REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kompostowanie i kompostowniki

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
HORTLAND www.hortland.com.pl
Adam Lisiecki

REKLAMA

REKLAMA

Kompostowanie jest podstawowym elementem ogrodnictwa ekologicznego. Jest to rozłożenie szczątków organicznych w celu odzyskania z nich substancji odżywczych i utylizacji zbędnej biomasy.

Mimo iż jest to proces naturalny, musi odbyć się w odpowiednich warunkach. Od tych warunków zależy jak długo rozkładać się będzie biomasa i jaki będzie zakres niepożądanych procesów gnilnych. Trzy główne czynniki to:

REKLAMA

  • Powietrze - tlen jest niezbędny, aby zapewnić warunki życia organizmom rozkładającym wrzucone do kompostownika resztki. Bakterie i grzyby powodują proces butwienia, ten sam który przekształca ściółkę leśną w glebę. Brak dostatecznej ilości powietrza, występujące przy zbitym kompoście lub słabym przewietrzaniu, powoduje gnicie resztek. Gnicie jest procesem beztlenowego rozkładu, w którym powstają szkodliwe substancje takie jak siarkowodór i amoniak. Użycie zgniłych resztek w ogrodzie może zagrozić zdrowiu roślin.

Zobacz także: Trendy ogrodowe: Jak być nowoczesnym ogrodnikiem?

  • Wilgotność - dla prawidłowego kompostowania należy utrzymać równowagę wilgotności. Woda, podobnie jak tlen, jest niezbędna do życia organizmów rozkładających resztki. Pryzma nie może się wysuszyć, ale także nie może być zbyt mokra, gdyż sprzyja to gniciu.
  • Temperatura - zapewnienie odpowiedniej temperatury w pryzmie przyśpieszy proces kompostowania. Pryzma rozgrzewa się w sposób naturalny w fazie rozkładania szczątków do 50-80 ºC. Po zapadnięciu się się pryzmy temperatura spada do 40 ºC. Kontrola temperatury umożliwia określenie momentu przerzucenia kompostu.

W procesie rozkładu biomasy szczególna rolę pełnią mikroorganizmy. W kompostowniku flora bakteryjna pojawi się automatycznie z biegiem czasu, choć możemy zwiększyć jej możliwości i szybkość działania dodając do kompostownika specjalny starter biologiczny. Szczególną rolę w rozwoju technik kompostowania pełnią dżdżownice kompostowe. W bardzo szybkim tempie mineralizują resztki, przyspieszając cały proces, jednocześnie zwiększając swoją liczebność. Do kompostu używa się specjalnych gatunków dżdżownic, których naturalnym środowiskiem życia jest ściółka leśna.

Zobacz także: Zasady ekoogrodnictwa

Jakość kompostu i szybkość jego produkcji zależy w dużej mierze od składu biomasy w kompostowniku. Ważna jest odpowiednia proporcja azotu do węgla. Przyjmuje się, że optymalny stosunek C:N to 30:1. Przy czym kluczowa jest tu ilość azotu niezbędnego do budowy komórek. Należy więc odpowiednio dobierać proporcje resztek podlegających kompostowaniu. Najwięcej azotu w przypadku materiału roślinnego znajduje się w świeżych resztkach jak skoszona trawa. Jeżeli jednak posiadamy duże ilości niskoazotowego materiału, jak siano czy słoma, warto dodać do kompostu azot pochodzenia zwierzęcego: mączka kostna, mączka krwi, odchody zwierząt roślinożernych. Do kompostu nie dodajemy natomiast resztek pochodzenia zwierzęcego, jak mięso, wnętrzności i tłuszcz, ponieważ zwabiają one szczury i inne przenoszące choroby szkodniki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak zbudować kompostownik ogrodowy?

Jak wykonać kompost

REKLAMA

Kompost wykonuje się w formie ciepłej lub zimnej pryzmy. Ciepła pryzma to specjalnie ułożony kompost podzielony na warstwy zapewniające dopływ powietrza, warstwy bogate w azot i zawierające florę bakteryjną. Jednorazowo ułożona pryzma rozgrzewa się dzięki pracy mikrobów i szybko zapada. W wysokiej temperaturze ginie wiele patogenów i nasion chwastów. Zaletą tej metody jest szybkość kompostowania, po kilku miesiącach mamy gotowy nawóz. Niestety ułożenie warstw jest czasochłonne i wykonuje się je jednorazowo, a wiec materiał na kompost trzeba zgromadzić w jednym czasie.

Druga metoda to kompostowanie w pryzmie zimnej. Ten sposób kompostowania polega na luźnym układaniu szczątków organicznych i systematycznym przerzucaniu pryzmy w celu jej dotlenienia. Taki sposób prowadzenia kompostownika uniemożliwia wytworzenie dużej temperatury w jego wnętrzu, co znacznie spowalnia procesy rozkładu. Jednakże pryzma zimna może być stale uzupełniana, co ważne jest np. przy stałym wyrzucaniu organicznych śmieci produkowanych w kuchni.

Jaki kompostownik wybrać

Wielkość i rodzaj kompostownika zależy od tego jak często i w jakich ilościach produkujemy biomasę, oraz gdzie ją chcemy kompostować. Największa forma kompostowników są luźne pryzmy kompostowe, najczęściej przykrywane warstwą ziemi lub włóknina. Stosuje się je przy dużej uprawie lub w celach komercyjnych. W średnich i małych ogrodach ta metoda jest mało przydatna.

Zobacz także: Elementy składowe ogrodu ekologicznego

REKLAMA

Najczęściej spotykaną w ogrodach formą kompostowników są kompostowniki otwarte. Konstrukcja wykonana jest najczęściej z drewna lub tworzywa sztucznego. Tworzy ona zamkniętą, nie osłonięta z góry przestrzeń w której ściany przytrzymują i kształtują brzegi pryzmy. Ażurowa konstrukcja ułatwia stałe wietrzenie kompostu. Ten typ kompostownika sprawdza się w dużych i średnich ogrodach.

W średnich i małych ogrodoch doskonale sprawdzić się może kompostownik zamknięty - termiczny. Jest to kompostownik wykonany z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu. Konstrukcja tego kompostownika łączy zalety pryzmy chłodnej i ciepłej. Biomasa dorzucana jest w razie potrzeby, a izolujące ściany zatrzymują wysoką temperaturę i przyspieszają proces rozkładu.

Ciekawym sposobem kompostowania jest użycie w kompostowniku dżdżownic Niezwykła efektywność kompostowania przy pomocy dżdżownic umożliwia zbudowanie niewielkiego, zamkniętego kompostownika. Jego forma umożliwia kompostowanie w budynku, opierając produkcje wyłącznie odpadach kuchennych. Konstrukcja opiera się na warstwach, w których robaki przemieszczają się w poszukiwaniu pokarmu. Dolne warstwy zawierają przetworzony już kompost, a także płynny nawóz organiczny.

Kompostownik. fot. EKOBAT
Kompostownik. fot. EKOBAT
Kompostownik. fot. www.kompostowniki.eu
Kompostownik. fot. www.kompostowniki.eu
Kompostownik. fot. www.kompostowniki.eu
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

Dobre wiadomości dla najemców: najem przestał drożeć

W maju tylko w Gdańsku i Poznaniu poszły w górę przeciętne ceny najmu mieszkań dostępnych na rynku. W pozostałych największych metropoliach stawki czynszu utrzymały poziom z poprzedniego miesiąca. Co ważne, bardzo wzrosła liczba mieszkań oferowanych do wynajmu.

Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

REKLAMA

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

REKLAMA

Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec

Budynek Intraco zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie w 2030 r. nowoczesny wieżowiec, bardzo podobny do historycznego – poinformowali 3 czerwca 2025 r. przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Ceny garaży i miejsc postojowych w 2025 roku. Metr kwadratowy garażu jest często droższy niż metr mieszkania na rynku wtórnym

Ceny garaży i miejsc postojowych w całej Polsce rosną dynamicznie – w niektórych miastach ofert jest mniej niż w innych, stąd duży wzrost cen. – Zdarzają się oferty, gdy metr kwadratowy garażu jest droższy niż metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Oferty powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy garażu już się zdarzają. Droższe są garaże wolnostojące, murowane, to także o nie ludzie pytają częściej. Miejsca postojowe w garażu podziemnym zdecydowanie trudniej sprzedać – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

REKLAMA