REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zbadać skład gleby? Poradnik

Redakcja Dom
Ogród.
Ogród.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak określić skład gleby w ogrodzie? To proste. Określanie składu gleby możemy określić wykonując proste testy glebowe. Zobacz jak to zrobić.

Chcąc określić skład gleby, wykonuje się specjalne testy glebowe, które umożliwiają nam kontrolowanie stanu gleby a także umożliwiają nam dostosowanie jej składu do danej uprawy. Jedne rośliny lubią gleby kwaśne, inne zasadowe. Dzięki testowi możemy sprawdzić odczyn gleby, wiedząc jaki on jest łatwiej nam będzie dobrać odpowiednie rośliny lub zmienić jej odczyn pod konkretne rośliny.

REKLAMA

Przy pomocy odpowiednich testów można również zbadać zasobność gleby.  Pewne składniki takie jak: azot, fosfor czy potas są potrzebne do prawidłowego rozwoju roślin, kiedy w glebie ich nie ma lub ich ilość jest znikoma może to w znacznym stopniu wpłynąć na rozwój roślin.

Zobacz także: Problemy z trawnikiem – mech, skrzyp, pies, susza

Kiedy najlepiej przeprowadzać badanie gleby?

Badanie gleby najlepiej jest wykonywać późną jesienią lub wczesną wiosną. Wynika to z tego, że od tego czasu do rozpoczęcia sezonu kwitnienia roślin jest jeszcze dużo czasu i jeśli okaże się, że stan gleby trzeba będzie poprawić, będziemy mieć na to czas.

Jak wykonać badanie?

 W wielu sklepach i centrach ogrodniczych można kupić różne zestawy do wykonywania badania gleby. Testy te pozwalają określić pH badanej próbki okaz określić stan zawartości najważniejszych jej składników.

Dzięki analizie składu mechanicznego można określić: rodzaj gleby. W tym celu bierze się kil kałużek ziemi pobranej z górnej warstwy darni i wsypuje do szklanego słoja . Następnie napniemy słoik wodą i zamieszać. W pierwszej kolejności opadnie piasek, następnie cząstki gliniaste, najdłużej będzie opadać próchnica.

Zobacz także: Jak uchronić trawnik przed chwastami?

Jak określić zawartość próchnicy w glebie?

Zawartość próchnicy w glebie można określić metodą odkrywkową. W tym celu należy wykopać dołek o głębokości ok. 30 cm. Grubość warstwy próchniczej określa się wtedy w centymetrach.  Jeśli wynosi ok. 5 cm – ilość próchniczy w glebie jest wystarczająca, jeśli 10 cm – wartość próchnicy w glebie jest wysoka.  

Jak określić aktywność biologiczna gleby?

Np. miara aktywności gleby może być liczba żyjących w niej dżdżownic. Im jest ich więcej, tym możemy mieć pewność, że nasza gleba jest żyzna.

Jeśli pomysł samodzielnego badania gleby nas przerasta, możemy skorzystać z odpłatnej usługi np. w stacji kwarantanny i ochrony roślin – stacja taka znajduje się w każdym powiecie. Wystarczy dostarczyć im próbkę ziemi  z prośbą o wykonanie badania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA