Korzyści płynące z ekoogrodnictwa
REKLAMA
REKLAMA
Pyszne, bogate w witaminy owoce i warzywa, oraz pachnące i świeże zioła to produkty coraz rzadziej dostępne na pułkach sklepowych. W naszym ogrodzie możemy wyhodować lepsze jedzenie za niższą cenę. Zmniejszamy w ten sposób potrzebę korzystania z produktów systemu masowej produkcji, odpowiedzialnego za degradacje środowiska i niszczenie ekosystemów. Aspekt ekonomiczny jest tu niezwykle istotny, oszczędzamy na żywności, ale i na utylizacji śmieci, których organiczną część po prostu kompostujemy.
REKLAMA
Prowadzenie zdrowego trybu życia oznacza szczególną dbałość o trzy zależne od nas podstawowe filary naszego zdrowia: wysiłek fizyczny, odpowiednia żywność i komfort psychiczny. Prowadzenie ogrodu jest praktykowaną od wieków formą dbałości o swój komfort życia. Praca w ogrodzie, na świeżym powietrzu, wpływa pozytywnie na układ krwionośny, immunologiczny, hormonalny oraz wzmacnia mięśnie i ścięgna.
Zobacz także: Elementy składowe ogrodu ekologicznego
REKLAMA
Ruch powoduje wytwarzanie endorfin - hormonów szczęścia, które obniżają napięcie i wprawiają w dobre nastój. Nasze wysiłki nagradzane są najzdrowszą, nieskażoną, organiczną żywnością. Fizyczna praca w ogrodzie to bezpośredni kontakt z naturą, który sprzyja wyciszeniu i spotkaniu z samym sobą. Za przykład można podać klasztory buddyjskie, gdzie praca w ogrodzie stanowi ważny element praktyki prowadzącej do pełnego uspokojenia umysłu, uwolnienia go od lęku i złości.
Wewnętrzny spokój, wyzbycie się chciwości i egoizmu to także szacunek dla świata, przyrody i całego życia. Ogród to nie tylko nasze dobro, to także miejsce życia zwierząt, część korytarza ekologicznego, a także drobna część wielkiej fabryki czystego powietrza. To nasza niezgoda na bezmyślną eksploatacje i niszczenie przyrody.
Zobacz także: Jak założyć i pielęgnować ogród ekologiczny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.