REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ogród angielski

Aleksandra Bugno
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Ogród angielski powstał w XVIII wieku, zrywał z zasadami wcześniejszej epoki – baroku, który charakteryzował się rygorem i sztucznością.
Ogród angielski powstał w XVIII wieku, zrywał z zasadami wcześniejszej epoki – baroku, który charakteryzował się rygorem i sztucznością.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ogród angielski powstał w XVIII wieku, zrywał z zasadami wcześniejszej epoki – barokiem, który charakteryzował się rygorem i sztucznością. Ogród angielski nawiązywał do naturalnych ogrodów krajobrazowych, odrzucał sztuczność i geometryczność.

Główne elementy charakterystyczne dla angielskiego ogrodu: piękno przyrodniczych form naturalnych, strzyżone szpalery i geometryczne nasadzenia zostały zastąpione nieregularnymi zgrupowaniami drzew i krzewów, klomby i drzewa przybierały swoją naturalną formę i rosły swobodnie, duże trawniki i łąki podkreślały nierówności terenu, wykorzystywano naturalne źródeł, rzeki i jeziora o nieregularnych zarysach, drogi przebiegały po liniach krzywych odkrywając malownicze widoki oraz łącząc poszczególne części ogrodu. Całość stawała się nieregularna, swobodna i asymetryczna.

REKLAMA

Ruiny i świątynie w ogrodzie angielskim

Ogrody angielskie to ogrody tajemnicze i "dzikie", często na początku w postaci parku, który stopniowo przechodził w naturalny nienaruszony krajobraz. Elementy architektury sztucznie nawiązywały do przeszłości, np. ustawiano sztuczne ruiny, obeliski, świątynie. Rzeźby były ustawiane nieprzypadkowo, często osadzano je bezpośrednio na ziemi, bez cokołu. Tworzono rozległe rabaty kwiatowe w kolorach różu, bieli i fioletu, obficie kwitnące drzewa, w sposób jakby stworzony ręką natury. Charakterystyczne dla tego stylu są również wszelkiego rodzaju pnącza oplatające altany i pergole, np. wisterie, powojniki i pnące róże. 

Zobacz także: Róże - sposób pielęgnacji

Tajemniczy ogród – ogród angielski

Romantyczności i tajemniczości dodają też bluszcze obficie pnące się po murach i ogrodzeniach. Kładziono nacisk na malowniczość i asymetrię. Praktycznie nie stosuje się tu płotów i parkanów. Zamiast nich naturalnymi elementami wyznaczającymi granice są żywopłoty, skały lub, jeżeli występują w danym miejscu - strumienie. Rośliny, które są stosowane by uzyskać efekt założeń swobodnych to Budleja Dawida, Jaśminowiec wonny, Czarnuszka damasceńska, Łyszczec wytworny, Kosmos podwójnie pierzasty, Koper ogrodowy, Rezeda wonna, Naparstnica purpurowa, Nachyłek dwubarwny.

Zobacz także: Ogrodowe trendy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za głównych twórców uważa się: W. Kenta, L. Browna, W. Chambersa. Najbardziej znane ogrody tego stylu znajdują się w Anglii. Przykłady najbardziej znanych założeń w stylu angielskim to:

  • Ogród Dendrologiczny w Przelewicach koło Pyrzyc,
  • Englischer Garten w Monachium,
  • Ogród angielski Prior Park z palladiańskim mostem.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA