REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nawadnianie ogrodu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Lisiecki
HORTLAND www.hortland.com.pl
Nawadnianie ogrodu.
Nawadnianie ogrodu.

REKLAMA

REKLAMA

Budowa instalacji automatycznego nawadniania ma na celu oszczędzanie wody i czasu. Dzięki zastosowaniu systemu woda trafia do roślin w odpowiednich ilościach i czasie, a właściciel ogrodu nie musi poświęcać czasu na podlewanie ręczne. Oszczędność wody zwraca finansowy koszt wykonania instalacji już po kilku latach.

Instalacja nawadniająca to system odpowiednio rozmieszczonych urządzeń rozprowadzających wodę, połączonych ze źródłem wody i sterownikiem włączającym i wyłączającym system.

REKLAMA

Podstawowe urządzenia nawadniające

Podstawowym urządzeniem nawadniającym jest zraszacz. Najwygodniejszą formę mają zraszacze wynurzeniowe, czyli takie, które widoczne są tylko w czasie pracy. Zraszacze wynurzeniowe, pracujące w formie statycznej lub rotacyjnej, posiadają regulację kąta zraszania, a w przypadku zraszaczy rotacyjnych, także zasięgu.

 Zraszacz rotacyjny, fot. TORO

W miejscach, gdzie praca zraszaczy jest ograniczona lub nie wskazana, stosuje się linię kroplującą. Jest to elastyczna rurka z wbudowanymi emiterami, które wypuszczają co kilka sekund kroplę wody bezpośrednio pod roślinę. Zraszacze i linie kroplujące połączone są ze źródłem wody siecią elastycznych rur o odpowiedniej grubości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Oczko wodne w ogrodzie

Między źródłem wody a sekcją (grupą zraszaczy lub linią kroplującą) umieszczony jest elektrozawór.

 Elektrozawory, fot. TORO

Ustawieniem elektrozaworów zarządza sterownik, otwierając je lub zamykając. Sterownik to niewielkie urządzenie elektryczne posiadające pamięć, dzięki czemu możemy go zaprogramować tak, aby w danym dniu o danej godzinie i minutach włączył odpowiednią sekcję i zamknął ją po określonym czasie. Ułatwia to znacząco korzystanie z systemu, gdyż wystarczy, że raz na jakiś czas zmienimy ustawienia pracy instalacji dostosowując je do pory roku. Sam sterownik umieszcza się w budynku lub pod zadaszeniem. Praca systemu zatrzymywana jest w momencie opadów dzięki czujnikowi deszczu.

Koszty instalacji nawadniającej

REKLAMA

Koszt zaplanowania i wykonania instalacji nawadniającej nie jest duży. Różnice w wydatkach na wodę są tak znaczne, że inwestycja zwraca się po kilku latach. Aby jednak mieć pewność, że system będzie działał poprawnie, warto skorzystać z usług profesjonalistów. Dobre projektowanie instalacji nawadniającej wymaga wiedzy i doświadczenia. Należy umiejętnie rozmieścić zraszacze i dobrać ich model, zasięg i wydajność, po czym utworzyć sekcje, dostosowując ich pracę do możliwości źródła wody - jego ciśnienia i wydajności.

Ważne są także obliczenia dotyczące spadków ciśnienia i dobór rur. Wszytko to służy temu, aby zapewnić wydajną i bezproblemową pracę instalacji nawadniającej. Oprócz samej budowy instalacji ważne jest także dostosowanie jej pracy do zapotrzebowania roślin i właściwości gleby oraz do danej pory roku. Dlatego ustawienie optymalnego, indywidualnego planu nawadniania wymaga fachowej korekty uwzględnionej zazwyczaj w cenę projektu.

Do wykonania projektu nawadniania niezbędny jest podkład geodezyjny lub projekt ogrodu wykonany w skali z oznaczeniem różnic w wysokościach, oraz parametry źródła wody (wodociąg, pompa głębinowa). 

Zobacz także: Meble ogrodowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

REKLAMA

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA