Wiosenne cięcie: poradnik
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nie zapominajmy jednak o tym, że w okresie wiosennym możemy przycinać tylko drzewa i krzewy kwitnące na przełomie wiosny i lata oraz latem, natomiast z cięciem roślin kwitnących wiosną powinniśmy poczekać, aż zakończą one kwitnienie. Nie jest wskazane również przycinanie drzew, które zrzucają liście dopiero po pierwszej połowie marca ponieważ istnieje ryzyko, że soki, które wytworzą się po usunięciu gałęzi zaczną krążyć wewnątrz rośliny co spowoduje duże osłabienie.
REKLAMA
Krzewy kwitnące latem na pędach jednorocznych najbardziej tolerują cięcie wykonywane w okresie trwania przedwiośnia, ich przyrosty powinny być wówczas skrócone o połowę. Do takich gatunków zalicza się m.in. tawułę japońską, pięciornika krzewiastego lub hortensję bukietową i krzewiastą. Natomiast gatunki takie jak budleja Dawida, tawuła drobna, wrzosy czy powojniki kwitnące na tegorocznych pędach powinny być przycinane dosyć silnie. Pozostałe gatunki powinny być poddane cięciu prześwietlającemu, dzięki któremu pozbędą się słabych i chorych pędów. Przy prześwietlaniu krzewów ozdobnych pamiętajmy też o tym, że wszystkie pędy, które przyczyniają się do nadmiernego zagęszczenia korony oraz rosną do środka, tym samym ograniczając dostęp światła do wnętrza krzewu powinny również zostać usunięte.
Zobacz także: Jak przycinać iglaki
REKLAMA
U wcześniej już wspomnianych krzewów kwitnących latem cięcie prześwietlające powinno się wykonywać raz na kilka lat w okresie wiosennym. Do krzewów które najbardziej potrzebują tego rodzaju cięć zalicza się: berberysy, irgi, jaśminowce, krzewuszki, żylistki, pigwowce, kaliny, derenie oraz pięciorniki. Podczas cięcia pielęgnacyjnego nie powinniśmy przycinać jednakowo wszystkich pędów, aby zapewnić roślinie naturalny wygląd, zróbmy to stopniowo zaczynając od pędów dolnych aż do tych znajdujących się na górze. Przy przycinaniu zwróćmy uwagę na to, w którym miejscu rośliny wypuszczają nowe pędy, ponieważ ma to bardzo duże znaczenie. Jeśli pędy wyrastają na środku lub w dolnej części pędu głównego to jest to oznaka tego, że roślina dobrze zniesie cięcie.
Natomiast, gdy odrosty tworzone są z odcinków pędów znajdujących się na samym końcu tak jak w przypadku wiśni ozdobnych, jabłoni, śliw czy głogu cięcie w ogóle nie jest wskazane. Innym rodzajem cięcia, które wykonuje się na wiosnę jest cięcie sanitarne podczas którego usuwa się stare, chore, zniekształcone i uszkodzone pędy. Dzięki niemu bakterie i zarodniki grzybów znajdujące się na obciętych partiach nie mogą wniknąć dalej do wnętrza rośliny. Jeśli regularnie wykonujemy cięcia prześwietlające i sanitarnie zapewniany tym samym roślinie zdrowy wygląd oraz spokojny wzrost. W przeciwnym wypadku, gdy je zaniedbaliśmy nie obcinając przyrostów przez kilka lat powinniśmy wykonać cięcie odmładzające.
Zobacz także: Jak przycinać krzewy ozdobne
Jeśli ogród jest bardzo zaniedbany wykonujemy je w dwóch ratach przez dwa lata, w każdej przycinając połowę pędów na wysokości około 30 cm nad ziemią. Najwcześniej wykonywanym cięciem jest cięcie formujące, które powinno mieć miejsce zimą oraz wczesną wiosną, ma ono na celu ukształtowanie w odpowiedni i estetyczny sposób koron drzew oraz nadanie formy krzewom żywopłotowym. Drzewa, które najbardziej nadają się do formowania i najlepiej je znoszą to min. buk, grab, klon, lipa czy też platan.
Pamiętajmy również o tym, że są gatunki, które źle znoszą cięcie i najlepiej rosną pozostawione same sobie, należy do nich większość iglaków oraz rośliny takie jak azalia, ketmia syryjska, magnolia, oczar, klon palmowy, perukowiec podolski, różanecznik, sumak octowiec, świdośliwa, złotokap lub wawrzynek wilczełyko. Unikajmy również przycinania okazów, których korony były uformowane w szkółce, usuwajmy wówczas tylko te pędy, które stanowią konkurencję dla przewodnika lub wyrastają w sposób niewłaściwy.
REKLAMA
REKLAMA