Jak przygotować projekt ogrodu?
REKLAMA
REKLAMA
Książki i czasopisma to doskonałe źródło inspiracji, choć nie należy traktować ich jako „gotowce”. Po ustaleniu podstawowych wymagań sporządzamy plan działki w skali. Najlepiej wykonać go na papierze milimetrowym i przyjąć skalę 1:100, która jest najłatwiejsza do przeliczania. Podkład musi zawierać wszystkie stałe elementy występujące na działce – budynki, ścieżki, rośliny, a także ukryte pod ziemią kable i rury.
REKLAMA
Starannie wykonany podkład do projektowania pozwoli na uniknięcie rażących błędów i pomoże w planowaniu wydatków związanych z budową. Ponadto, raz wykonany podkład można skopiować, co przyda się w czasie projektowania. Im więcej czasu i energii poświecimy na projekt, tym lepszy będzie efekt.
Projekt ogrodu krok po kroku
Pierwszym etapem projektowania jest podział działki na schemat funkcjonalno-przestrzenny. Ogród możemy podzielić na część reprezentacyjną, wypoczynkową, użytkową, itp. W odpowiednim wyznaczeniu stref pomoże analiza otoczenia. Warto zaznaczyć na planie główne kierunki świata, miejsca narażone na silne wiatry, źródła nieprzyjemnego zapachu a nawet wścibskiego sąsiada. Wszystkie te informacje stają się pomocne przy doborze konkretnych rozwiązań i szaty roślinnej.
Zobacz także: Kolory w ogrodzie
REKLAMA
Drugim etapem projektowania jest kreatywna zabawa kształtami, formami i barwą. Doskonale sprawdza się zasada „od ogółu do szczegółu”. Zanim zaplanujemy zasadzenie konkretnej rośliny stwórzmy całą grupę, określmy kształt, barwę i czas kwitnienia, by na koniec dobrać odpowiedni gatunek i odmianę. Rysując, starajmy się wydobyć z przestrzeni tzw. wnętrza ogrodowe, najczęściej odzwierciedlające schemat funkcjonalno-przestrzenny. Takim wnętrzem może być np. trawnik otoczony grupami krzewów albo parter ogrodowy otoczony żywopłotem.
Próbujmy tworzyć powiązania poszczególnych elementów kompozycji. Uzyskamy je dzięki powtórzeniom form, kształtów i barw, rytmom i kontrastom. Określajmy punkty skupienia uwagi, punkty widokowe i otwarcia. Warto zapoznać się z zasadą złotego podziału i różnymi rodzajami kompozycji.
Trzecim etapem projektowania jest dobór materiałów i środków realizacji naszych pomysłów. W tym momencie warto poddać nasz projekt konstruktywnej krytyce, np. prosząc o opinie znajomych. Dobrze jest także na jakiś czas schować projekt do szuflady, aby później spojrzeć na niego świeżym okiem.
Zobacz także: Ogrodowe trendy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.