Jak zbadać skład gleby? Poradnik
REKLAMA
REKLAMA
Chcąc określić skład gleby, wykonuje się specjalne testy glebowe, które umożliwiają nam kontrolowanie stanu gleby a także umożliwiają nam dostosowanie jej składu do danej uprawy. Jedne rośliny lubią gleby kwaśne, inne zasadowe. Dzięki testowi możemy sprawdzić odczyn gleby, wiedząc jaki on jest łatwiej nam będzie dobrać odpowiednie rośliny lub zmienić jej odczyn pod konkretne rośliny.
REKLAMA
Przy pomocy odpowiednich testów można również zbadać zasobność gleby. Pewne składniki takie jak: azot, fosfor czy potas są potrzebne do prawidłowego rozwoju roślin, kiedy w glebie ich nie ma lub ich ilość jest znikoma może to w znacznym stopniu wpłynąć na rozwój roślin.
Zobacz także: Problemy z trawnikiem – mech, skrzyp, pies, susza
Kiedy najlepiej przeprowadzać badanie gleby?
Badanie gleby najlepiej jest wykonywać późną jesienią lub wczesną wiosną. Wynika to z tego, że od tego czasu do rozpoczęcia sezonu kwitnienia roślin jest jeszcze dużo czasu i jeśli okaże się, że stan gleby trzeba będzie poprawić, będziemy mieć na to czas.
Jak wykonać badanie?
W wielu sklepach i centrach ogrodniczych można kupić różne zestawy do wykonywania badania gleby. Testy te pozwalają określić pH badanej próbki okaz określić stan zawartości najważniejszych jej składników.
Dzięki analizie składu mechanicznego można określić: rodzaj gleby. W tym celu bierze się kil kałużek ziemi pobranej z górnej warstwy darni i wsypuje do szklanego słoja . Następnie napniemy słoik wodą i zamieszać. W pierwszej kolejności opadnie piasek, następnie cząstki gliniaste, najdłużej będzie opadać próchnica.
Zobacz także: Jak uchronić trawnik przed chwastami?
Jak określić zawartość próchnicy w glebie?
Zawartość próchnicy w glebie można określić metodą odkrywkową. W tym celu należy wykopać dołek o głębokości ok. 30 cm. Grubość warstwy próchniczej określa się wtedy w centymetrach. Jeśli wynosi ok. 5 cm – ilość próchniczy w glebie jest wystarczająca, jeśli 10 cm – wartość próchnicy w glebie jest wysoka.
Jak określić aktywność biologiczna gleby?
Np. miara aktywności gleby może być liczba żyjących w niej dżdżownic. Im jest ich więcej, tym możemy mieć pewność, że nasza gleba jest żyzna.
Jeśli pomysł samodzielnego badania gleby nas przerasta, możemy skorzystać z odpłatnej usługi np. w stacji kwarantanny i ochrony roślin – stacja taka znajduje się w każdym powiecie. Wystarczy dostarczyć im próbkę ziemi z prośbą o wykonanie badania.
REKLAMA
REKLAMA