REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Projekt trawnika – o czym warto pamiętać?

Iwona Szadkowska
Trawnik, budynek, ogród, projekt. Fot. Fotolia
Trawnik, budynek, ogród, projekt. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Projektując trawnik warto zorganizować go tak, aby był łatwy w utrzymaniu i cieszył oko. Zadbany trawnik to niewątpliwie duża ozdoba każdego ogrodu.

Wejście do ogrodu

Wejście do ogrodu, powinno być tak zaprojektowane, aby nie wymuszało deptania trawy. Dobrze jest w tym miejscu stworzyć ścieżkę odpowiedniej szerokości i poprowadzić mieszkańców oraz gości w część wypoczynkową. Dzięki temu na samym wejściu na trawnik nie będziemy mieli gołej ziemi.

REKLAMA

Zobacz też: Wiosenne prace w ogrodzie – trawnik

Ścieżki w ogrodzie

Projektując trawnik zwróćmy uwagę na położenie ścieżek. Dobrze jeżeli nie prowadzą one bezpośrednio na trawnik. Mogą go otaczać lub przeprowadzać wzdłuż jego krawędzi. Warto również zaplanować odstęp między ścieżką a trawą – ułatwi to koszenie.

Ścieżki na trawniku warto zaplanować w miejscach największego ruchu. Każda płyta powinna znajdować się poniżej poziomu gleby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Meble w ogrodzie

Projektując trawnik warto również się zastanowić, w którym miejscu będzie znajdował się kącik wypoczynkowy. Ciężkie meble, doniczki i inne dekoracje warto ustawić na twardej powierzchni. Ustawienie ich na trawniku może być kłopotliwe podczas koszenia, ale również podczas użytkowania. Trawa w tym miejscu może być rzadsza i mniej wytrzymała.

Zobacz też: Trawnik: ozdobny czy rekreacyjny – co wybrać?

Drzewa a zadbany trawnik

Trawnik, który chcemy utrzymać pod gęstą koroną drzew, jest dość trudnym zadaniem, ale możliwym do wykonania. Warto bowiem pamiętać, że trawie szkodzi brak wody, cień i brak składników pokarmowych. Wówczas rośnie znacznie rzadziej, a ziemię pokrywa mech. Jeżeli zwiększymy ilość światła, poprzez wycięcie niektórych gałęzi, będziemy podlewać trawnik i rzadziej kosić tę część ogrodu – również pod rozłożystymi drzewami, nasz trawnik będzie dobrze wyglądał.

Jeżeli mamy do czynienia z dużym drzewem – na przykład z dębem – lepszym rozwiązaniem jest stworzenie pod drzewem cieniolubnej rabaty.

Zobacz też: Jak przygotować podłoże pod trawnik?

Dokuczliwe mogą się okazać również zwisające gałęzie. Mogą skutecznie przeszkadzać podczas koszenia. Niekiedy dobrym rozwiązaniem jest przycięcie zwisających gałęzi znad trawnika. Innym razem możemy poszerzyć rabatę, aby nie musieć za każdym razem schylać się i kosić w tym miejscu trawy.

Kształt trawnika

REKLAMA

Kształt trawnika powinien być dopasowany do naszych upodobań, a jednocześnie dobrze, gdy jest łatwy w utrzymaniu. Łatwiej jest kosić i pielęgnować trawnik w kształcie prostokąta lub kwadratu. Ciekawiej jednak wyglądają trawniki o nieregularnych, bardziej zaokrąglonych rysach. Zbyt skomplikowane kształty nie są jednak wskazane.

Nie bójmy się wzniesień, skarp i lekkich spadków w naszym ogrodzie. Dzięki nim trawnik wygląda o wiele bardziej interesująco. Warto jednak zwrócić uwagę na miejsca, gdzie podłoże mało przepuszcza wody. Wówczas lepiej przeznaczyć je na rabatę, niż trawnik.

Zobacz też:  Jak ekspresowo wykonać trawnik?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

REKLAMA

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

25%-45% oszczędności na ogrzewaniu w sezonie grzewczym: Pompa ciepła współpracująca z piecem na pellet lub kominkiem na drewno

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

REKLAMA

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

REKLAMA