REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ogród, który wymaga mało pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Ogród Fot. Fotolia
Ogród Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowując projekt ogrodu, powinniśmy zastanowić się ile czasu chcemy poświęcać na jego pielęgnację. Bardzo istotne jest, żeby projektując ogród wziąć pod uwagę nie tylko jego aspekty wizualne, lecz także praktyczne. Zastanówmy się ile czasy chcemy poświęcić na pielęgnację ogrodu, by mógł on być przede wszystkim miejscem do wypoczynku.

Wyraźnie zauważalny jest ostatnio trend, według którego ogród powinien sprzyjać odpoczynkowi, a nie fizycznej pracy. Popularnością cieszą się rośliny, które nie wymagają częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Elementy małej architektury wykonywane są z materiałów nie wymagających konserwacji, a co zatem idzie, nie generujących dodatkowych wydatków. Teren znajdujący się przy domu ma być urządzony nie tylko ładnie, ale przede wszystkim funkcjonalnie.

REKLAMA

Zobacz także: Jak efektywnie urządzić ogród?

Funkcjonalny ogród

Jeśli porównamy ogród do wnętrza domu, będzie nam łatwiej przystąpić do jego aranżacji. Tak jak mieszkanie podzielone jest na pomieszczenia o różnym przeznaczeniu, tak i w ogrodzie możemy wyznaczyć obszary o różnej funkcji m.in. użytkowej, wypoczynkowej czy rozrywkowej. Mając takie wyobrażenie, będziemy mogli zdecydować w której części umieścić grilla, schowek na narzędzia, wyznaczyć miejsce na taras. Ważne jest, by projekt aranżacji ogrodu w pierwszej kolejności zacząć od zaplanowania ścieżek, murków, elementów małej architektury. Później należy zadbać o rośliny – najpierw te wyższe, kolejno krzewy oraz byliny będące wypełnieniem kompozycji. Skończyła się już moda na geometryczne formy oraz krzewy przycięte od linijki. Rośliny mają urzekać naturalnym kształtem i pięknem. By to osiągnąć należy dobrać odpowiednie gatunki do warunków panujących w ogrodzie – rodzaju gleby, czasu nasłonecznienia.  Jeśli nie mamy czasu i ochoty na częste prace w ogrodzie, powinniśmy zasadzić drzewa i krzewy iglaste. Wymagają one rzadszych zabiegów pielęgnacyjnych niż liściaste. Odpowiedni dobór kwiatów także oszczędzi wysiłku fizycznego. Decydując się na kwiaty jednoroczne, pamiętajmy że wymagają one wysiewania, pikowania i rozsadzania. Rośliny cebulowe często muszą być wykopane na zimę – trzeba więc zadbać o odpowiednie miejsce na przechowanie cebul. Nie ma ogrodu, który nie wymaga pielęgnacji. Jednak podejmując odpowiednie decyzje na etapie projektowania, możemy ograniczyć czas poświęcany na pracę w ogrodzie do minimum. 

Zobacz także: Pojemniki na kwiaty – jak wybrać najlepszy?

Ekologia i recycling w ogrodzie

W ogrodach zagościł trend ekologiczny i recyclingowy. Przywracanie do życia starych przedmiotów, jest nie tylko modne, ale i praktyczne. Ze starych skrzynek w łatwy sposób zrobimy regał, w którym umieścimy narzędzia ogrodowe. Będzie on lekki i mobilny, dzięki czemu niezbędne narzędzia przeniesiemy tam, gdzie akurat będą nam potrzebne.  Altanę warto wykonać z materiału, który nie będzie wymagał cyklicznej impregnacji. Domek zrobiony z kompozytu, przy wyglądzie drewna zachowuje właściwości tworzywa sztucznego, dzięki czemu jest odporny na działanie deszczu, promieni słonecznych. W funkcjonalnie urządzonym ogrodzie taras powinien być wykonany z materiału, który nie będzie wymagał zabiegów pielęgnacyjnych. W zaledwie 10 minut, wykorzystując podesty kompozytowe można ułożyć taras, który będzie utrzymywał świeży i estetyczny wygląd przez lata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jakie kwiaty wybrać do ogrodu?

REKLAMA

Łącząc „na zatrzask” kwadratowe płytki o boku 30 cm, można ułożyć taras, który nie będzie wymagał konserwacji. Wykonane z kompozytu płytki, dzięki właściwościom tworzywa sztucznego, są odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, między innymi takich jak pleśń i grzyby. mówi Błażej Korzeniewski, doradca techniczny firmy Plastivan. Właściwości podestów wykonanych z kompozytu DuoFuse, gwarantują komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Do montażu potrzebujemy tylko twarde podłoże i chwilę wolnego czasu.

Funkcjonalne urządzenie ogrodu pozwoli zaoszczędzić czas tym, dla których prace pielęgnacyjne są przykrą koniecznością. Nie oznacza to jednak, że praktycznie zagospodarowany teren pozbawiony będzie walorów estetycznych. Odpowiednio dobrana do podłoża roślinność, będzie cieszyła oko domowników. Podobnie taras nie wymagający konserwacji, który zachowa świeży wygląd przez lata. Osoby, które lubią odpoczynek, a unikają prac ogrodowych, ucieszy obowiązujący trend. Odpoczynek w ogrodzie jest na topie, po co zatem opierać się modzie?

Zobacz także: Tarasy drewniane – inspiracje

Źródło: Plastivan

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA