochę urozmaicić wygląd naszego ogrodu. Rozwiązaniem jest zaaranżowanie mostku, który połączy dwie części naszego ogrodu. Zobacz galerię mostów i mostków w ogrodzie.

Taras w ogrodzie - inspiracje

Taras w ogrodzie to miejsce do wypoczynku i spędzania wolnego czasu z rodzina i przyjaciółmi. Jak go zaprojektować, aby był to ciekawy i funkcjonalny zakątek w ogrodzie? Zobacz galerie i znajdź inspirację.

Alejki w ogrodzie - inspiracje

Alejki w ogrodzie możemy projektować w różny sposób. Nawierzchnię alejek w ogrodzie możemy wykańczać na różne sposoby stosując do tego celu różne materiały: żwir, piaskowiec, kostkę betonową lub różne kamienie. Zobacz galerię.

Projekt ogrodu: Taras wykończony kostką brukową i drewnem

Połączenie dwóch różnych materiałów daje wiele nowych możliwości aranżacyjnych. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest połączenie dwóch materiałów: kostki brukowej i drewna – do budowy tarasu. Przy użyciu tych dwóch materiałów w ciekawy sposób zaaranżujemy nawierzchnię tarasu.

Kręte ścieżki w ogrodzie – wykonanie krok po kroku

Układanie prostych ścieżek w ogrodzie nie jest trudnym zadaniem. Problem zaczyna się, kiedy chcemy ułożyć krętą ścieżkę z wieloma łukami. Jest kilka prostych zasad, dzięki którym kręte ścieżki będziemy można wykonać samodzielnie.

Projekt ogrodu: schody w ogrodzie

Podczas projektowania ogrodu warto wykorzystać wszystkie będące już w nim elementy takie jak drzewa czy głazy. Bardzo efektownie można zaaranżować np. zmienne ukształtowanie terenu, np. skarpę wkomponowując w nią schody.

Ogród w stylu ZEN

Ogrody w stylu ZEN najczęściej spotyka się w sąsiedztwie nowoczesnej architektury, w której dominuje beton i szkło. Ta prosta i dość oszczędna forma urządzania ogrodu, choć mogłoby się wydawać, że jest nowoczesna, znana jest już od setek lat. Styl ZEN w ogrodzie świetnie sprawdzi się w sąsiedztwie współczesnych budynków.

Ogród, który wymaga mało pracy

Przygotowując projekt ogrodu, powinniśmy zastanowić się ile czasu chcemy poświęcać na jego pielęgnację. Bardzo istotne jest, żeby projektując ogród wziąć pod uwagę nie tylko jego aspekty wizualne, lecz także praktyczne. Zastanówmy się ile czasy chcemy poświęcić na pielęgnację ogrodu, by mógł on być przede wszystkim miejscem do wypoczynku.

Gdzie nie należy sadzić drzew i krzewów w ogrodzie?

Podczas sadzenia w ogrodzie drzew i krzewów należy pamiętać o jednym, bardzo ważnym czynniku. Jest nim miejsce sadzenia czyli odległość od ogrodzenia, domu czy granicy działki. Przeczytaj, gdzie nie należy sadzić drzew i krzewów w ogrodzie.

Jak zaprojektować mały ogród?

Projektowanie małych ogrodów nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy pamiętać o kilku przydatnych wskazówkach a mały ogród może stać się wizualnie większy. Przeczytaj, jak zaprojektować mały ogród.

Koniec lata w ogrodzie – najlepszy czas na zaprojektowanie ogrodu

Chcąc zaprojektować własny ogród, często z tą decyzją czekamy do wiosny. Niepotrzebnie, bardzo dużo prac można wykonać jeszcze jesienią i wczesną zimą. Do takich prac można zaliczyć m.in. wykonanie ogrodzenia, poprowadzenie instalacji oświetleniowej czy budowę chodnika. Wystarczy tylko mieć dobry plan, aby wszystkie prace zakończyć prace jeszcze przed pierwszymi przymrozkami.

Antyki w ogrodzie – sposób na niepowtarzalny ogród

Antyki w ogrodzie to sposób na piękny ogród w wyjątkowym stylu. To, co wiele osób uważa za niepotrzebne, przy odrobinie wysiłku może stać się elementem wystroju naszego ogrodu. Stare doniczki, ceramika, płyty kamienne, stare meble, to tylko niektóre przedmioty, które mogą spowodować, że nasz ogród nabierze wyjątkowego charakteru. Zobacz jak tego dokonać.

