Eszynantus marmurkowy (Aeschynanthus marmoratus)
REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko
Lubi stanowisko półcieniste. Nie należy narażać go na bezpośrednie promieniowanie słoneczne, ponieważ nadmiar słońca powoduje opadanie liści. Zbyt mało słońca może także sprawić, że roślina będzie słabiej kwitła, będzie miała mniejsze i słabiej wybarwione liście.
REKLAMA
Podlewanie
W okresie letnim eszynantusa powinniśmy intensywnie podlewać (nie dopuszczając do przeschnięcia gleby). Koniecznie zraszajmy roślinę. Jest to szczególnie ważne gdy chcemy, by zakwitła i utrzymała kwiaty oraz gdy temperatury są wysokie.
Zobacz także: Bananowiec (Musa) – jak wyhodować go w domu?
Przesadzanie
Najlepiej rozwija się w podłożu przepuszczalnym, torfowym z dodatkiem piasku. Przesadzamy ją w tylko wtedy, gdy roślina jest zbyt wyrośnięta i podłoże jest jałowe.
Nawożenie
W okresie letnim eszynantusa intensywnie nawozimy.
Rozmnażanie
REKLAMA
Eszynantus rozmnażany jest przez sadzonki pędowe. Wiosną należy pociąć pędy na niewielkie, kilkuwęzłowe odcinki. Tak przygotowane sadzonki zanurzamy w ukorzeniaczu do roślin zielnych. Następnie powinniśmy je umieścić w pojemniku wypełnionym wilgotną mieszaniną ziemi i piasku (lub perlitu) w stosunku 1:1.
Aby utrzymać odpowiednio wysoką wilgotność powietrza przy tym sposobie ukorzeniania, należy przykryć doniczkę, na przykład przezroczystą torebką foliową. Po kilku tygodniach rośliny, które ukorzenią się, traktujemy jak dorosłe okazy.
Pielęgnacja
Eszynantus wymaga dość wysokiej temperatury, w granicach od 20 C do 25 stopni C.
Roślinę warto uszczykiwać i przycinać. Zabieg ten sprzyja rozkrzewianiu się. Eszynantus to piękna roślina uprawiana w koszach, misach i skrzynkach balkonowych. Jest doskonała do wiszących kompozycji kwiatowych.
Zobacz także: Chryzalidokarpus błyszczący (Chrysalidocarpus lutescens)
REKLAMA
REKLAMA