REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ogród angielski

Aleksandra Bugno
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Ogród angielski powstał w XVIII wieku, zrywał z zasadami wcześniejszej epoki – baroku, który charakteryzował się rygorem i sztucznością.
Ogród angielski powstał w XVIII wieku, zrywał z zasadami wcześniejszej epoki – baroku, który charakteryzował się rygorem i sztucznością.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ogród angielski powstał w XVIII wieku, zrywał z zasadami wcześniejszej epoki – barokiem, który charakteryzował się rygorem i sztucznością. Ogród angielski nawiązywał do naturalnych ogrodów krajobrazowych, odrzucał sztuczność i geometryczność.

Główne elementy charakterystyczne dla angielskiego ogrodu: piękno przyrodniczych form naturalnych, strzyżone szpalery i geometryczne nasadzenia zostały zastąpione nieregularnymi zgrupowaniami drzew i krzewów, klomby i drzewa przybierały swoją naturalną formę i rosły swobodnie, duże trawniki i łąki podkreślały nierówności terenu, wykorzystywano naturalne źródeł, rzeki i jeziora o nieregularnych zarysach, drogi przebiegały po liniach krzywych odkrywając malownicze widoki oraz łącząc poszczególne części ogrodu. Całość stawała się nieregularna, swobodna i asymetryczna.

REKLAMA

Ruiny i świątynie w ogrodzie angielskim

Ogrody angielskie to ogrody tajemnicze i "dzikie", często na początku w postaci parku, który stopniowo przechodził w naturalny nienaruszony krajobraz. Elementy architektury sztucznie nawiązywały do przeszłości, np. ustawiano sztuczne ruiny, obeliski, świątynie. Rzeźby były ustawiane nieprzypadkowo, często osadzano je bezpośrednio na ziemi, bez cokołu. Tworzono rozległe rabaty kwiatowe w kolorach różu, bieli i fioletu, obficie kwitnące drzewa, w sposób jakby stworzony ręką natury. Charakterystyczne dla tego stylu są również wszelkiego rodzaju pnącza oplatające altany i pergole, np. wisterie, powojniki i pnące róże. 

Zobacz także: Róże - sposób pielęgnacji

Tajemniczy ogród – ogród angielski

Romantyczności i tajemniczości dodają też bluszcze obficie pnące się po murach i ogrodzeniach. Kładziono nacisk na malowniczość i asymetrię. Praktycznie nie stosuje się tu płotów i parkanów. Zamiast nich naturalnymi elementami wyznaczającymi granice są żywopłoty, skały lub, jeżeli występują w danym miejscu - strumienie. Rośliny, które są stosowane by uzyskać efekt założeń swobodnych to Budleja Dawida, Jaśminowiec wonny, Czarnuszka damasceńska, Łyszczec wytworny, Kosmos podwójnie pierzasty, Koper ogrodowy, Rezeda wonna, Naparstnica purpurowa, Nachyłek dwubarwny.

Zobacz także: Ogrodowe trendy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za głównych twórców uważa się: W. Kenta, L. Browna, W. Chambersa. Najbardziej znane ogrody tego stylu znajdują się w Anglii. Przykłady najbardziej znanych założeń w stylu angielskim to:

  • Ogród Dendrologiczny w Przelewicach koło Pyrzyc,
  • Englischer Garten w Monachium,
  • Ogród angielski Prior Park z palladiańskim mostem.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA