Efektowne i modne trawy ozdobne
REKLAMA
REKLAMA
Ozdobne cały rok
Z bardzo dużej grupy dostępnych traw najlepiej wybierać odmiany odporne na mrozy i mało ekspansywne. Są to między innymi kostrzewy i turzyce, które w większości przypadków tworzą formy kęp w różnych barwach. Najbardziej efektownymi ozdobami ogrodów są jednak gatunki o ciekawych kształtach oraz kolorach liści i kwiatostanów (np. miskanty, rozplenice, trawy pampasowe), które zdobią ogród nawet zimą. Nie wszystkie są odporne na mrozy, dlatego przed wyborem rośliny warto sprawdzić, które wymagają okrycia na zimę.
REKLAMA
Zobacz także: Jakie są zalety stosowania pnączy?
Warte polecenia są np.:
• Miskant chiński (Miscanthus sinensis) `Zebrinus` – dorasta do wysokosći 2 m, ma szerokie, zielone liście z poprzecznymi żółtymi paskami
• Rozplenica perłowa (Pennisetum glaucum) `Purple Majesty` – efektowne bordowe, szerokie liście i okazałe kwiatostany do 40 cm długości.
• Rozplenica purpurowa (Pennisetum setaceum) `Rubrum`– ciemnoburgundowe liście przez cały sezon, dorasta do 1,5 m wysokosći.
• Turzyca Buchanana (Carex buchanani) – ma ciekawe, brązowawe (bardzo efektowne) zabarwienie cienkich liści, kwiaty są brązowo-czerwone. Dorasta do wysokości około 60–80cm.
• Imperata cylindrica `Red Baron` – z początku zielone, niepozorne liście, zaczynają w trakcie sezonu stopniowo przebarwiać się na czerwono. Pod koniec sezonu kolor jest najbardziej intensywny i obejmuje cały lub prawie cały liść. Dorasta do wysokości około 50 cm i świetnie komponuje się z roślinami o zielonych lub żółtych liściach.
Zobacz także: Drzewa oczyszczające powietrze z wirusów i bakterii
Wymagania traw
Większości traw odpowiadają stanowiska słoneczne, gleby lekkie, próchniczne i umiarkowanie wilgotne. Można wśród nich znaleźć również gatunki znoszące półcieniste miejsca (np. kostrzewa niedźwiedzia). Nie wymagają uciążliwej pielęgnacji, są odporne na choroby, szkodniki i nie trzeba ich obficie nawozić (zasilamy dwa razy w sezonie np. Azofoską). Większość odmian dobrze znosi nasze zimy - tylko nieliczne wymagają okrywania na zimę. Nadmierne rozrastanie się niektórych gatunków można ograniczyć, usuwając wiosną części kęp nadmiernie rozrośniętych egzemplarzy. Wykorzystać można też pionowe bariery z PVC lub taśmy plastikowe dostępne w sprzedaży, które umieszcza się w ziemi na głębokość 10–15 cm.
REKLAMA
REKLAMA