REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pies w ogrodzie

Karolina Król
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Jeżeli mamy psa i zakładamy ogród, możemy dostosować go zarówno do naszych wymagań jak i do przyzwyczajeń czworonoga.
Jeżeli mamy psa i zakładamy ogród, możemy dostosować go zarówno do naszych wymagań jak i do przyzwyczajeń czworonoga.

REKLAMA

REKLAMA

Pies, jako najwierniejszy przyjaciel człowieka, niekoniecznie jest przyjacielem naszego ogrodu. Swobodnie biegając po nim, łamie pędy, kopie dołki, a jeśli załatwia swoje potrzeby fizjologiczne na terenie posesji, to przyczynia się do obumierania roślin.

Zadbany ogród a szczęśliwy pies

REKLAMA

Największy problem leży w dostosowaniu wielkości powierzchni użytkowej naszego skrawka zieleni a gabarytów czworonoga. Co zrobić, jeżeli działka jest stosunkowo mała, a my posiadamy dużego psa, np. bernardyna? Wtedy wszystko zależy od odpowiedniego zaprojektowania ogródka tak, by pomimo małej powierzchni umożliwić naszemu psu korzystanie z otwartej przestrzeni, aby w jak największym stopniu zniwelować skutki jego aktywności.

Należy się zastanowić, z których części ogrodu pies korzysta najchętniej, i jeżeli jest to przestrzeń wzdłuż ogrodzenia, (gdy pies pełni rolę wartownika posesji) należy wydzielić około 60 cm pas przestrzeni, wolny od obsadzeń, wysypany żwirem, piaskiem lub wyłożony kostką brukową.

Starajmy się sadzić już nieco starsze drzewka lub krzewy, ponieważ takie sadzonki są już odporniejsze na ewentualne uszkodzenia spowodowane przez zwierzę.

Zobacz także: Najlepsza kostka brukowa do Twojego ogrodu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Psi mocz stanowi szczególne zagrożenie dla roślin iglastych. Może prowadzić do brunatnienia igieł a nawet zasychania całych pędów. Dlatego też wokół iglaków posadź krzewy liściaste, w taki sposób, aby pies nie mógł dojść bezpośrednio pod iglaste drzewko.

Pnie drzewek lub nawet całe rabatki można chronić poprzez montowanie specjalnych siatek lub płotków ochronnych do nabycia w każdym markecie ogrodniczym. Pojedyncze egzemplarze drzew można izolować za pomocą plastikowych butelek po wodzie.

Należy także pamiętać o bezpieczeństwie naszego psa. Stosowane w ogrodzie nawozy i środki ochrony roślin są dla psa trujące! Zachowaj więc ostrożność przy stosowaniu tych specyfików, a w czasie wykonywania oprysków, psa zamykaj w domu.

Jak nauczyć psa by nie niszczył roślin

Jeżeli mamy psa i zakładamy ogród, możemy dostosować go zarówno do naszych wymagań jak i do przyzwyczajeń czworonoga. Problem nasila się wtedy, gdy w domu pojawia się zwierzę a nasza przestrzeń wokół domu jest już w pełni zaaranżowana.

W wielu przypadkach psy udaje się nauczyć, po jakich obszarach ogrodu mogą się poruszać oraz gdzie powinny załatwiać swoje potrzeby. W pierwszym etapie nauki na bardzo krótkiej smyczy oprowadź psa po ścieżkach i trawnikach, wyraźnie wskazując mu: "tu tak" a "tu nie".

Zobacz także: Jak przygotować projekt ogrodu

Kilka takich rund na smyczy powinno utrwalić w pamięci czworonoga dozwolone ścieżki. Dobrym sposobem na oduczenie psa załatwiania się w ogrodzie są po prostu częste spacery, jednak brakuje nam na to czasu, wtedy można wykorzystać kilka sprawdzonych trików. Weź szmatkę i wytrzyj nią świeży mocz innego psa. Następnie szmatkę umieść w miejscu, w którym pies ma się załatwiać (np. w rogu ogrodu, przy ogrodzeniu). Chęć przebicia rywala weźmie górę nad chęcią "podlewania" krzewów.

Jak naprawić zniszczenia w ogrodzie spowodowane przez psa

REKLAMA

Najbardziej kłopotliwe jest usuwanie dziur w trawniku wypalonym przez psi mocz (szczególnie przez suki). Takie miejsca najlepiej jest polewać obficie wodą, by rozpuścić toksyczne związki. Trawa w takich miejscach często nie chce szybko odrastać, należy więc walczyć z ubytkami w trawniku za pomocą dosiewania specjalnie wyselekcjonowanych, nasion traw, wymieszanych z mulczem celulozowym oraz z dodatkiem Hydrożelu. Cały zestaw do naprawy trawnika możemy kupić pod nazwą "Magiczna Łatka".

Wyżej wymienione metody „walki” z naszymi pupilami wymagają zaangażowania nie tylko naszych psów, ale także i przede wszystkim nas samych. Pies może traktować duży nawet ogród tak samo, jak dom - a przecież w mieszkaniu nigdy nie sika, dlatego warto przeznaczyć odrobinę czasu na małe szkolenie czworonoga, aby być posiadaczem nie tylko pięknego ogrody, ale i zadowolonego psa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA