REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak samodzielnie zbudować oczko wodne?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Lisiecki
HORTLAND www.hortland.com.pl
Oczko wodne.
Oczko wodne.

REKLAMA

REKLAMA

Założenie w swoim ogrodzie oczka wodnego lub stawu to doskonały pomysł. Woda poprawia mikroklimat, przyciąga zwierzęta i wprowadza pozytywną energię.

Aby sadzawka wpływała pozytywnie również na nasze samopoczucie, musimy wcześniej dokładnie ją zaplanować. W przeciwnym razie zielona woda, muł lub przecieki staną się raczej źródłem frustracji.

REKLAMA

Na początek potrzebny będzie dobry plan.

Miejsce – wybierając miejsce pod sadzawkę należy zwrócić uwagę na nasłonecznienie, zanieczyszczenia i ukształtowanie terenu. Duże nasłonecznienie nagrzewa wodę, co sprzyja powstawaniu glonów, najlepiej więc wybrać miejsce w cieniu lub półcieniu. Bardzo ważne jest zabezpieczenie sadzawki przed wszelkimi zanieczyszczeniami, które mogą dodatkowo obciążyć system filtracyjny. Opadające liście, gałęzie i resztki skoszonej trawy zwiększają ilość substancji odżywczych w wodzie, co prowadzi do rozkwitu glonów. Dodatkowo, gnijące resztki zatruwają wodę. Niedopuszczalne jest także spływanie chemikaliów, nawozów i wody opadowej do sadzawki. Jest to szczególnie niebezpieczne przy spadkach terenu, gdzie niezbędny jest dobry drenaż.

Zobacz także: Materiały stosowane w budowie oczek wodnych

REKLAMA

Wielkość – planując wielkość sadzawki należy uwzględnić całościowy koszt jej budowy i utrzymania. Nie dotyczy to tylko kosztu wykopu i izolacji, ale także zakupu odpowiedniego systemu filtracyjnego i jego eksploatacji. Lepiej wybudować mniejsze oczko niż dobrać za mały system filtracyjny. Pamiętajmy także o tym, że system filtracyjny pracuje przez cały sezon bez przerwy, a więc należy poznać przybliżone koszty poboru energii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kształt – budując oczko wodne należy pamiętać o bezpieczeństwie. Brzegi dzielimy na strefy brzegowe umożliwiające wejście i wyjście z niecki oraz obsadzenie jej roślinami. Zbiornik powinien posiadać strefę głęboką, która chłodzi powierzchniową warstwę wody nagrzewaną przez słońce. Pamiętajmy także o dobrej cyrkulacji wody w oczku.

Rośliny – rośliny stanowią ważny element oczka wodnego, zarówno pod względem estetycznym jak i praktycznym. Planując kształt zbiornika wyznacz miejsca do sadzenia roślin przybrzeżnych i pływających. Rośliny mogą wspomagać oczyszczanie zbiornika pod warunkiem, że zmusimy je do pobierania substancji odżywczych z wody. Rośliny pływające zacieniają oczko a niektóre z roślin przybrzeżnych posiadają właściwości oczyszczające. Wcześniejsze zaplanowanie nasadzeń jest zatem bardzo ważne.

Ryby – stanowią piękny akcent w oczku, ale są także głównym źródłem zanieczyszczeń. Jeszcze przed założeniem sadzawki należy podjąć decyzję o tym, czy znajdą się w niej ryby, w jakiej ilości i jakiego typu. Hodowla ryb do 1kg/1000 litrów zmusi nas do podwojenia możliwości systemu filtracyjnego. Jeszcze bardziej wymagające są karpie Koi.

Zobacz także: Jak samodzielnie wykonać instalację nawadniającą

System filtracyjny – małe zbiorniki ogrodowe nie posiadają możliwości samoregulacji czystości, dlatego niezbędny jest system filtracji. Przy doborze urządzeń najlepiej skorzystać z usług specjalisty. Jeżeli jednak decydujemy się na samodzielne zakupy, to pamiętajmy o tym, że woda w zbiorniku niezarybionym powinna zostać trzykrotnie przefiltrowana w ciągu doby.

Wykonanie sadzawki

REKLAMA

Krok I: Prace rozpoczynamy od wyznaczenia krawędzi sadzawki. Do tego celu użyjemy węża ogrodowego lub liny. Układamy wąż tak, aby odwzorowywał krawędzie zbiornika oraz strefy głębokości. Grunt wykopujemy warstwami, przechodząc od strefy płytkiej do głębokiej. Przy dużych zbiornikach można użyć koparki. Po wybraniu gruntu nieckę należy uformować i wygładzić, oraz dokładnie oczyścić z wszelkich elementów mogących uszkodzić membranę izolacyjną. Jeżeli w gruncie znajdują się ostre korzenie lub śmieci, warto wyłożyć nieckę geowłókniną. 

Krok II: Na ukształtowaną i zabezpieczoną nieckę zbiornika układamy folię izolacyjną do oczek wodnych. Warto pozostawić na brzegach duże zakładki, ponieważ pod naporem wody folia będzie się naciągała. Folię docinamy po zalaniu zbiornika, pozostawiając minimum 50 cm zakładki.

Krok III: Brzegi zbiornika powinny być w jednym poziomie, który ustalimy przy pomocy poziomicy lub niwelatora. Krawędź zbiornika tworzy barierę kapilarną, powstrzymującą „wyciąganiu” wody przez otaczający grunt i rośliny. Do zbudowania takiej bariery kapilarnej można użyć płyt betonowych, kamieni lub rury PE usztywnionej przy pomocy kołków na zaprawie cementowej. Folię na brzegu maskujemy kamieniami, żwirem lub matą żwirową. Przy równym gruncie lub spadku w stronę oczka warto wykonać drenaż z żwiru otoczonego włókniną. Oczko wodne powinno posiadać także przelew z studzienką chłonną lub odpływem.

Zobacz także: Oczko wodne na wiosnę

Krok IV: Po wykonaniu niecki należy wykończyć strefy brzegowe żwirem i kamieniami ułożonymi na włókninie. Część głęboką można pozostawić bez maskowania, gdyż czarna folia pokryje się zielonkawym nalotem, co stworzy efekt naturalnego dna. Na koniec sadzimy rośliny, zabezpieczając bryły korzeniowe przed wypłukiwaniem przy pomocy specjalnych worków lub geowłókniny. Przed zalaniem zbiornika wodą należy jeszcze raz sprawdzić stan folii i poszukać ewentualnych uszkodzeń.

Krok V: Nieckę napełniamy wodą wodociągową. Zanim oczko za pomocą systemu filtracyjnego uzyska równowagę biologiczną mogą minąć 2-3 tygodnie. W tym czasie sadzawka może się zazielenić. Rozkwit dobroczynnej flory bakteryjnej można przyśpieszyć stosujący preparaty biologiczne. W oczkach wodnych nigdy nie stosujemy chloru ani innych środków chemicznych niszczących mikroorganizmy. Jeżeli glony utrzymują się zbyt długo, warto zbadać parametry chemiczne wody.

Woda wodociągowa może wymagać ustabilizowania zawartości związków chemicznych i pH, w czym pomogą nam specjalne preparaty. Wodę można zbadać w laboratorium lub firmie ogrodniczej, posiadającej stację diagnostyczną.

Zobacz także: Zielona woda w oczku wodnym

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA