REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Karmniki w ogrodzie

Karolina Król
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Karmnik.
Karmnik.

REKLAMA

REKLAMA

Dokarmianie ptaków w naszych ogrodach to nie tylko dobry uczynek pozwalający przetrwać zimę tym stworzeniom, ale także możliwość wsłuchiwania się w ich śpiew wiosną oraz latem, ale i szansa na pozbycie się takich uciążliwych szkodników jak choćby komary czy muchy.

Ekologiczne miejsce w ogrodzie

REKLAMA

Wydawać by się mogło, że dokarmianie ptaków to żadna sztuka. Tymczasem umiejętność zwabienia ich do ogrodu wcale nie jest taka łatwa. Jest jednak kilka zasad, które gwarantują nam możliwość obserwacji ich życia, obcowania z nimi oraz podziwiania ich śpiewu.

Po pierwsze decyzja o zbudowaniu karmnika czy wodopoju musi być przemyślana - raz rozpoczętego dokarmiania nie wolno przerywać przynajmniej do pełnej wiosny, gdyż zwierzęta się od nas uzależniają. Szczególnie w przedwiośniu zasoby pokarmowe dla ptaków kończą się, a także kończy się zapas tłuszczu w ich tkankach. Karma powinna być stale i w nadmiarze wykładana w karmniku. Oczywiście pomimo stałego dokarmiania ptaki nie przestają samodzielnie poszukiwać pokarmu, i nadal zjadają owady, ich jaja i poczwarki, nasiona chwastów - dlatego nie musimy się obawiać, że "odpuszczą oczyszczanie” ogrodu ze szkodników z przejedzenia.

Zobacz także: Basen w ogrodzie

W ogrodzie karmniki powinniśmy wystawić tam, gdzie jest najwięcej drzew i krzewów (a jeszcze lepiej różnego rodzaju pnączy: bluszczy czy winorośli), ale w miarę wysoko, by koty nie miały do nich zbyt łatwego dostępu. Ptaki powinny mieć łatwy dostęp do karmnika oraz odlot z niego a także możliwość obserwacji otoczenia. Powinny być także dobrze osłonięte od wiatru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowoczesny czy klasyczny – czyli jaki model karmnika wybrać

Można oczywiście zabawić się w majsterkowicza i samemu zbudować karmnik o prostej konstrukcji, gdzie mała, prostokątna podstawa łączy cztery słupki, podtrzymujące prosty, dwuspadowy daszek. Warto także zapoznać się z ofertą w sklepach ogrodniczych i zoologicznych. Obecnie można kupić bardzo ładne karmniki, przypominające te proste, tradycyjne formy, ale wykonane z dużą starannością. Dzięki detalom, takim jak deskowanie drzwi, okiennice, czy nawet miniaturka karmnika, są to przedmioty, które wprowadzą bajkową atmosferę do ogrodu, balkonu lub na taras.

Kilka wskazówek na początek:

  • Jeżeli decydujemy się na dokarmianie ptaków, pamiętajmy o regularności.
  • Należy doczytać, jaki rodzaj karmy stosować. Nie wolno podawać słonego pożywienia ani zbyt dużo chleba. Zamarzające jedzenie szkodzi ptakom.
  • Urozmaicajmy pożywienie, aby dostarczyć ptakom wszystkich odpowiednich składników. Różne ptaki lubią różne pokarmy.
  • Karmnik należy umieścić w miejscu niedostępnym dla kotów.
  • Regularnie oczyszczaj karmnik z resztek jedzenia.
  • Nie powinno się dokarmiać ptaków wiosną, latem i jesienią. Dokarmianie dobrze rozpocząć w październiku-listopadzie, ale wszystko zależy od aury. Jeżeli jest ciepło - nie powinno się dokarmiać ptaków. Ilość jedzenia też powinno być adekwatne do aury. Jeżeli nie ma mrozów i śniegów ograniczamy ilość jedzenia.
  • Dobrze dostarczać ptakom wodę. W ziemi mogą mieć problem ze znalezieniem jej.

Karmnik w ogrodzie czy na tarasie wymaga systematyczności i odrobiny wysiłku, ale daje dużo radości. Dla dzieci wychowujących się w mieście, obserwowanie ptaków jest jedną z niewielu form obcowania z przyrodą.

Zobacz także: Zasady ekoogrodnictwa

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA