REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pies w ogrodzie

Karolina Król
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Jeżeli mamy psa i zakładamy ogród, możemy dostosować go zarówno do naszych wymagań jak i do przyzwyczajeń czworonoga.
Jeżeli mamy psa i zakładamy ogród, możemy dostosować go zarówno do naszych wymagań jak i do przyzwyczajeń czworonoga.

REKLAMA

REKLAMA

Pies, jako najwierniejszy przyjaciel człowieka, niekoniecznie jest przyjacielem naszego ogrodu. Swobodnie biegając po nim, łamie pędy, kopie dołki, a jeśli załatwia swoje potrzeby fizjologiczne na terenie posesji, to przyczynia się do obumierania roślin.

Zadbany ogród a szczęśliwy pies

REKLAMA

Największy problem leży w dostosowaniu wielkości powierzchni użytkowej naszego skrawka zieleni a gabarytów czworonoga. Co zrobić, jeżeli działka jest stosunkowo mała, a my posiadamy dużego psa, np. bernardyna? Wtedy wszystko zależy od odpowiedniego zaprojektowania ogródka tak, by pomimo małej powierzchni umożliwić naszemu psu korzystanie z otwartej przestrzeni, aby w jak największym stopniu zniwelować skutki jego aktywności.

Należy się zastanowić, z których części ogrodu pies korzysta najchętniej, i jeżeli jest to przestrzeń wzdłuż ogrodzenia, (gdy pies pełni rolę wartownika posesji) należy wydzielić około 60 cm pas przestrzeni, wolny od obsadzeń, wysypany żwirem, piaskiem lub wyłożony kostką brukową.

Starajmy się sadzić już nieco starsze drzewka lub krzewy, ponieważ takie sadzonki są już odporniejsze na ewentualne uszkodzenia spowodowane przez zwierzę.

Zobacz także: Najlepsza kostka brukowa do Twojego ogrodu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Psi mocz stanowi szczególne zagrożenie dla roślin iglastych. Może prowadzić do brunatnienia igieł a nawet zasychania całych pędów. Dlatego też wokół iglaków posadź krzewy liściaste, w taki sposób, aby pies nie mógł dojść bezpośrednio pod iglaste drzewko.

Pnie drzewek lub nawet całe rabatki można chronić poprzez montowanie specjalnych siatek lub płotków ochronnych do nabycia w każdym markecie ogrodniczym. Pojedyncze egzemplarze drzew można izolować za pomocą plastikowych butelek po wodzie.

Należy także pamiętać o bezpieczeństwie naszego psa. Stosowane w ogrodzie nawozy i środki ochrony roślin są dla psa trujące! Zachowaj więc ostrożność przy stosowaniu tych specyfików, a w czasie wykonywania oprysków, psa zamykaj w domu.

Jak nauczyć psa by nie niszczył roślin

Jeżeli mamy psa i zakładamy ogród, możemy dostosować go zarówno do naszych wymagań jak i do przyzwyczajeń czworonoga. Problem nasila się wtedy, gdy w domu pojawia się zwierzę a nasza przestrzeń wokół domu jest już w pełni zaaranżowana.

W wielu przypadkach psy udaje się nauczyć, po jakich obszarach ogrodu mogą się poruszać oraz gdzie powinny załatwiać swoje potrzeby. W pierwszym etapie nauki na bardzo krótkiej smyczy oprowadź psa po ścieżkach i trawnikach, wyraźnie wskazując mu: "tu tak" a "tu nie".

Zobacz także: Jak przygotować projekt ogrodu

Kilka takich rund na smyczy powinno utrwalić w pamięci czworonoga dozwolone ścieżki. Dobrym sposobem na oduczenie psa załatwiania się w ogrodzie są po prostu częste spacery, jednak brakuje nam na to czasu, wtedy można wykorzystać kilka sprawdzonych trików. Weź szmatkę i wytrzyj nią świeży mocz innego psa. Następnie szmatkę umieść w miejscu, w którym pies ma się załatwiać (np. w rogu ogrodu, przy ogrodzeniu). Chęć przebicia rywala weźmie górę nad chęcią "podlewania" krzewów.

Jak naprawić zniszczenia w ogrodzie spowodowane przez psa

REKLAMA

Najbardziej kłopotliwe jest usuwanie dziur w trawniku wypalonym przez psi mocz (szczególnie przez suki). Takie miejsca najlepiej jest polewać obficie wodą, by rozpuścić toksyczne związki. Trawa w takich miejscach często nie chce szybko odrastać, należy więc walczyć z ubytkami w trawniku za pomocą dosiewania specjalnie wyselekcjonowanych, nasion traw, wymieszanych z mulczem celulozowym oraz z dodatkiem Hydrożelu. Cały zestaw do naprawy trawnika możemy kupić pod nazwą "Magiczna Łatka".

Wyżej wymienione metody „walki” z naszymi pupilami wymagają zaangażowania nie tylko naszych psów, ale także i przede wszystkim nas samych. Pies może traktować duży nawet ogród tak samo, jak dom - a przecież w mieszkaniu nigdy nie sika, dlatego warto przeznaczyć odrobinę czasu na małe szkolenie czworonoga, aby być posiadaczem nie tylko pięknego ogrody, ale i zadowolonego psa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

REKLAMA

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA