Oświetlenie ogrodu
REKLAMA
REKLAMA
Dzięki ustawieniu, natężeniu i barwie światła wydobywamy z ogrodu jego drugie oblicze. Dobór oświetlenia zależy od funkcji i efektu, który chcemy osiągnąć. Inaczej oświetlane są ścieżki i podjazdy, inaczej krzewy i drzewa.
REKLAMA
Lampy stojące o różnej wysokości i stylu wykończenia dobieramy starannie, tak aby pasowały do stylu ogrodu i nie odwracały uwagi od piękna roślin. Reflektory służą do podświetlania szczególnych miejsc i elementów kompozycji ogrodowej. Do zbiorników wodnych możemy zastosować specjalne oświetlenie, dzięki czemu oczka wodne rozświetlają ogród przyjemnym, organicznym światłem.
Oświetlenie ścieżek i podjazdów
Planując oświetlenie ogrodu najlepiej zacząć od ścieżek i podjazdu, co zapewni bezpieczeństwo i wygodę ruchu. Przy drogach możemy ustawić latarnie, ale tylko w przypadku gdy oświetlana droga leży na bardzo dużej działce.
Przy ogrodach przydomowych najlepiej sprawdzają się niskie lampy o wysokości ok. 30cm. lub reflektory oświetlające nawierzchnię poziomo. Taki rodzaj oświetlenia powinien mieć oddzielne zasilanie, wykonane przez uprawnionego elektryka. Lampy zasilane energią słoneczną dają zazwyczaj mizerny efekt. Opisany typ oświetlenia nawierzchni możemy zastosować także przy trawnikach, wrzosowiskach i rabatach.
Zobacz także: Czysta woda w ogrodzie
Podświetlenie drzew i krzewów
Ciekawy efekt daje podświetlanie krzewów i drzew. Zależnie od wzrostu i formy roślin możemy zastosować światło rozproszone w postaci lamp i latarni, lub reflektory. Lampy i latarnie ogrodowe dostępne są w różnych kształtach, formach i wysokościach. Ważne jest jednak to, aby typ lampy pasował do charakteru ogrodu i architektury budynków. Można zasugerować się detalami architektonicznymi lub stylem architektonicznym naszego domu. Można także odnieść się do historii ogrodów i panujących w danym czasie stylów wykończenia tego typu elementów. Najlepszy efekt daje stylowa spójność, więc dobierając oświetlenie do ogrodu i na budynki należy postarać się o sprzęt z jednej kolekcji.
Zobacz także: Jak przygotować projekt ogrodu
Wybieramy reflektory
Reflektory ogrodowe to doskonały i prosty sposób na ozdobienie ogrodu nocą. Ich światło kierujemy na charakterystyczne obiekty roślinne lub małą architekturę. Najczęściej są to sadzone pojedynczo drzewa lub ozdobne krzewy, wysokie elementy wrzosowiska lub rabaty, a także rytmicznie oświetlone szpalery, trejaże i murki. Wybierając reflektory, zwróćmy uwagę na ich wielkość i moc. Małe reflektory ogrodowe są łatwe do ukrycia wśród krzewów i raba, oraz często można je dostać w prostych w montażu zestawach. Duże reflektory zastosujemy do oświetlania drzew lub dużych elementów jak np. wodospady.
Jak oświetlić zbiorniki wodne
Oświetlenie zbiorników wodnych daje wspaniały, jedyny w swoim rodzaju efekt wizualny. Dobierając reflektory i lampy wodne, należy przede wszystkim kierować się jakością sprzętu i gwarancją bezpieczeństwa. Urządzenia powinny posiadać zasilanie na zewnątrz zbiornika, minimum dwa metry od jego krawędzi, z fabrycznym uszczelnieniem. Standardem jest oświetlenie zasilane prądem o napięciu 12 V.
Zobacz także: Jakie oświetlenie w ogrodzie?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.