REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Basen w ogrodzie

Karolina Król
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Basen.
Basen.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W upalne dni chętnie korzystamy z kąpieli wodnych. Coraz więcej osób decyduje się więc na zakup lub budowę basenu w swoim ogrodzie.

Jest to inwestycja dość kosztowana, także w utrzymaniu, dlatego warto dobrze zapoznać się z ofertą dostępnych na rynku artykułów lub firm specjalizujących się w zakładaniu tego typu instalacji wodnych przed dokonaniem ostatecznego wyboru.

REKLAMA

Jaki basen wybrać do ogrodu

REKLAMA

Najtańsze, ale i najmniej trwałe są baseny nadmuchiwane. Nie wymagają wyznaczenia stałego miejsca w ogrodzie ani podejmowania jakichkolwiek prac budowlanych. Można do nich nalać nawet kilka metrów sześciennych wody, a po zakończeniu sezonu po prostu zwinąć i przechować w szufladzie.

O wiele droższa jest budowa basenu tradycyjnego. Najbardziej standardowe są te ze zbrojonego betonu. Rozpoczynamy od wykopu i wylania betonu. Wymurowaną nieckę wykłada się płytkami ceramicznymi lub specjalną folią z PCW. Jest ona pokryta powłoką akrylową, co wzmacnia jej odporność na działanie skrajnych temperatur, promieniowania UV oraz środków chemicznych. Folia ta gwarantuje całkowitą szczelność niecki. Taki basen ze względów higienicznych wymaga filtrów i pompy, a także używania środków do uzdatniania wody. 

Zobacz także: Oczko wodne w ogrodzie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejnym rozwiązaniem jest zakup gotowej formy z poliestru wzmocnionego włóknem szklanym, utwardzanym termicznie. Materiał ten jest bardzo trwały, wytrzymały i dość elastyczny, a także odporny na działanie promieniowania UV oraz skrajnych temperatur. Taki basen ma budowę wielowarstwową, dodatkowo wzmocniony jest pianką poliuretanową, co gwarantuje jego sztywność i zapobiega wychładzaniu wody. Baseny te mają też zazwyczaj uformowane schodki i miejsca do siedzenia.

REKLAMA

Dostępne są również baseny, których konstrukcję stanowią panele z ocynkowanej stali (grubości 0,6–0,8 mm) lub tworzyw sztucznych. Pokryte są od zewnątrz tworzywem sztucznym, a od wewnątrz – lakierem ochronnym. Mają bardzo zróżnicowane formy – mogą być okrągłe, owalne, w kształcie ósemki. Ich wnętrze pokryte jest folią z PCW w jednym z kilku kolorów (np. niebieskim, turkusowym), odporną na promieniowanie UV.

Niezbędne wyposażenie basenów gotowych stanowią filtry oczyszczające wodę. Warto też pomyśleć o dodatkach podnoszących komfort kąpieli – schodkach czy trampolinach oraz oświetleniu uatrakcyjniającym wieczorne kąpiele.

Zobacz także: Czysta woda w ogrodzie

Oczyszczanie i ochrona basenu Wodę należy chronić przed zanieczyszczeniami. Dobrym rozwiązaniem jest kupno specjalnego pokrowca i okrywanie nim basenu na noc a także podczas niepogody. Do oczyszczania wody z liści i innych śmieci służą specjalne urządzenia (skimery). Glony natomiast może usunąć wodny odkurzacz. Dostępne są tez preparaty chemiczne stosowane do dezynfekcji wody, utrzymywania odpowiedniego współczynnika pH oraz wspomagające pracę filtrów.

W jakim miejscu postawić basen? Najlepiej, aby wybudować nieckę jak najbliżej domu, dzięki temu nie trzeba będzie dobudowywać dodatkowych pomieszczeń na filtry i pompy czyszczące (wystarczy je wtedy umieścić, np. w piwnicy). Warto jest również tak umiejscowić basen, aby wiatr pomagał nam w jego czyszczeniu (będzie przesuwał zanieczyszczenia pływające po powierzchni wody do filtrów). Dobrze by było aby w sąsiedztwie niecki nie znajdowały się drzewa ani krzewy – jeśli basen jest odkryty wtedy narazimy się na częstsze sprzątanie liści spadających z roślin.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA