REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Oświetlenie ogrodu

Adam Lisiecki
HORTLAND www.hortland.com.pl
Oświetlenie. Fot. OASE
Oświetlenie. Fot. OASE

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiednio zaprojektowany i wykonany ogród cieszy wszystkie zmysły nie tylko za dnia, ale także nocą. Oświetlenie to zatem nie tylko bezpieczeństwo i wygoda, lecz także zupełnie nowy wymiar postrzegania kompozycji ogrodowej.

Dzięki ustawieniu, natężeniu i barwie światła wydobywamy z ogrodu jego drugie oblicze. Dobór oświetlenia zależy od funkcji i efektu, który chcemy osiągnąć. Inaczej oświetlane są ścieżki i podjazdy, inaczej krzewy i drzewa.

REKLAMA

Lampy stojące o różnej wysokości i stylu wykończenia dobieramy starannie, tak aby pasowały do stylu ogrodu i nie odwracały uwagi od piękna roślin. Reflektory służą do podświetlania szczególnych miejsc i elementów kompozycji ogrodowej. Do zbiorników wodnych możemy zastosować specjalne oświetlenie, dzięki czemu oczka wodne rozświetlają ogród przyjemnym, organicznym światłem.

Oświetlenie ścieżek i podjazdów

Planując oświetlenie ogrodu najlepiej zacząć od ścieżek i podjazdu, co zapewni bezpieczeństwo i wygodę ruchu. Przy drogach możemy ustawić latarnie, ale tylko w przypadku gdy oświetlana droga leży na bardzo dużej działce.

Przy ogrodach przydomowych najlepiej sprawdzają się niskie lampy o wysokości ok. 30cm. lub reflektory oświetlające nawierzchnię poziomo. Taki rodzaj oświetlenia powinien mieć oddzielne zasilanie, wykonane przez uprawnionego elektryka. Lampy zasilane energią słoneczną dają zazwyczaj mizerny efekt. Opisany typ oświetlenia nawierzchni możemy zastosować także przy trawnikach, wrzosowiskach i rabatach.

Zobacz także: Czysta woda w ogrodzie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podświetlenie drzew i krzewów

Ciekawy efekt daje podświetlanie krzewów i drzew. Zależnie od wzrostu i formy roślin możemy zastosować światło rozproszone w postaci lamp i latarni, lub reflektory. Lampy i latarnie ogrodowe dostępne są w różnych kształtach, formach i wysokościach. Ważne jest jednak to, aby typ lampy pasował do charakteru ogrodu i architektury budynków. Można zasugerować się detalami architektonicznymi lub stylem architektonicznym naszego domu. Można także odnieść się do historii ogrodów i panujących w danym czasie stylów wykończenia tego typu elementów. Najlepszy efekt daje stylowa spójność, więc dobierając oświetlenie do ogrodu i na budynki należy postarać się o sprzęt z jednej kolekcji.

Zobacz także: Jak przygotować projekt ogrodu

Wybieramy reflektory

Reflektory ogrodowe to doskonały i prosty sposób na ozdobienie ogrodu nocą. Ich światło kierujemy na charakterystyczne obiekty roślinne lub małą architekturę. Najczęściej są to sadzone pojedynczo drzewa lub ozdobne krzewy, wysokie elementy wrzosowiska lub rabaty, a także rytmicznie oświetlone szpalery, trejaże i murki. Wybierając reflektory, zwróćmy uwagę na ich wielkość i moc. Małe reflektory ogrodowe są łatwe do ukrycia wśród krzewów i raba, oraz często można je dostać w prostych w montażu zestawach. Duże reflektory zastosujemy do oświetlania drzew lub dużych elementów jak np. wodospady.

Jak oświetlić zbiorniki wodne

Oświetlenie zbiorników wodnych daje wspaniały, jedyny w swoim rodzaju efekt wizualny. Dobierając reflektory i lampy wodne, należy przede wszystkim kierować się jakością sprzętu i gwarancją bezpieczeństwa. Urządzenia powinny posiadać zasilanie na zewnątrz zbiornika, minimum dwa metry od jego krawędzi, z fabrycznym uszczelnieniem. Standardem jest oświetlenie zasilane prądem o napięciu 12 V.

Zobacz także:  Jakie oświetlenie w ogrodzie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA