Karmniki w ogrodzie
REKLAMA
REKLAMA
Ekologiczne miejsce w ogrodzie
REKLAMA
Wydawać by się mogło, że dokarmianie ptaków to żadna sztuka. Tymczasem umiejętność zwabienia ich do ogrodu wcale nie jest taka łatwa. Jest jednak kilka zasad, które gwarantują nam możliwość obserwacji ich życia, obcowania z nimi oraz podziwiania ich śpiewu.
Po pierwsze decyzja o zbudowaniu karmnika czy wodopoju musi być przemyślana - raz rozpoczętego dokarmiania nie wolno przerywać przynajmniej do pełnej wiosny, gdyż zwierzęta się od nas uzależniają. Szczególnie w przedwiośniu zasoby pokarmowe dla ptaków kończą się, a także kończy się zapas tłuszczu w ich tkankach. Karma powinna być stale i w nadmiarze wykładana w karmniku. Oczywiście pomimo stałego dokarmiania ptaki nie przestają samodzielnie poszukiwać pokarmu, i nadal zjadają owady, ich jaja i poczwarki, nasiona chwastów - dlatego nie musimy się obawiać, że "odpuszczą oczyszczanie” ogrodu ze szkodników z przejedzenia.
Zobacz także: Basen w ogrodzie
W ogrodzie karmniki powinniśmy wystawić tam, gdzie jest najwięcej drzew i krzewów (a jeszcze lepiej różnego rodzaju pnączy: bluszczy czy winorośli), ale w miarę wysoko, by koty nie miały do nich zbyt łatwego dostępu. Ptaki powinny mieć łatwy dostęp do karmnika oraz odlot z niego a także możliwość obserwacji otoczenia. Powinny być także dobrze osłonięte od wiatru.
Nowoczesny czy klasyczny – czyli jaki model karmnika wybrać
Można oczywiście zabawić się w majsterkowicza i samemu zbudować karmnik o prostej konstrukcji, gdzie mała, prostokątna podstawa łączy cztery słupki, podtrzymujące prosty, dwuspadowy daszek. Warto także zapoznać się z ofertą w sklepach ogrodniczych i zoologicznych. Obecnie można kupić bardzo ładne karmniki, przypominające te proste, tradycyjne formy, ale wykonane z dużą starannością. Dzięki detalom, takim jak deskowanie drzwi, okiennice, czy nawet miniaturka karmnika, są to przedmioty, które wprowadzą bajkową atmosferę do ogrodu, balkonu lub na taras.
Kilka wskazówek na początek:
- Jeżeli decydujemy się na dokarmianie ptaków, pamiętajmy o regularności.
- Należy doczytać, jaki rodzaj karmy stosować. Nie wolno podawać słonego pożywienia ani zbyt dużo chleba. Zamarzające jedzenie szkodzi ptakom.
- Urozmaicajmy pożywienie, aby dostarczyć ptakom wszystkich odpowiednich składników. Różne ptaki lubią różne pokarmy.
- Karmnik należy umieścić w miejscu niedostępnym dla kotów.
- Regularnie oczyszczaj karmnik z resztek jedzenia.
- Nie powinno się dokarmiać ptaków wiosną, latem i jesienią. Dokarmianie dobrze rozpocząć w październiku-listopadzie, ale wszystko zależy od aury. Jeżeli jest ciepło - nie powinno się dokarmiać ptaków. Ilość jedzenia też powinno być adekwatne do aury. Jeżeli nie ma mrozów i śniegów ograniczamy ilość jedzenia.
- Dobrze dostarczać ptakom wodę. W ziemi mogą mieć problem ze znalezieniem jej.
Karmnik w ogrodzie czy na tarasie wymaga systematyczności i odrobiny wysiłku, ale daje dużo radości. Dla dzieci wychowujących się w mieście, obserwowanie ptaków jest jedną z niewielu form obcowania z przyrodą.
Zobacz także: Zasady ekoogrodnictwa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.