Kamien w ogrodzie – meble, ścieżki i schody

Kamień to naturalny materiał, który warto wykorzystać w aranżacji ogrodu. Trwały i wytrzymały świetnie sprawdzi się w różnych postaciach. Z kamienia w ogrodzie możemy wykonać nie tylko ścieżki, ale i meble. Zobacz, jak możesz wykorzystać kamień we własnym ogrodzie.

Jak stworzyć wymarzony ogród dla dzieci?

Ogród dla dzieci – niewielkim wysiłkiem możemy stworzyć dzieciom kącik do zabawy i odpoczynku. Przygotowanie ogrodu dla maluchów nie jest drogie, wystarczy kilka drobiazgów, które zamienią ogród w miejsce zabaw i odpoczynku naszych dzieci.

Ile kosztuje ogród?

Zakupiłam dom na obrzeżach miasta. Chciałabym założyć ogród, ale nie wiem, na jakie koszty powinnam się przygotować? Marzena z Ełku

Jak wygląda proces projektowania ogrodu?

Zakładam właśnie ogród. Już mam ustalony termin rozmowy z projektantem. Nie wiem, czego powinienem się po nim spodziewać. Proszę o pomoc. Oskar z Krakowa

Po czym rozpoznać dobrego ogrodnika?

Wraz z mężem przeprowadziłam się do Jabłonny, niedaleko Warszawy. Mamy tutaj dom i dużo miejsca na ogród. Nie wiem tylko, jak wybrać właściwego architekta ogrodów. Po czym można go poznać? Anna z Jabłonny

Jakich zdolności wymaga projektowanie ogrodów krajobrazowych?

Już od jakiegoś czasu interesuje się ogrodami, a teraz coraz bardziej zastanawiam się, czy nie związać swojej przyszłości z tym. Zastanawiam się tylko, jakie umiejętności czy też talenty powinna mieć osoba, która pragnie zostać architektem ogrodów? Kamil z Bydgoszczy

W czym tkwi istota projektowania ogrodów?

Niedawno ukończyłem architekturę krajobrazu. Właśnie otrzymałem swoje pierwsze zlecenie, ale nie za bardzo wiem, jak powinienem się zabrać do pracy. Na czym powinienem się skupić podczas tworzenia projektu? Marek z Nowego Sącza.

Jak projektować ogródki warzywne i ziołowe?

Moja klientka zadała mi ostatnio pytanie, czy mogę zaprojektować jej ogród warzywny. Zastanawiam się, czy podjąć się takiego zadania. Prowadzę firmę projektującą profesjonalne ogrody, a to przecież tylko ogródek i to warzywny. Janusz z Warszawy.

Jak projektować ogrody wewnętrzne i podwórkowe?

Zaczynam dopiero pracować jako architekt. Dostałam zlecenie zaprojektowania ogrodu wewnętrznego za przedwojenną kamienicą. Jak powinnam podejść do tego zadania? Od czego muszę zacząć? Magda z Krakowa

Jaką altanę śmietnikową wybrać do ogrodu?

Altana śmietnikowa to rozwiązanie estetyczne i funkcjonalne. Dzięki altanie śmietnikowej możemy zasłonić znajdujący się w ogrodzie śmietnik, i tym samym sprawić, aby ogród stał się bardziej estetyczny.

Jak samodzielnie zbudować oczko wodne?

Założenie w swoim ogrodzie oczka wodnego lub stawu to doskonały pomysł. Woda poprawia mikroklimat, przyciąga zwierzęta i wprowadza pozytywną energię.

Materiały stosowane w budowie oczek wodnych

Dawniej zbiorniki ogrodowe budowano w miejscach charakteryzujących się nieprzepuszczalnym gruntem i stałym źródłem wody. Dziś, dzięki różnorodności materiałów i technologii, możemy tworzyć zbiorniki niemal w każdym miejscu i w każdej formie.

Jaki system nawadniania wybrać do ogrodu

Nawadnianie to jeden z systemów melioracji wodnych polegający na dostarczaniu glebie wody w celu pokrycia jej niedoborów i zwiększenia jej produktywności. Aby zaoszczędzić czas i pieniądze warto zainstalować automatyczne systemy nawadniania.

Szklarnia w ogrodzie

Jeśli chcemy uprawiać różnorodne gatunki roślin, nie będąc uzależnionym od naszego klimatu, wybudujmy w ogrodzie szklarnię.

Altana ogrodowa

Aby stworzyć w ogrodzie zaciszne miejsce, dające schronienie przed wiatrem i słońcem, wielu ludzi decyduje się na wybudowanie altanki. Jest to miejsce, gdzie można odpocząć, porozmawiać, zaprosić przyjaciół i urządzić grilla.

Pies w ogrodzie

Pies, jako najwierniejszy przyjaciel człowieka, niekoniecznie jest przyjacielem naszego ogrodu. Swobodnie biegając po nim, łamie pędy, kopie dołki, a jeśli załatwia swoje potrzeby fizjologiczne na terenie posesji, to przyczynia się do obumierania roślin.

Jak założyć i pielęgnować ogród ekologiczny

Forma i wielkość ogrodu zależy w znacznej mierze od warunków architektonicznych - wielkości, kształtu działki i rozmieszczenia istniejących elementów, oraz od warunków siedliskowych, takich jak typ gleby, ukształtowanie terenu i lokalne warunki klimatyczne. Podobnie jak w przypadku „typowych” ogrodów odpowiedni plan jest niezbędny.

Rzeźba w ogrodzie

Dla uatrakcyjnienia, bądź ożywienia naszych kompozycji roślinnych w ogrodzie, często decydujemy się na zakup rzeźby ogrodowej, która wzbudza zainteresowanie, pociąga niezwykłością, tworzy specyficzny klimat, a bez takiego elementu ogród nie będzie interesujący.

Karmniki w ogrodzie

Dokarmianie ptaków w naszych ogrodach to nie tylko dobry uczynek pozwalający przetrwać zimę tym stworzeniom, ale także możliwość wsłuchiwania się w ich śpiew wiosną oraz latem, ale i szansa na pozbycie się takich uciążliwych szkodników jak choćby komary czy muchy.

Basen w ogrodzie

W upalne dni chętnie korzystamy z kąpieli wodnych. Coraz więcej osób decyduje się więc na zakup lub budowę basenu w swoim ogrodzie.

Na co zwrócić uwagę podczas projektowania fontanny?

Projektując fontannę należy pamiętać między innymi, że wysokość słupa wody fontanny nie może być większa niż 50 % przekroju zbiornika, w którym ona się znajduje.

Woda w ogrodzie niskim kosztem

Poza charakterystycznymi typami dużych fontann, można wykonać coś małego w swoim otoczeniu. Jest to możliwe nawet, gdy nie mamy miejsca na sadzawkę, wystarczy wykonać mały zbiornik, w którym woda krąży w obiegu zamkniętym.

Jaki rodzaj fontanny wybrać?

Fontanny ogrodowe to delikatny szum, nawilżenie powietrza i bardzo przyjemny efekt wizualny, który zachwyca wszystkich wokół.

Krótko o konstrukcji fontanny ogrodowej

Fontanny wodne są elementami małej architektury, stanowią ozdobę i cieszą oko. Są dwa podstawowe rodzaje fontann: europejskie oraz arabskie.

Kamień w ogrodzie

Zastosowanie kamienia w ogrodzie zależy od jego walorów estetycznych, ale też takich właściwości jak: twardość, nasiąkliwość, mrozoodporność, odporność na ścieranie.

Virtual Garden – zaprojektuj piękny ogród

Virtual Garden – świetny, darmowy program do projektowania ogrodów. Teraz możemy zimą, siedząc w ciepłym fotelu, zaprojektować naszą działkę lub ogród na wiosnę. Jeśli planujemy jakieś poważne zmiany w ten sposób najlepiej sprawdzimy wizualnie naszych zamysłów.

Oświetlenie ogrodu

Odpowiednio zaprojektowany i wykonany ogród cieszy wszystkie zmysły nie tylko za dnia, ale także nocą. Oświetlenie to zatem nie tylko bezpieczeństwo i wygoda, lecz także zupełnie nowy wymiar postrzegania kompozycji ogrodowej.

REKLAMA