REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wiosenne cięcie: poradnik

Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Jedną z pierwszych czynności, jaką powinniśmy się zająć podczas witania wiosny w naszym ogrodzie jest przycięcie drzew i krzewów.  Przycinanie roślin ma na celu ułatwienie im dostępu do światła i powietrza, które jak wiadomo jest im potrzebne do prawidłowego wzrostu oraz kwitnienia.
Jedną z pierwszych czynności, jaką powinniśmy się zająć podczas witania wiosny w naszym ogrodzie jest przycięcie drzew i krzewów. Przycinanie roślin ma na celu ułatwienie im dostępu do światła i powietrza, które jak wiadomo jest im potrzebne do prawidłowego wzrostu oraz kwitnienia.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z pierwszych czynności, jaką powinniśmy się zająć podczas witania wiosny w naszym ogrodzie jest przycięcie drzew i krzewów. Przycinanie roślin ma na celu ułatwienie im dostępu do światła i powietrza, które jak wiadomo jest im potrzebne do prawidłowego wzrostu oraz kwitnienia. O czym warto pamiętać?

REKLAMA

Nie zapominajmy jednak o tym, że w okresie wiosennym możemy przycinać tylko drzewa i krzewy kwitnące na przełomie wiosny i lata oraz latem, natomiast z cięciem roślin kwitnących wiosną powinniśmy poczekać, aż zakończą one kwitnienie. Nie jest wskazane również przycinanie drzew, które zrzucają liście dopiero po pierwszej połowie marca ponieważ istnieje ryzyko, że soki, które wytworzą się po usunięciu gałęzi zaczną krążyć wewnątrz rośliny co spowoduje duże osłabienie.

REKLAMA

Krzewy kwitnące latem na pędach jednorocznych najbardziej tolerują cięcie wykonywane w okresie trwania przedwiośnia, ich przyrosty powinny być wówczas skrócone o połowę. Do takich gatunków zalicza się m.in. tawułę japońską, pięciornika krzewiastego lub hortensję bukietową i krzewiastą. Natomiast gatunki takie jak budleja Dawida, tawuła drobna, wrzosy czy powojniki kwitnące na tegorocznych pędach powinny być przycinane dosyć silnie. Pozostałe gatunki powinny być poddane cięciu prześwietlającemu, dzięki któremu pozbędą się słabych i chorych pędów. Przy prześwietlaniu krzewów ozdobnych pamiętajmy też o tym, że wszystkie pędy, które przyczyniają się do nadmiernego zagęszczenia korony oraz rosną do środka, tym samym ograniczając dostęp światła do wnętrza krzewu powinny również zostać usunięte.

Zobacz także: Jak przycinać iglaki

REKLAMA

U wcześniej już wspomnianych krzewów kwitnących latem cięcie prześwietlające powinno się wykonywać raz na kilka lat w okresie wiosennym. Do krzewów które najbardziej potrzebują tego rodzaju cięć zalicza się: berberysy, irgi, jaśminowce, krzewuszki, żylistki, pigwowce, kaliny, derenie oraz pięciorniki. Podczas cięcia pielęgnacyjnego nie powinniśmy przycinać jednakowo wszystkich pędów, aby zapewnić roślinie naturalny wygląd, zróbmy to stopniowo zaczynając od pędów dolnych aż do tych znajdujących się na górze. Przy przycinaniu zwróćmy uwagę na to, w którym miejscu rośliny wypuszczają nowe pędy, ponieważ ma to bardzo duże znaczenie. Jeśli pędy wyrastają na środku lub w dolnej części pędu głównego to jest to oznaka tego, że roślina dobrze zniesie cięcie.

Natomiast, gdy odrosty tworzone są z odcinków pędów znajdujących się na samym końcu tak jak w przypadku wiśni ozdobnych, jabłoni, śliw czy głogu cięcie w ogóle nie jest wskazane. Innym rodzajem cięcia, które wykonuje się na wiosnę jest cięcie sanitarne podczas którego usuwa się stare, chore, zniekształcone i uszkodzone pędy. Dzięki niemu bakterie i zarodniki grzybów znajdujące się na obciętych partiach nie mogą wniknąć dalej do wnętrza rośliny. Jeśli regularnie wykonujemy cięcia prześwietlające i sanitarnie zapewniany tym samym roślinie zdrowy wygląd oraz spokojny wzrost. W przeciwnym wypadku, gdy je zaniedbaliśmy nie obcinając przyrostów przez kilka lat powinniśmy wykonać cięcie odmładzające.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak przycinać krzewy ozdobne

Jeśli ogród jest bardzo zaniedbany wykonujemy je w dwóch ratach przez dwa lata, w każdej przycinając połowę pędów na wysokości około 30 cm nad ziemią. Najwcześniej wykonywanym cięciem jest cięcie formujące, które powinno mieć miejsce zimą oraz wczesną wiosną, ma ono na celu ukształtowanie w odpowiedni i estetyczny sposób koron drzew oraz nadanie formy krzewom żywopłotowym. Drzewa, które najbardziej nadają się do formowania i najlepiej je znoszą to min. buk, grab, klon, lipa czy też platan.

Pamiętajmy również o tym, że są gatunki, które źle znoszą cięcie i najlepiej rosną pozostawione same sobie, należy do nich większość iglaków oraz rośliny takie jak azalia, ketmia syryjska, magnolia, oczar, klon palmowy, perukowiec podolski, różanecznik, sumak octowiec, świdośliwa, złotokap lub wawrzynek wilczełyko. Unikajmy również przycinania okazów, których korony były uformowane w szkółce, usuwajmy wówczas tylko te pędy, które stanowią konkurencję dla przewodnika lub wyrastają w sposób niewłaściwy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA