REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kompostowanie i kompostowniki

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
HORTLAND www.hortland.com.pl
Adam Lisiecki

REKLAMA

REKLAMA

Kompostowanie jest podstawowym elementem ogrodnictwa ekologicznego. Jest to rozłożenie szczątków organicznych w celu odzyskania z nich substancji odżywczych i utylizacji zbędnej biomasy.

Mimo iż jest to proces naturalny, musi odbyć się w odpowiednich warunkach. Od tych warunków zależy jak długo rozkładać się będzie biomasa i jaki będzie zakres niepożądanych procesów gnilnych. Trzy główne czynniki to:

REKLAMA

  • Powietrze - tlen jest niezbędny, aby zapewnić warunki życia organizmom rozkładającym wrzucone do kompostownika resztki. Bakterie i grzyby powodują proces butwienia, ten sam który przekształca ściółkę leśną w glebę. Brak dostatecznej ilości powietrza, występujące przy zbitym kompoście lub słabym przewietrzaniu, powoduje gnicie resztek. Gnicie jest procesem beztlenowego rozkładu, w którym powstają szkodliwe substancje takie jak siarkowodór i amoniak. Użycie zgniłych resztek w ogrodzie może zagrozić zdrowiu roślin.

Zobacz także: Trendy ogrodowe: Jak być nowoczesnym ogrodnikiem?

  • Wilgotność - dla prawidłowego kompostowania należy utrzymać równowagę wilgotności. Woda, podobnie jak tlen, jest niezbędna do życia organizmów rozkładających resztki. Pryzma nie może się wysuszyć, ale także nie może być zbyt mokra, gdyż sprzyja to gniciu.
  • Temperatura - zapewnienie odpowiedniej temperatury w pryzmie przyśpieszy proces kompostowania. Pryzma rozgrzewa się w sposób naturalny w fazie rozkładania szczątków do 50-80 ºC. Po zapadnięciu się się pryzmy temperatura spada do 40 ºC. Kontrola temperatury umożliwia określenie momentu przerzucenia kompostu.

W procesie rozkładu biomasy szczególna rolę pełnią mikroorganizmy. W kompostowniku flora bakteryjna pojawi się automatycznie z biegiem czasu, choć możemy zwiększyć jej możliwości i szybkość działania dodając do kompostownika specjalny starter biologiczny. Szczególną rolę w rozwoju technik kompostowania pełnią dżdżownice kompostowe. W bardzo szybkim tempie mineralizują resztki, przyspieszając cały proces, jednocześnie zwiększając swoją liczebność. Do kompostu używa się specjalnych gatunków dżdżownic, których naturalnym środowiskiem życia jest ściółka leśna.

Zobacz także: Zasady ekoogrodnictwa

Jakość kompostu i szybkość jego produkcji zależy w dużej mierze od składu biomasy w kompostowniku. Ważna jest odpowiednia proporcja azotu do węgla. Przyjmuje się, że optymalny stosunek C:N to 30:1. Przy czym kluczowa jest tu ilość azotu niezbędnego do budowy komórek. Należy więc odpowiednio dobierać proporcje resztek podlegających kompostowaniu. Najwięcej azotu w przypadku materiału roślinnego znajduje się w świeżych resztkach jak skoszona trawa. Jeżeli jednak posiadamy duże ilości niskoazotowego materiału, jak siano czy słoma, warto dodać do kompostu azot pochodzenia zwierzęcego: mączka kostna, mączka krwi, odchody zwierząt roślinożernych. Do kompostu nie dodajemy natomiast resztek pochodzenia zwierzęcego, jak mięso, wnętrzności i tłuszcz, ponieważ zwabiają one szczury i inne przenoszące choroby szkodniki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak zbudować kompostownik ogrodowy?

Jak wykonać kompost

REKLAMA

Kompost wykonuje się w formie ciepłej lub zimnej pryzmy. Ciepła pryzma to specjalnie ułożony kompost podzielony na warstwy zapewniające dopływ powietrza, warstwy bogate w azot i zawierające florę bakteryjną. Jednorazowo ułożona pryzma rozgrzewa się dzięki pracy mikrobów i szybko zapada. W wysokiej temperaturze ginie wiele patogenów i nasion chwastów. Zaletą tej metody jest szybkość kompostowania, po kilku miesiącach mamy gotowy nawóz. Niestety ułożenie warstw jest czasochłonne i wykonuje się je jednorazowo, a wiec materiał na kompost trzeba zgromadzić w jednym czasie.

Druga metoda to kompostowanie w pryzmie zimnej. Ten sposób kompostowania polega na luźnym układaniu szczątków organicznych i systematycznym przerzucaniu pryzmy w celu jej dotlenienia. Taki sposób prowadzenia kompostownika uniemożliwia wytworzenie dużej temperatury w jego wnętrzu, co znacznie spowalnia procesy rozkładu. Jednakże pryzma zimna może być stale uzupełniana, co ważne jest np. przy stałym wyrzucaniu organicznych śmieci produkowanych w kuchni.

Jaki kompostownik wybrać

Wielkość i rodzaj kompostownika zależy od tego jak często i w jakich ilościach produkujemy biomasę, oraz gdzie ją chcemy kompostować. Największa forma kompostowników są luźne pryzmy kompostowe, najczęściej przykrywane warstwą ziemi lub włóknina. Stosuje się je przy dużej uprawie lub w celach komercyjnych. W średnich i małych ogrodach ta metoda jest mało przydatna.

Zobacz także: Elementy składowe ogrodu ekologicznego

REKLAMA

Najczęściej spotykaną w ogrodach formą kompostowników są kompostowniki otwarte. Konstrukcja wykonana jest najczęściej z drewna lub tworzywa sztucznego. Tworzy ona zamkniętą, nie osłonięta z góry przestrzeń w której ściany przytrzymują i kształtują brzegi pryzmy. Ażurowa konstrukcja ułatwia stałe wietrzenie kompostu. Ten typ kompostownika sprawdza się w dużych i średnich ogrodach.

W średnich i małych ogrodoch doskonale sprawdzić się może kompostownik zamknięty - termiczny. Jest to kompostownik wykonany z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu. Konstrukcja tego kompostownika łączy zalety pryzmy chłodnej i ciepłej. Biomasa dorzucana jest w razie potrzeby, a izolujące ściany zatrzymują wysoką temperaturę i przyspieszają proces rozkładu.

Ciekawym sposobem kompostowania jest użycie w kompostowniku dżdżownic Niezwykła efektywność kompostowania przy pomocy dżdżownic umożliwia zbudowanie niewielkiego, zamkniętego kompostownika. Jego forma umożliwia kompostowanie w budynku, opierając produkcje wyłącznie odpadach kuchennych. Konstrukcja opiera się na warstwach, w których robaki przemieszczają się w poszukiwaniu pokarmu. Dolne warstwy zawierają przetworzony już kompost, a także płynny nawóz organiczny.

Kompostownik. fot. EKOBAT
Kompostownik. fot. EKOBAT
Kompostownik. fot. www.kompostowniki.eu
Kompostownik. fot. www.kompostowniki.eu
Kompostownik. fot. www.kompostowniki.eu
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W co inwestować w 2025 roku? Mieszkania tracą na atrakcyjności, rośnie popularność lokali usługowych

Mieszkania wciąż dominują w portfelach inwestorów, ale ich rentowność spada. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikro lokale usługowe – tańsze, łatwiejsze w zarządzaniu i znacznie bardziej dochodowe.

Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA