REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak samodzielnie wykonać instalację nawadniającą?

HORTLAND www.hortland.com.pl
Wąż ogrodowy.
Wąż ogrodowy.

REKLAMA

REKLAMA

Przy niewielkiej powierzchni zraszania małą instalację nawadniającą można wykonać samemu. Prace należy rozpocząć od wykonania planu w skali.

Najprościej przyjąć skalę 1:100, gdzie 1 cm odpowiada 1 metrowi. Na papierze milimetrowym lub kartce z kratką należy oznaczyć wszystkie elementy występujące na działce. Są to ściany budynków, utwardzone nawierzchnie, rabaty, krzewy i drzewa.

REKLAMA

Następnie należy zapoznać się z możliwościami zraszaczy wybranej przez nas marki, które kupimy w centrum ogrodniczym lub u lokalnego dystrybutora. Znając zasięgi i kąty nawadniania należy za pomocą cyrkla rozplanować ułożenie zraszaczy. Zasięgi zraszaczy powinny pokrywać się w 80-100%, co umożliwia równomierny opad na całej zraszanej nawierzchni. Jest to niezwykle ważne, ponieważ ilość opadającej wody najczęściej wzrasta proporcjonalnie do odległości od zraszacza.

Obliczamy wydajność i ciśnienie

Po rozplanowaniu zraszaczy należy zapoznać się z możliwościami naszego źródła wody oraz obliczyć wydajność (l/m) i ciśnienie. Jeżeli nasza wydajność wynosi przykładowo 40 l/m, to łączna wydajność w sekcji nie powinna przekraczać 30-35 l/m. Odpowiednie ciśnienie wpływa na możliwości wynurzenia się zraszaczy i ich wydajność, więc warto je sprawdzić.

Zobacz także: Nawadnianie ogrodu

Zakładanie instalacji krok po kroku

REKLAMA

Zraszacze łączymy elastycznym wężem z rurą PE 25 tworzącą pętlę. Całość sekcji zasilamy rurą PE zakończoną zaworem. Zawór, zależnie od potrzeb, może być manualny, z czasownikiem lub połączony ze sterownikiem. Zraszacze czasem można zastąpić linią kropelkową, która połączona w dużą pętle działa jako jedna sekcja. Podobnie jak sekcja zraszaczy wymaga ona oddzielnej rury zasilającej i zaworu oraz, dodatkowo, reduktora ciśnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed zakopaniem instalacji należy sprawdzić szczelność łączeń, a po zakopaniu wyregulować kąty zraszania i zasięgi zraszaczy. Rury zakopujemy na głębokości ok. 50-60 cm, dokładnie ubijając ziemię. Jeżeli rura przebiega pod ścieżką, drogą lub innym elementem architektonicznym, należy osłonić ją rurą o większej średnicy.

Bardzo ważne jest to, aby przed zimą usunąć wodę z rur i zraszaczy. W tym celu można zastosować zawór odpływowy w najniższym punkcie systemu lub przedmuchać system sprężonym powietrzem. Można tego dokonać stosując puszkę poboru wody i odpowiednia końcówkę do węża sprężarki. Zraszanie powinno odbywać się o godzinie 5-6 rano, dzięki czemu więcej wody zostanie w glebie. W ciągu dnia woda szybciej odparowuje, a wieczorne zraszanie sprzyja chorobom grzybowym atakującym trawnik.

Zobacz także: Oczko wodne w ogrodzie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA