REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Woda w ogrodzie niskim kosztem

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aleksandra Bugno
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Oczko wodne.
Oczko wodne.

REKLAMA

REKLAMA

Poza charakterystycznymi typami dużych fontann, można wykonać coś małego w swoim otoczeniu. Jest to możliwe nawet, gdy nie mamy miejsca na sadzawkę, wystarczy wykonać mały zbiornik, w którym woda krąży w obiegu zamkniętym.

Przykładem może być źródełko z kamienia, którego można poszukać na miedzach śródpolnych, można go też kupić np. w sklepach ogrodniczych. Następnie wykonuje się w nim otwór, w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać - im kamień ma większą powierzchnię tym szerszy powinien być otwór. Ma to związek z ilością wody, jaka potrzebna jest do uzyskania najlepszego efektu. Przez otwór wąski woda tryska jak z sikawki, natomiast przez obszerniejszą szczelinę swobodnie wypływa i rozlewa się na boki - wtedy wygląda naturalnie i przypomina źródełko.

REKLAMA

Następnie dobieramy pompę, którą umieszczamy na dnie zbiornika. Wybieramy typ przeznaczony do oczek wodnych, a moc urządzenia dobieramy do wielkości skałki. W przypadku kamienia o średnicy ok. 40 cm wydajność urządzenia nie powinna być mniejsza niż 2000 l/h.

Zobacz także: Jaką fontannę wybrać

REKLAMA

Następnie potrzebny jest zbiornik, który będzie zapewniał rezerwuar wody. Można go kupić w sklepach akwarystyczno - ogrodniczych, można też przygotować zbiornik domowym sposobem – np. plastikowy pojemnik, który wkopuje się w środek płytkiej niecki, wyłożonej folią. Jeśli w niecce ma się utrzymywać lustro wody, wtedy brzegi pojemnika należy szczelnie połączyć z folią. Na dnie plastikowego pojemnika umieszczamy pompę.

Zbiornik przykrywamy solidną perforowaną klapą lub kratą albo skrzynką - zdolną utrzymać ciężar i przypadkowe nadepnięcie człowieka. Na takiej podstawce możemy np. ustawić rzeźbę, a w wywiercony w dnie skrzynki otwór, od spodu wciskamy rurę doprowadzającą wodę z pompy. Obok miejsca posadowienia rzeźby powinien znajdować się otwór, przez który w razie konieczności można wyjmować pompę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Folię i część kraty wokół rzeźby maskujemy warstwą grubego żwiru lub drobnych otoczaków, zbiornik wypełniamy wodą, włączamy pompę i gotowe. W zbiorniku trzeba uzupełniać wodę, gdy widzimy, ze strumień jest słabszy. Jeśli mimo uzupełnienia woda nadal źle wypływa, przyczyną może być zamulony filtr pompki. Wówczas trzeba wyjąć z niego gąbkę i wypłukać. 

Zobacz także: Krótko o konstrukcji fontanny ogrodowej

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

REKLAMA

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA