REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Magnolia w ogrodzie

Aleksandra Bugno
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Magnolie rosną dziko w Azji Wschodniej oraz Ameryce Północnej i Południowej.
Magnolie rosną dziko w Azji Wschodniej oraz Ameryce Północnej i Południowej.

REKLAMA

REKLAMA

Magnolie rosną dziko w Azji Wschodniej oraz Ameryce Północnej i Południowej. W Polsce magnolie nie występują w środowisku naturalnym, ale często są uprawiane jako rośliny ozdobne. Na świecie istnieje ok. 250 gatunków magnolii.

Z języka łacińskiego „Magnolia” jest rodzajem drzewa lub krzewu w zależności od gatunku i należy do rodziny magnoliowate. Nazwa rodzaju Magnolia została nadana przez Charlesa Plumiera dla upamiętnienia francuskiego botanika Pierre'a Magnola.

REKLAMA

Jak wygląda magnolia?

  • Pokrój: największe uprawiane w Polsce gatunki magnolii mogą osiągnąć wysokość kilkunastu metrów, ale większość z nich dorasta zaledwie do 5 metrów. Krzewy te mają dość zwartą koronę. Rozgałęziają się nisko nad ziemią, a gałązki są zakończone dużymi pąkami.
  • Liście: pojedyncze, duże, błyszczące.
  • Kwiaty: to główna ozdobą magnolii, są tak duże, że nie ma takich żadne z drzew rosnących w Polsce. Mają barwę od białej do czerwonej, poprzez różne odcienie różu w zależności od u różnych odmian. Nie mają podziału na płatki korony, ani działki kielicha, za to posiadają tzw. tepale, które są umieszczone w dwóch okółkach po 3-6 sztuk. Wytwarzają nektaropodobną wydzielinę zamiast nektaru i zapylane są przez chrząszcze. Kwiaty rozwijają się wiosną, jeszcze przed pojawieniem się liści, około kwietnia, maja. Czasami powtarzają kwitnienie lecz już nie tak obficie. Szereg magnolii kwitnie latem już po rozwinięciu liści np. magnolia parasolowata, czy szerokolistna.
  • Owoc: to owocostan składający się z mieszków, a z nasion wielu gatunków magnolii można wyhodować sadzonki.

Zobacz także: Co warto wiedzieć o uprawie magnolii?

Jak i gdzie sadzi się magnolie?

Magnolie znajdują zastosowanie ze względu na okazałe kwiaty w parkach, ogrodach botanicznych i ogródkach przydomowych. Sadzenie polega na przygotowaniu dołu, który z kolei wypełnia się żyzną ziemią zamieszaną z obornikiem lub torfem. Następnie trzeba ją podlać, a glebę wokół najlepiej wyłożyć korą. Źle znoszą przesadzanie i wymagają w okresie marzec – lipiec nawożenia mineralnego (nawozy wieloskładnikowe). Młode sadzonki zaleca się w zimie okryć np. słomą, a pień przy ziemi obsypać kopczykiem z trocin lub kory. U starszych osobników nie jest to konieczne. Magnolii nie przycina się, sadzi w miejscach zasłoniętych od wiatru, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Wymagają głębokiej i żyznej gleby, o odczynie lekko kwaśnym. Rzadko atakowane są przez choroby i szkodniki. Przy podlewaniu nie wolno zwilżać wodą liści, ponieważ sprzyja to szerzeniu się chorób bakteryjnych i grzybowych.

Magnolia w Chinach i Japonii

REKLAMA

W Chinach kwiaty magnolii uważane są za symbol czystości i szczerości, a marynowane płatki kwiatowe magnolii nagiej oraz sproszkowane liście magnolii japońskiej są używane na Dalekim Wschodzie do przyprawiania ryżu. Kora i pączki magnolii wielkokwiatowej, magnolii japońskiej, magnolii nagiej i magnolii lekarskiej mają własności lecznicze.

Najbardziej znane gatunki to: magnolia gwiaździsta, magnolia japońska, magnolia parasolowata, magnolia pośrednia, magnolia purpurowa, magnolia Siebolda, magnolia wielkokwiatowa, magnolia wielkolistna, magnolia wierzbolistna, magnolia wirginijska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Dlaczego magnolia nie chce kwitnąć?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

REKLAMA

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

REKLAMA

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

REKLAMA