Basen w ogrodzie
REKLAMA
REKLAMA
Jest to inwestycja dość kosztowana, także w utrzymaniu, dlatego warto dobrze zapoznać się z ofertą dostępnych na rynku artykułów lub firm specjalizujących się w zakładaniu tego typu instalacji wodnych przed dokonaniem ostatecznego wyboru.
REKLAMA
Jaki basen wybrać do ogrodu
REKLAMA
Najtańsze, ale i najmniej trwałe są baseny nadmuchiwane. Nie wymagają wyznaczenia stałego miejsca w ogrodzie ani podejmowania jakichkolwiek prac budowlanych. Można do nich nalać nawet kilka metrów sześciennych wody, a po zakończeniu sezonu po prostu zwinąć i przechować w szufladzie.
O wiele droższa jest budowa basenu tradycyjnego. Najbardziej standardowe są te ze zbrojonego betonu. Rozpoczynamy od wykopu i wylania betonu. Wymurowaną nieckę wykłada się płytkami ceramicznymi lub specjalną folią z PCW. Jest ona pokryta powłoką akrylową, co wzmacnia jej odporność na działanie skrajnych temperatur, promieniowania UV oraz środków chemicznych. Folia ta gwarantuje całkowitą szczelność niecki. Taki basen ze względów higienicznych wymaga filtrów i pompy, a także używania środków do uzdatniania wody.
Zobacz także: Oczko wodne w ogrodzie
Kolejnym rozwiązaniem jest zakup gotowej formy z poliestru wzmocnionego włóknem szklanym, utwardzanym termicznie. Materiał ten jest bardzo trwały, wytrzymały i dość elastyczny, a także odporny na działanie promieniowania UV oraz skrajnych temperatur. Taki basen ma budowę wielowarstwową, dodatkowo wzmocniony jest pianką poliuretanową, co gwarantuje jego sztywność i zapobiega wychładzaniu wody. Baseny te mają też zazwyczaj uformowane schodki i miejsca do siedzenia.
REKLAMA
Dostępne są również baseny, których konstrukcję stanowią panele z ocynkowanej stali (grubości 0,6–0,8 mm) lub tworzyw sztucznych. Pokryte są od zewnątrz tworzywem sztucznym, a od wewnątrz – lakierem ochronnym. Mają bardzo zróżnicowane formy – mogą być okrągłe, owalne, w kształcie ósemki. Ich wnętrze pokryte jest folią z PCW w jednym z kilku kolorów (np. niebieskim, turkusowym), odporną na promieniowanie UV.
Niezbędne wyposażenie basenów gotowych stanowią filtry oczyszczające wodę. Warto też pomyśleć o dodatkach podnoszących komfort kąpieli – schodkach czy trampolinach oraz oświetleniu uatrakcyjniającym wieczorne kąpiele.
Zobacz także: Czysta woda w ogrodzie
Oczyszczanie i ochrona basenu Wodę należy chronić przed zanieczyszczeniami. Dobrym rozwiązaniem jest kupno specjalnego pokrowca i okrywanie nim basenu na noc a także podczas niepogody. Do oczyszczania wody z liści i innych śmieci służą specjalne urządzenia (skimery). Glony natomiast może usunąć wodny odkurzacz. Dostępne są tez preparaty chemiczne stosowane do dezynfekcji wody, utrzymywania odpowiedniego współczynnika pH oraz wspomagające pracę filtrów.
W jakim miejscu postawić basen? Najlepiej, aby wybudować nieckę jak najbliżej domu, dzięki temu nie trzeba będzie dobudowywać dodatkowych pomieszczeń na filtry i pompy czyszczące (wystarczy je wtedy umieścić, np. w piwnicy). Warto jest również tak umiejscowić basen, aby wiatr pomagał nam w jego czyszczeniu (będzie przesuwał zanieczyszczenia pływające po powierzchni wody do filtrów). Dobrze by było aby w sąsiedztwie niecki nie znajdowały się drzewa ani krzewy – jeśli basen jest odkryty wtedy narazimy się na częstsze sprzątanie liści spadających z roślin.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.