REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt ogrodu - od czego zacząć?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Projekt ogrodu jest tak samo istotny jak projekt wnętrz domu, w którym mieszkamy. Jeśli marzy nam się piękny, dobrze zaaranżowany ogród, a nie jesteśmy specjalistami w temacie ogrodnictwa - projekt ogrodu warto powierzyć architektowi zieleni. Projektant zieleni zaaranżuje nam ogród w sposób przemyślany i profesjonalny. Zobacz na co zwrócić uwagę poszukując projektanta zieleni.

REKLAMA

Aranżowanie posesji to dla właścicieli z jednej strony wielka radość, z drugiej niemały kłopot. Radość – bo mogą urzeczywistnić wyobrażenia o ogrodzie jedynym w swoim rodzaju, kłopot – bo jak to zrobić, od czego zacząć… To co wydawało się proste i przyjemne, w miarę postępu prac może zamienić się w szereg niekończących się problemów. W efekcie często zamiast ogrodu marzeń powstaje dość przypadkowo zagospodarowana przestrzeń, w której będziemy żyli przez lata. Dlatego warto i opłaca się skorzystać z usług projektanta krajobrazu.  

zobacz także: Projekt schodów w ogrodzie. Poradnik

- Jest on konsultantem i doradcą – podkreśla Martyna Purska, projektantka w firmie Libet. – Obiektywnie spojrzy na wizje klienta i w razie potrzeby je skoryguje albo pomoże stworzyć taki projekt ogrodu, by w pełni odpowiadał potrzebom, upodobaniom i gustom przyszłych użytkowników. Bardzo ważna jest zwłaszcza pierwsza aranżacja posesji, bo jest ona bazą, która będzie ewoluowała na przestrzeni lat.

Wynajęcie projektanta zieleni

Wynajęcie biura projektowego architektury krajobrazu wydaje się najprostszą metodą, ale czy zawsze najlepszą? Trzeba liczyć się z niemałymi kosztami, a poza tym biura nastawione są głównie na dużych klientów i projektowanie znacznych przestrzeni. Właściciel domu jednorodzinnego i niezbyt dużej działki, o projektanta powinien raczej popytać wśród bliższej i dalszej rodziny, znajomych i znajomych znajomych, którzy aranżację ogrodu mają już za sobą. Poczta pantoflowa jest w takich sytuacjach niezawodna i na pewno przyniesie kilka sprawdzonych kontaktów. Inną metodą jest przeszukiwanie zasobów internetu, tj. wyszukiwanie stron projektantów oraz śledzenie forów związanych z urządzaniem oraz wyposażaniem ogrodów. Na forach nie tylko znajdziemy adresy i telefony do projektantów, ale również poznamy opinie dotyczące stylu i jakości ich pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kompozycje z traw ozdobnych w ogrodzie

Ponadto projektanci krajobrazu często współpracują z renomowanymi producentami kostek brukowych i płyt tarasowych. Kontakt do nich można dostać w partnerskich i autoryzowanych punktach sprzedaży materiałów nawierzchniowych lub na firmowych stronach internetowych. Przykładowo zespół projektantów w firmie Libet liczy kilku profesjonalistów, którzy oferują kompleksową pomoc w aranżacji otoczenia domu na terenie całej Polski. Ich atutami nie do przecenienia są doskonała znajomość oferty produktowej, w tym również wszelkich nowości, oraz aktualnych trendów. Dzięki temu zaprojektowana nawierzchnia będzie nie tylko ładna i funkcjonalna, ale również modna i wyjątkowa.    

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Weryfikacja rekomendacji

- Nawet rekomendowanego projektanta trzeba zweryfikować zanim zdecydujemy się podjąć z nim współpracę – radzi Martyna Purska. – W tym celu warto sprawdzić portfolio i przyjrzeć się jego dotychczasowym realizacjom. Można wtedy zauważyć, np. w jakich stylach czuje się najlepiej i czy odpowiada nam proponowana estetyka.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

REKLAMA

Ważny jest także styl bycia oraz pracy projektanta. W końcu podczas realizacji projektu będziemy z nim mieli stały i bliski kontakt. W tym celu możemy poprosić projektanta o referencje albo kontakt do jego byłych klientów i u źródła przekonać się m.in. jak układała się codzienna współpraca, w jakiej atmosferze, czy projektant jest otwarty na uwagi i sugestie, czy dotrzymuje terminów itp. Ustalenie tych i im podobnych kwestii pozwoli znacznie ograniczyć ryzyko pomyłki wyboru niewłaściwej osoby.

Znalezienie odpowiedniego projektanta to połowa sukcesu na drodze do wymarzonego ogrodu. Pełny sukces zapewni ścisła, dwustronna współpraca, poparta zaangażowaniem i aktywnością zarówno ze strony projektanta, jak i inwestora. A to już jest temat na osobny artykuł.

Źródło: Libet

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA