REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt nawierzchni wokół domu jednorodzinnego

REKLAMA

Budowa domu to poważna inwestycja. Kolejnym etapem budowy są zazwyczaj projekt wnętrz i odpowiednie zaaranżowanie terenu wokół domu. Piękny ogród oraz umiejętnie dobrana nawierzchnia, mogą w znaczny sposób podkreślić architektoniczne cechy budynku.

REKLAMA

fot. Buszrem

Najważniejsze jest wyeksponowanie budynku, który jest zawsze punktem odniesienia dla wykorzystanych nawierzchni. Z tego powodu zawsze należy trzymać się kilku uniwersalnych zasad, które pomogą uniknąć wrażenia chaosu i przypadkowości. Przede wszystkim warto dobrać odpowiedni kształt i rozmiar kostki brukowej. W następnej kolejności barwę nawierzchni, która będzie uzależniona od kolorów elewacji, dachu czy innych elementów oraz gustu właścicieli posesji.

fot. Buszrem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt

Projekt przydomowych nawierzchni to pierwszy krok, który podejmujemy jeszcze przed wyborem konkretnego produktu. Można go wykonać samemu, jednak najprościej i najbezpieczniej jest zlecić jego wykonanie projektantowi. To znacznie ułatwi pracę wykonawcy i pozwoli uniknąć wielu błędów. W projekcie powinna znaleźć się szerokość podjazdu i wjazdu do garażu, przebieg ścieżek ogrodowych. Projektant wyznaczy strefy komunikacyjne, miejsca do rekreacji, uwzględni to gdzie będą stać meble ogrodowe, gdzie będziemy grillować itd. Dobór materiału nawierzchniowego zależy bowiem nie tylko od preferencji estetycznych. Równie ważna jest jego wytrzymałość – różna w zależności od zadań stawianych danemu miejscu.

fot. Buszrem

Rozwiązania klasyczne - zawsze na czasie

Domy jednorodzinne nawiązujące stylem do wyglądu dworku szlacheckiego to jeden z ulubionych trendów architektonicznych w Polsce. Od lat tego typu domy, które charakteryzują się zwykle dwuspadowym dachem, dużą liczbą detali i stosunkowo zróżnicowaną bryłą, cieszą się największą popularnością. Do tego stylu architektonicznego najlepiej będzie pasowała kostka, która podkreśli ich tradycyjny, staropolski styl budynku. Sprawdzą się tu wzory postarzane o zaokrąglonych krawędziach, swoim kształtem nawiązujące nieco do polnych kamieni. Taka nawierzchnia pozwoli uzyskać nieco rustykalny efekt, który doskonale podkreślą łukowo poprowadzone linie nawierzchni, zwłaszcza przed wejściem do domu oraz na podjeździe do garażu.

fot. Buszrem

Minimalistycznie i nowocześnie

W przypadku domów o nowoczesnej architekturze nawiązującej do stylu modernistycznego lepsze będą prostsze formy elementów nawierzchniowych. Budynek z płaskim dachem, dużymi oknami i małą liczbą detali wymaga podobnej stylistyki kostki lub płyt. Taka nawierzchnia powinna zostać zbudowana z kostek płyt o regularnych kształtach (prostokąt, kwadrat) i prostych krawędziach, które będą dobrze dopełniały minimalistyczny styl domu. Kąty proste i widoczne krawędzie to zasada która bezwzględnie obowiązuje w tym przypadku.

fot. Buszrem

Choć nawierzchnia to tylko element wykończenia i w pewnym sensie dekoracji domu, ma ona kluczowy wpływ na ostateczny wygląd budynku. Powinna ona nie tylko podkreślać walory architektoniczne oraz akcentować mocne strony domu, lecz w razie potrzeby maskować słabsze strony budynku. Z tego powodu decyzja o wyborze materiału, którym wyłożymy tarasy, podjazdy i ogrodowe ścieżki jest bardzo istotna. Nie warto podejmować jedynie wg kryterium najniższych możliwych kosztów.

fot. Buszrem

Zobacz także:  Wykończenie ścieżek i chodników w ogrodzie

Zobacz także:  Jak zaprojektować stylowy podjazd?

Źródło: Buszrem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

REKLAMA

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

REKLAMA

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA