REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Schody i stopnie w ogrodzie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aleksandra Bugno
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Schody w ogrodzie nie tylko ułatwiają poruszanie się po nim, ale są ważnym elementem dekoracyjnym.
Schody w ogrodzie nie tylko ułatwiają poruszanie się po nim, ale są ważnym elementem dekoracyjnym.

REKLAMA

REKLAMA

Schody w ogrodzie nie tylko ułatwiają poruszanie się po nim, ale są ważnym elementem dekoracyjnym. Dlatego kształt schodów oraz materiał do ich wykonania warto starannie dobrać do otoczenia. Nie zostawiajmy wykonania schodów w ogrodzie na sam koniec planowanych prac.

Warto także umieścić je tak, aby stanowiły główny punkt kompozycji i łączyły poszczególne części ogrodu, będąc elementem „zapraszającym” do ogrodu, który znajdzie się za nimi. Na samym początku należy pomyśleć o wygodzie – schody powinny być na tyle płaskie i szerokie, aby nie męczyły przy wychodzeniu – im będą bardziej strome, tym szybciej i ciężej się na nie wchodzi, a nie to jest ich celem w ogrodzie. Schody sprawiają, że ogród jest bardziej urozmaicony oraz dają wrażenie, jakby był większy.

REKLAMA

Schody w ogrodzie – kilka zagadnień konstrukcyjnych

REKLAMA

Nierówności na działce mogą wynikać z naturalnej rzeźby terenu lub przyjętego założenia projektowego. Schody przydają się nie tylko wtedy, gdy różnice poziomu terenu są duże, ale również wówczas, gdy wynoszą zaledwie 30 cm. W przypadku korzystania z ogrodu osoby niepełnosprawnej, zamiast schodów można zaprojektować pochylnię, która będzie równie dekoracyjna. Jej spadek powinien być łagodny (najwyżej 6°), dlatego trzeba przeznaczyć na nią więcej miejsca niż na schody.

Schody lub stopnie zastosowane w osi wejścia, staną się jednym z głównych elementów w ogrodzie, natomiast ich ukośne ustawienie lepiej wkomponuje je w teren, co ma szczególne zalecenie w ogrodzie o dużych rozmiarach. Ze względu na sposób chodzenia człowieka ważne jest, aby w jednym biegu schodowym była nieparzysta liczba stopni. 

Zobacz także: Kamień w ogrodzie

W jednym biegu stopni nie powinno ich być zbyt dużo, by sam ich widok nie był zniechęcający. Jeśli w schodach ogrodowych wypada więcej niż pięć stopni, warto je rozdzielić spocznikiem. O wygodzie korzystania ze schodów decyduje również dopasowanie wymiaru stopni do długości kroku dorosłego człowieka. Wymiary te powinny spełniać warunek: 2h + t = 61–65 cm, w którym h oznacza wysokość stopnia, t – jego szerokość, a 61–65 cm odpowiada długości jednego kroku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokość stopni schodów ogrodowych nie powinna przekraczać 16 cm. Najlepsze materiały na schody ogrodowe to kamień, cegła klinkierowa i starannie obrobiony beton. Są one trwałe i dają się dopasować do większości materiałów wykończeniowych stosowanych obecnie w elewacjach budynków i ogrodzeniach, a ponadto ładnie się starzeją. 

Zobacz także: Jakie ogrodzenie wybrać

Aspekt estetyczny schodów i stopni w ogrodzie

REKLAMA

Schody często decydują o charakterze ogrodu. Czasami wystarczy kilka stopni, by wnętrze ogrodowe stało się bardziej atrakcyjne. Długie schody najlepiej wyglądają wtedy, gdy ich bieg nie jest prosty, ale skręca, miękko meandrując wśród roślin. Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, warto, co kilka stopni zrobić szersze spoczniki. Dodadzą konstrukcji lekkości i naturalnego wyglądu. Schody zbudowane w głębi ogrodu najlepiej wyglądają wtedy, gdy są obsadzone roślinami. Powierzchnia stopni nie może być gładka, bo użytkownikom będzie grozić poślizgnięcie się. Dlatego nie należy ich budować z polerowanych kamieni ani gładko ociosanego drewna. Szczególnie śliskie są mokre deski, dlatego do budowy stopni powinno się używać elementów naciętych w podłużne rowki. Lepiej zrezygnować ze schodów z piaskowca w ocienionych, a więc często wilgotnych miejscach. W takich warunkach kamień ten szybko porasta glonami, co powoduje, że staje się bardziej śliski.

Dobrze zaprojektowane i wybudowane schody w ogrodzie są dekoracyjnym elementem plastycznym, dopełniającym właściwie skomponowaną przestrzeń. Współgrające z całością ogrodu mogą stać się jego centralnym punktem, a odpowiednio i atrakcyjnie wkomponowane w pochyłość terenu będą stanowić wspaniały akcent architektoniczny.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA