REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wiosenne cięcie: poradnik

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Jedną z pierwszych czynności, jaką powinniśmy się zająć podczas witania wiosny w naszym ogrodzie jest przycięcie drzew i krzewów.  Przycinanie roślin ma na celu ułatwienie im dostępu do światła i powietrza, które jak wiadomo jest im potrzebne do prawidłowego wzrostu oraz kwitnienia.
Jedną z pierwszych czynności, jaką powinniśmy się zająć podczas witania wiosny w naszym ogrodzie jest przycięcie drzew i krzewów. Przycinanie roślin ma na celu ułatwienie im dostępu do światła i powietrza, które jak wiadomo jest im potrzebne do prawidłowego wzrostu oraz kwitnienia.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA


Jedną z pierwszych czynności, jaką powinniśmy się zająć podczas witania wiosny w naszym ogrodzie jest przycięcie drzew i krzewów. Przycinanie roślin ma na celu ułatwienie im dostępu do światła i powietrza, które jak wiadomo jest im potrzebne do prawidłowego wzrostu oraz kwitnienia. O czym warto pamiętać?

REKLAMA

Nie zapominajmy jednak o tym, że w okresie wiosennym możemy przycinać tylko drzewa i krzewy kwitnące na przełomie wiosny i lata oraz latem, natomiast z cięciem roślin kwitnących wiosną powinniśmy poczekać, aż zakończą one kwitnienie. Nie jest wskazane również przycinanie drzew, które zrzucają liście dopiero po pierwszej połowie marca ponieważ istnieje ryzyko, że soki, które wytworzą się po usunięciu gałęzi zaczną krążyć wewnątrz rośliny co spowoduje duże osłabienie.

REKLAMA

Krzewy kwitnące latem na pędach jednorocznych najbardziej tolerują cięcie wykonywane w okresie trwania przedwiośnia, ich przyrosty powinny być wówczas skrócone o połowę. Do takich gatunków zalicza się m.in. tawułę japońską, pięciornika krzewiastego lub hortensję bukietową i krzewiastą. Natomiast gatunki takie jak budleja Dawida, tawuła drobna, wrzosy czy powojniki kwitnące na tegorocznych pędach powinny być przycinane dosyć silnie. Pozostałe gatunki powinny być poddane cięciu prześwietlającemu, dzięki któremu pozbędą się słabych i chorych pędów. Przy prześwietlaniu krzewów ozdobnych pamiętajmy też o tym, że wszystkie pędy, które przyczyniają się do nadmiernego zagęszczenia korony oraz rosną do środka, tym samym ograniczając dostęp światła do wnętrza krzewu powinny również zostać usunięte.

Zobacz także: Jak przycinać iglaki

REKLAMA

U wcześniej już wspomnianych krzewów kwitnących latem cięcie prześwietlające powinno się wykonywać raz na kilka lat w okresie wiosennym. Do krzewów które najbardziej potrzebują tego rodzaju cięć zalicza się: berberysy, irgi, jaśminowce, krzewuszki, żylistki, pigwowce, kaliny, derenie oraz pięciorniki. Podczas cięcia pielęgnacyjnego nie powinniśmy przycinać jednakowo wszystkich pędów, aby zapewnić roślinie naturalny wygląd, zróbmy to stopniowo zaczynając od pędów dolnych aż do tych znajdujących się na górze. Przy przycinaniu zwróćmy uwagę na to, w którym miejscu rośliny wypuszczają nowe pędy, ponieważ ma to bardzo duże znaczenie. Jeśli pędy wyrastają na środku lub w dolnej części pędu głównego to jest to oznaka tego, że roślina dobrze zniesie cięcie.

Natomiast, gdy odrosty tworzone są z odcinków pędów znajdujących się na samym końcu tak jak w przypadku wiśni ozdobnych, jabłoni, śliw czy głogu cięcie w ogóle nie jest wskazane. Innym rodzajem cięcia, które wykonuje się na wiosnę jest cięcie sanitarne podczas którego usuwa się stare, chore, zniekształcone i uszkodzone pędy. Dzięki niemu bakterie i zarodniki grzybów znajdujące się na obciętych partiach nie mogą wniknąć dalej do wnętrza rośliny. Jeśli regularnie wykonujemy cięcia prześwietlające i sanitarnie zapewniany tym samym roślinie zdrowy wygląd oraz spokojny wzrost. W przeciwnym wypadku, gdy je zaniedbaliśmy nie obcinając przyrostów przez kilka lat powinniśmy wykonać cięcie odmładzające.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak przycinać krzewy ozdobne

Jeśli ogród jest bardzo zaniedbany wykonujemy je w dwóch ratach przez dwa lata, w każdej przycinając połowę pędów na wysokości około 30 cm nad ziemią. Najwcześniej wykonywanym cięciem jest cięcie formujące, które powinno mieć miejsce zimą oraz wczesną wiosną, ma ono na celu ukształtowanie w odpowiedni i estetyczny sposób koron drzew oraz nadanie formy krzewom żywopłotowym. Drzewa, które najbardziej nadają się do formowania i najlepiej je znoszą to min. buk, grab, klon, lipa czy też platan.

Pamiętajmy również o tym, że są gatunki, które źle znoszą cięcie i najlepiej rosną pozostawione same sobie, należy do nich większość iglaków oraz rośliny takie jak azalia, ketmia syryjska, magnolia, oczar, klon palmowy, perukowiec podolski, różanecznik, sumak octowiec, świdośliwa, złotokap lub wawrzynek wilczełyko. Unikajmy również przycinania okazów, których korony były uformowane w szkółce, usuwajmy wówczas tylko te pędy, które stanowią konkurencję dla przewodnika lub wyrastają w sposób niewłaściwy.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA