REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować projekt ogrodu?

Adam Lisiecki
HORTLAND www.hortland.com.pl
Projekt ogrodu to pierwszy element, o którym powinniśmy pomyśleć przy samodzielnym zakładaniu ogrodu.
Projekt ogrodu to pierwszy element, o którym powinniśmy pomyśleć przy samodzielnym zakładaniu ogrodu.

REKLAMA

REKLAMA

Projekt ogrodu to pierwszy element, o którym powinniśmy pomyśleć przy samodzielnym zakładaniu ogrodu. Na początek trzeba zadać sobie pytanie, jaki typ ogrodu nam się podoba i jakie elementy powinien zawierać – te pytanie ułatwią nam stworzenie projektu.

Książki i czasopisma to doskonałe źródło inspiracji, choć nie należy traktować ich jako „gotowce”. Po ustaleniu podstawowych wymagań sporządzamy plan działki w skali. Najlepiej wykonać go na papierze milimetrowym i przyjąć skalę 1:100, która jest najłatwiejsza do przeliczania. Podkład musi zawierać wszystkie stałe elementy występujące na działce – budynki, ścieżki, rośliny, a także ukryte pod ziemią kable i rury.

REKLAMA

Starannie wykonany podkład do projektowania pozwoli na uniknięcie rażących błędów i pomoże w planowaniu wydatków związanych z budową. Ponadto, raz wykonany podkład można skopiować, co przyda się w czasie projektowania. Im więcej czasu i energii poświecimy na projekt, tym lepszy będzie efekt.

Projekt ogrodu krok po kroku

Pierwszym etapem projektowania jest podział działki na schemat funkcjonalno-przestrzenny. Ogród możemy podzielić na część reprezentacyjną, wypoczynkową, użytkową, itp. W odpowiednim wyznaczeniu stref pomoże analiza otoczenia. Warto zaznaczyć na planie główne kierunki świata, miejsca narażone na silne wiatry, źródła nieprzyjemnego zapachu a nawet wścibskiego sąsiada. Wszystkie te informacje stają się pomocne przy doborze konkretnych rozwiązań i szaty roślinnej.

Zobacz także: Kolory w ogrodzie

REKLAMA

Drugim etapem projektowania jest kreatywna zabawa kształtami, formami i barwą. Doskonale sprawdza się zasada „od ogółu do szczegółu”. Zanim zaplanujemy zasadzenie konkretnej rośliny stwórzmy całą grupę, określmy kształt, barwę i czas kwitnienia, by na koniec dobrać odpowiedni gatunek i odmianę. Rysując, starajmy się wydobyć z przestrzeni tzw. wnętrza ogrodowe, najczęściej odzwierciedlające schemat funkcjonalno-przestrzenny. Takim wnętrzem może być np. trawnik otoczony grupami krzewów albo parter ogrodowy otoczony żywopłotem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Próbujmy tworzyć powiązania poszczególnych elementów kompozycji. Uzyskamy je dzięki powtórzeniom form, kształtów i barw, rytmom i kontrastom. Określajmy punkty skupienia uwagi, punkty widokowe i otwarcia. Warto zapoznać się z zasadą złotego podziału i różnymi rodzajami kompozycji.

Trzecim etapem projektowania jest dobór materiałów i środków realizacji naszych pomysłów. W tym momencie warto poddać nasz projekt konstruktywnej krytyce, np. prosząc o opinie znajomych. Dobrze jest także na jakiś czas schować projekt do szuflady, aby później spojrzeć na niego świeżym okiem.

Zobacz także: Ogrodowe trendy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA