Jakie gatunki drzew i krzewów kwitną najczęściej?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jest kilka gatunków, które czasami nawet już pod koniec zimy swoim kwitnieniem sygnalizują nadejście wiosny. Powszechnie wiadomo, że są rośliny cebulowe takie jak przebiśniegi, hiacynty, szafirki, krokusy, narcyzy czy tulipany, które są zwiastunami wiosny. Jednak mało kto zwraca uwagę na drzewa i krzewy, które jako jedne z pierwszych, cieszą nasze oczy pięknymi kwiatami.
REKLAMA
Oczar omszony (Hamamelis mollis) – zwany również oczarem miękkowłosym, jest to najwcześniej kwitnący krzew w Polsce. Jego pachnące złocistożółte kwiaty pojawiają się już na początku lutego. Jest bardzo dekoracyjny i oryginalny, a jego owoce przez Niemców nazywane są orzechami czarnoksięskimi, natomiast Anglicy mówią na niego leszczyna czarownicy. Ma dosyć duże wymagania, potrzebuje żyznej, próchnicznej i bezwapiennej gleby oraz osłoniętego od wiatrów suchego i słonecznego stanowiska. Oprócz atrakcyjnego wyglądu jego zaletą jest również to, że starsze drzewa są całkowicie odporne na mróz.
Zobacz także: Niewymagające krzewy liściaste o małych rozmiarach
REKLAMA
Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) - jego intensywnie różowe kwiaty można zaobserwować już w marcu, jest to gatunek występujący w całej Europie. Jest jedną z roślin objętych ścisłą ochroną, należy także do gatunków trujących – jego owoce są niejadalne. Wygląda pięknie nie tylko podczas kwitnienia, ale także w czasie owocowania, gdy pojawiają się jaskrawoczerwone owoce. Jego naturalnym stanowiskiem w Polsce są cieniste lasy liściaste i żyzne próchniczne gleby. Rośnie tylko w miejscach cienistych i charakteryzuje się dużą wrażliwością na suszę. Jego wadą jest to, że źle znosi przesadzanie, niemniej jednak bardzo dobrze sprawdza się w małych przydomowych ogródkach.
Wrzosiec krwisty (Erica carnea) - zwany też wrzoścem wiosennym lub czerwonym. Ta zimozielona krzewinka zaczyna kwitnąć już w połowie lutego. Kwiaty mają przeróżne kolory od białego, przez różowy do ciemnego amarantu i utrzymują się bardzo długo. Może być stosowany również jako roślina okrywowa, jest odporny na mróz i nie ma zbyt dużych wymagań. Jest rośliną tolerancyjną, a odczyn gleby nie ma dla niego aż tak dużego znaczenia jak dla wrzosów. Rośnie zarówno w słońcu, jak i w półcieniu, a towarzystwo innych roślin wrzosowatych lub iglaków bardzo mu sprzyja.
Klon srebrzysty (Acer saccharinum) - to duże drzewo dorastające do 40 metrów wysokości. Pierwsze pąki pojawiają się na nim już w marcu, kwiaty maja kolor zielonkaworóżowy. Jest to gatunek bardzo często spotykany w parkach, prawdopodobnie z tego względu, że jest odporny na zanieczyszczenia i dobrze sprawdza się w miastach. Do jego wad należy to, że ma kruche i łamliwe konary, co może być niebezpieczne. Najlepiej rośnie na glebach wilgotnych i świeżych, chociaż toleruje też suche. Z pnia tego klonu, jak również klonu cukrowego i czerwonego pobiera się znany na całym świecie syrop klonowy.
Dereń jadalny (Cornus mas) - zwany też dereniem właściwym kwitnie przed pojawieniem się liści, posiada bardzo dekoracyjne kwiaty w kolorze żółtym. Jego cierpkie w smaku owoce mają właściwości lecznicze i wykorzystywane są często do przetworów, soków oraz alkoholi. Jest w pełni odporny na mróz, lubi gleby wapienne i głębokie, najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Bardzo dobrze sprawdza się jako roślina ozdobna w ogrodach przydomowych.
Zobacz także: Jak pielęgnować wrzosy w doniczkach?
Forsycja pośrednia (Forsythia × intermedia) – jej kwiaty w różnych odcieniach koloru żółtego pojawiają się już w marcu, intensywne zabarwienie i duża ilość kwiatów sprawia, że jest to jeden z najpiękniejszych krzewów ozdobnych. Ma bardzo dużo zalet, nadaje się na żywopłoty, dobrze znosi cięcie i często jej kwitnące gałązki wykorzystywane są jako kwiaty cięte. Jest bardzo tolerancyjna w stosunku do gleby, może rosnąć praktycznie na każdej, im żyźniejsza tym większa ilość kwiatów na pędach. Dobrze sprawdza się zarówno jako soliter, jak i w grupie zieleni, w Polsce jest całkowicie mrozoodporna.
Wierzba iwa (Salix Caprea) - jest najwcześniej kwitnącą wierzbą krajową, podczas łagodnej zimy kwitnie już nawet w lutym. W trakcie kwitnienia pojawia się największa ozdoba rośliny czyli duże srebrnobiałe bazie, które z czasem pokrywają się złotym pyłkiem. W Polsce bardzo popularna jest ozdobna odmiana Pendula szczepiona na pniu. Należy do gatunków łatwych w uprawie, dobrze znoszących warunki miejskie, a co najważniejsze jest odporna na zanieczyszczenia i mróz. Rośnie praktycznie na każdej glebie, która jest chociaż trochę wilgotna, najbardziej zagęszcza się, gdy rośnie na stanowisku słonecznym.
REKLAMA
REKLAMA