REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ogród japoński

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Adamik
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Japońskie ogrody są jednymi z najpiękniejszych – zachwycają od wieków.
Japońskie ogrody są jednymi z najpiękniejszych – zachwycają od wieków.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Japońskie ogrody są jednymi z najpiękniejszych – zachwycają od wieków. Ogrody japońskie w dyskretny sposób naśladują naturalne krajobrazy Japonii, uwzględniając przy tym ścisłe zasady dotyczące rzeźby terenu, odpowiedniej kompozycji oraz szczegółowego doboru roślin.

Korzenie ogrodów japońskich sięgają 612 r n.e. Duży wpływ na ich kształt miała religia buddyjska oraz ogrody Chin w okresie Nara, które często były kopiowane i dostosowywane do naturalnego krajobrazu Japonii.

REKLAMA

Ogród japoński, naśladując przyrodę, nie powinien jej zdominować ani zniszczyć, lecz współgrać z otoczeniem, a działalność pielęgnacyjna człowieka powinna być niewidoczna. Ze względu na dużą wagę przywiązywaną do każdego skrawka ziemi, ogrody w Japonii są zakładane na małych przestrzeniach, głównie przy domach prywatnych, w parkach, przy świątyniach buddyjskich oraz w pobliżu zabytków.

Przy zakładaniu ogrodu japońskiego należy uwzględnić przede wszystkim topografię terenu oraz charakter miejsca, w którym ma powstać, aby jak najbardziej przypominał środowisko naturalne. Podstawowymi charakterystycznymi elementami ogrodu jest kamień i woda.

Ogród japoński – kamień i woda to podstawa

REKLAMA

Kamień w tradycji Wschodu symbolizuje siłę i wieczność, gdyż jest odporny na czas oraz na siły przyrody. W ogrodzie powinien spoczywać w naturalny sposób. Zazwyczaj wykorzystuje się kamienie o dużych rozmiarach, ciekawej formie i fakturze – ustawiane pojedynczo (jako centralny punkt kompozycji), po dwa (najczęściej po przekątnej) lub po trzy i więcej, tak, by tworzyły łuki. Kamienie, oprócz tego, że pełnią funkcje naturalnych rzeźb, wykorzystuje się także do bardziej użytkowych celów. Mogą tworzyć ścieżki, obrzeża stawów i wodospadów. Są też podstawowym budulcem jednej z odmian ogrodów japońskich – suchych ogrodów, w których to precyzyjnie ułożony żwir przedstawia wodę, głazy wyspy, a grabiony piasek imituje fale.

Kolejnym charakterystycznym dla ogrodów japońskich elementem jest woda. Symbolizuje życie, ruch. Głównie występuje w postaci rwących krętych strumieni, sadzawek, oczek wodnych oraz wodospadów, które pełnią rolę akcentów widokowych. Często w ich pobliżu możemy odnaleźć proste w formę drewniane mostki, urokliwe małe latarnie wykonane z kamienia naturalnego, a także pawilony herbaciane – sukija, w których celebruje się picie herbaty (oryginalne zbudowane są z drewna, papieru i gliny).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Ogród francuski

Jakie rośliny wybrać do ogrodu japońskiego?

REKLAMA

Nieodłącznym tworzywem ogrodu jest roślinność. W ogrodach japońskich pełni ona funkcję tła. Szczególną uwagę przywiązuje się do gatunków przebarwiających się oraz obficie kwitnących, jednak dominującym kolorem jest zieleń. Dlatego też kwiaty stosowane są jako pojedyncze plamy. Jednym z najpopularniejszych drzew stosowanych w japońskich ogrodach jest sosna (symbol długowieczności i siły). Kolejnym jest oczywiście wiśnia, która na wiosnę zachwyca kwitami, tak samo jak magnolie, glicynie czy rododendrony. Do drzew nie posiadających kwiatów, a pojawiających się w tych ogrodach, możemy zaliczyć klony i miłorzęby. Ważną rolę pełnią bambusy, które symbolizują przyjaźń i wytrwałość.

Jednym z najbardziej znanych ogrodów japońskich w Polsce jest Ogród Japoński we Wrocławiu, utworzony przy współpracy japońskich specjalistów według oryginalnej sztuki ogrodowej, gdzie każdy element zrewaloryzowanego ogrodu ma swoje miejsce i znaczenie. Wart jest odwiedzenia, ponieważ posiada niespotykany klimat, typowy dla tego rodzaju ogrodu, tak trudny do uchwycenia.

Choć zasady tworzenia ogrodu japońskiego są bardzo proste, to jednak wciąż dla Europejczyków pozostają nie do końca poznane. Aby stworzyć dobry ogród, warto zainteresować się sztuką i kulturą Japonii i poznać ją „od wewnątrz”. Dzięki temu istnieje duża szansa, że nasz ogród nie stanie się jedynie zbiorem przypadkowych elementów.

Zobacz także: Jak zaplanować wodny zakątek w ogrodzie?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA