Nawadnianie ogrodu
REKLAMA
REKLAMA
Instalacja nawadniająca to system odpowiednio rozmieszczonych urządzeń rozprowadzających wodę, połączonych ze źródłem wody i sterownikiem włączającym i wyłączającym system.
REKLAMA
Podstawowe urządzenia nawadniające
Podstawowym urządzeniem nawadniającym jest zraszacz. Najwygodniejszą formę mają zraszacze wynurzeniowe, czyli takie, które widoczne są tylko w czasie pracy. Zraszacze wynurzeniowe, pracujące w formie statycznej lub rotacyjnej, posiadają regulację kąta zraszania, a w przypadku zraszaczy rotacyjnych, także zasięgu.
Zraszacz rotacyjny, fot. TORO
W miejscach, gdzie praca zraszaczy jest ograniczona lub nie wskazana, stosuje się linię kroplującą. Jest to elastyczna rurka z wbudowanymi emiterami, które wypuszczają co kilka sekund kroplę wody bezpośrednio pod roślinę. Zraszacze i linie kroplujące połączone są ze źródłem wody siecią elastycznych rur o odpowiedniej grubości.
Zobacz także: Oczko wodne w ogrodzie
Między źródłem wody a sekcją (grupą zraszaczy lub linią kroplującą) umieszczony jest elektrozawór.
Elektrozawory, fot. TORO
Ustawieniem elektrozaworów zarządza sterownik, otwierając je lub zamykając. Sterownik to niewielkie urządzenie elektryczne posiadające pamięć, dzięki czemu możemy go zaprogramować tak, aby w danym dniu o danej godzinie i minutach włączył odpowiednią sekcję i zamknął ją po określonym czasie. Ułatwia to znacząco korzystanie z systemu, gdyż wystarczy, że raz na jakiś czas zmienimy ustawienia pracy instalacji dostosowując je do pory roku. Sam sterownik umieszcza się w budynku lub pod zadaszeniem. Praca systemu zatrzymywana jest w momencie opadów dzięki czujnikowi deszczu.
Koszty instalacji nawadniającej
REKLAMA
Koszt zaplanowania i wykonania instalacji nawadniającej nie jest duży. Różnice w wydatkach na wodę są tak znaczne, że inwestycja zwraca się po kilku latach. Aby jednak mieć pewność, że system będzie działał poprawnie, warto skorzystać z usług profesjonalistów. Dobre projektowanie instalacji nawadniającej wymaga wiedzy i doświadczenia. Należy umiejętnie rozmieścić zraszacze i dobrać ich model, zasięg i wydajność, po czym utworzyć sekcje, dostosowując ich pracę do możliwości źródła wody - jego ciśnienia i wydajności.
Ważne są także obliczenia dotyczące spadków ciśnienia i dobór rur. Wszytko to służy temu, aby zapewnić wydajną i bezproblemową pracę instalacji nawadniającej. Oprócz samej budowy instalacji ważne jest także dostosowanie jej pracy do zapotrzebowania roślin i właściwości gleby oraz do danej pory roku. Dlatego ustawienie optymalnego, indywidualnego planu nawadniania wymaga fachowej korekty uwzględnionej zazwyczaj w cenę projektu.
Do wykonania projektu nawadniania niezbędny jest podkład geodezyjny lub projekt ogrodu wykonany w skali z oznaczeniem różnic w wysokościach, oraz parametry źródła wody (wodociąg, pompa głębinowa).
Zobacz także: Meble ogrodowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.