REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Altana ogrodowa

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Karolina Król
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Altana.
Altana.

REKLAMA

REKLAMA

Aby stworzyć w ogrodzie zaciszne miejsce, dające schronienie przed wiatrem i słońcem, wielu ludzi decyduje się na wybudowanie altanki. Jest to miejsce, gdzie można odpocząć, porozmawiać, zaprosić przyjaciół i urządzić grilla.

Dobra altana powinna być dopasowana do wielkości i charakteru ogrodu - materiałem, konstrukcją, funkcją, wielkością, kolorem i... stylistyką swej formy.

REKLAMA

W zależności od upodobań, możliwości wykonawczych oraz finansowych właściciela ogrodu spotyka się różne rozwiązania. Murowane, drewniane, stalowe, z tworzyw sztucznych. Ważne jest, aby altana wtapiała się w otoczenie a swoim charakterem pasowała do krajobrazu i nastroju ogrodu.

Lokalizacja altany w ogrodzie

REKLAMA

Z punktu widzenia przepisów prawa altanki traktowane są jak budowle. Altanki mogą mieć ściany, lub nie. Przepisy określają, jaka powinna być odległość budowli od granicy działki. Jeżeli altana ma ściany, to spełnia funkcje użytkowe budynków o przeznaczeniu gospodarczym. Obiekt taki może być usytuowany w odległości minimum 4 metry od granicy lub 3 metry, jeżeli w ścianie zwróconej ku granicy nie ma okien i drzwi.

W przypadku, gdy sąsiad wcześniej wybudował budynek przy granicy, lub zbliżył się na odległość mniejszą niż 3 metry, wtedy można dobudować się do tego budynku lub zbliżyć na taką samą odległość, jednak nie mniejszą niż 1,5 metra. Nie mają zastosowania przepisy o usytuowaniu budynków od granicy działki, gdy altana nie ma ścian.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Rzeźba w ogrodzie

O wyborze miejsca, w którym można wybudować altanę w ogrodzie nie powinny decydować jedynie przepisy budowlane. Przede wszystkim altana powinna spełniać swego rodzaju funkcję "tarasu widokowego", z którego można oglądać ogród i jego otoczenie.

Charakterystyka altany

REKLAMA

Najbardziej popularne są altanki, których trzon stanowi lekka konstrukcja wykonana z drewna, metalu lub innych materiałów. Budowane są na planie koła, kwadratu lub wielokąta. Posiadają dach, natomiast ściany mogą być pełne lub ażurowe. Altany o ścianach ażurowych powinny być obsadzone np. roślinami pnącymi, które stanowią ściany altanki. Takie altanki mogą mieć również pod swoim dachem stały grill. Zwykle w altance znajduje się stół oraz ławki lub krzesła. Materiał, z którego wykonana jest konstrukcja altanki – drewno, metal powinien być dokładnie zabezpieczony przed działaniem warunków atmosferycznych. Drewno trzeba zaimpregnować. Natomiast metal można ocynkować, lub zabezpieczyć farbami antykorozyjnymi, a następnie pokryć farbą nawierzchniową.

Szczególnym rodzajem altanki jest tzw. pawilon ogrodowy. Jego konstrukcja wykonana jest zwykle z rurek aluminiowych, na które naciągnięty jest dach uszyty z materiału wodoodpornego. Istnieje możliwość dopięcia do dachu ścian bocznych, również wykonanych z takiej tkaniny. Po zakończeniu sezonu, pawilon można zdemontować, a w następnym roku ponownie ustawić, nawet w innej części ogrodu.

Zobacz także: Karmniki w ogrodzie

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

Dobre wiadomości dla najemców: najem przestał drożeć

W maju tylko w Gdańsku i Poznaniu poszły w górę przeciętne ceny najmu mieszkań dostępnych na rynku. W pozostałych największych metropoliach stawki czynszu utrzymały poziom z poprzedniego miesiąca. Co ważne, bardzo wzrosła liczba mieszkań oferowanych do wynajmu.

REKLAMA

Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

REKLAMA

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec

Budynek Intraco zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie w 2030 r. nowoczesny wieżowiec, bardzo podobny do historycznego – poinformowali 3 czerwca 2025 r. przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

REKLAMA