REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Altana ogrodowa

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Karolina Król
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Altana.
Altana.

REKLAMA

REKLAMA

Aby stworzyć w ogrodzie zaciszne miejsce, dające schronienie przed wiatrem i słońcem, wielu ludzi decyduje się na wybudowanie altanki. Jest to miejsce, gdzie można odpocząć, porozmawiać, zaprosić przyjaciół i urządzić grilla.

Dobra altana powinna być dopasowana do wielkości i charakteru ogrodu - materiałem, konstrukcją, funkcją, wielkością, kolorem i... stylistyką swej formy.

REKLAMA

W zależności od upodobań, możliwości wykonawczych oraz finansowych właściciela ogrodu spotyka się różne rozwiązania. Murowane, drewniane, stalowe, z tworzyw sztucznych. Ważne jest, aby altana wtapiała się w otoczenie a swoim charakterem pasowała do krajobrazu i nastroju ogrodu.

Lokalizacja altany w ogrodzie

REKLAMA

Z punktu widzenia przepisów prawa altanki traktowane są jak budowle. Altanki mogą mieć ściany, lub nie. Przepisy określają, jaka powinna być odległość budowli od granicy działki. Jeżeli altana ma ściany, to spełnia funkcje użytkowe budynków o przeznaczeniu gospodarczym. Obiekt taki może być usytuowany w odległości minimum 4 metry od granicy lub 3 metry, jeżeli w ścianie zwróconej ku granicy nie ma okien i drzwi.

W przypadku, gdy sąsiad wcześniej wybudował budynek przy granicy, lub zbliżył się na odległość mniejszą niż 3 metry, wtedy można dobudować się do tego budynku lub zbliżyć na taką samą odległość, jednak nie mniejszą niż 1,5 metra. Nie mają zastosowania przepisy o usytuowaniu budynków od granicy działki, gdy altana nie ma ścian.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Rzeźba w ogrodzie

O wyborze miejsca, w którym można wybudować altanę w ogrodzie nie powinny decydować jedynie przepisy budowlane. Przede wszystkim altana powinna spełniać swego rodzaju funkcję "tarasu widokowego", z którego można oglądać ogród i jego otoczenie.

Charakterystyka altany

REKLAMA

Najbardziej popularne są altanki, których trzon stanowi lekka konstrukcja wykonana z drewna, metalu lub innych materiałów. Budowane są na planie koła, kwadratu lub wielokąta. Posiadają dach, natomiast ściany mogą być pełne lub ażurowe. Altany o ścianach ażurowych powinny być obsadzone np. roślinami pnącymi, które stanowią ściany altanki. Takie altanki mogą mieć również pod swoim dachem stały grill. Zwykle w altance znajduje się stół oraz ławki lub krzesła. Materiał, z którego wykonana jest konstrukcja altanki – drewno, metal powinien być dokładnie zabezpieczony przed działaniem warunków atmosferycznych. Drewno trzeba zaimpregnować. Natomiast metal można ocynkować, lub zabezpieczyć farbami antykorozyjnymi, a następnie pokryć farbą nawierzchniową.

Szczególnym rodzajem altanki jest tzw. pawilon ogrodowy. Jego konstrukcja wykonana jest zwykle z rurek aluminiowych, na które naciągnięty jest dach uszyty z materiału wodoodpornego. Istnieje możliwość dopięcia do dachu ścian bocznych, również wykonanych z takiej tkaniny. Po zakończeniu sezonu, pawilon można zdemontować, a w następnym roku ponownie ustawić, nawet w innej części ogrodu.

Zobacz także: Karmniki w ogrodzie

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA