REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ekspert radzi: Jak założyć trawnik?

Trawnik. fot. Fotolia
Trawnik. fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak stworzyć piękny trawnik wokół domu? Aby trawa była gęsta i zielona, zanim założymy trawnik musimy w odpowiedni sposób przygotować podłoże w ogrodzie, a także regularnie podlewać i nawozić założony już trawnik. W późniejszym okresie nie należy zapomnieć również o bieżącej pielęgnacji trawnika oraz o jego koszeniu. Zobacz poradnik.

Odpowiednie przygotowanie podłoża podstawą pięknego trawnika

Właściwe przygotowanie ziemi jest bardzo ważne podczas planowania trawnika i jego wysiewania, ale ma również duże znaczenie na późniejszym etapie rozwoju murawy.  Na dobry początek czeka nas wyprofilowanie powierzchni. Przede wszystkim trzeba usunąć stare konary i korzenie, pozasypywać doły i zniwelować wszelkie nierówności. Zagłębień najlepiej pozbyć się wypełniając je ziemią i udeptując, na koniec zalewając wodą. 

REKLAMA

Konieczne jest także przekopanie całej powierzchni na głębokości 20–30 cm. Robimy to przede wszystkim po to, by stworzyć w glebie miejsce dla wody i powietrza, tak aby mogła „oddychać”. 

Zobacz także: Jak przygotować podłoże pod trawnik?

Zobacz także: Trawnik: ozdobny czy rekreacyjny – co wybrać?

Sposoby napowietrzania gleby

REKLAMA

Najprostszą, a zarazem najbardziej pracochłonną, metodą napowietrzania jest kopanie szpadlem na sztych, czyli na głębokość łopaty. Przy większej powierzchni trawnika, nie obejdzie się bez skorzystania z glebogryzarki, która idealnie sprawdza się przy spulchnianiu, pieleniu i wyrównywaniu gliniastej bądź mocno ubitej ziemi. Przy średnich powierzchniach uprawnych dobrze jest wybrać glebogryzarkę z silnikiem o dużej mocy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy mniejszych powierzchniach uprawnych nie ma sensu inwestować w tak duże urządzenie. Spokojnie wystarczy maszyna o mocy silnika 2.9 kW oraz szerokości roboczej 30-35 cm.  Dodatkowo glebogryzarka świetnie radzi sobie z czyszczeniem powierzchni z kamieni bądź zanieczyszczeń po zimie.

Porządkowanie miejsca pod trawnik

Pod żadnym pozorem nie można zostawiać takich pozostałości po pracach budowlanych, jak na przykład cegły, wapno czy gruz, ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na odczyn gleby i jej wartości odżywcze.  Na  tym etapie prac czeka nas jeszcze odchwaszczanie.  Pojedyncze okazy można usunąć ręcznie, ale jeśli mamy do czynienia ze znaczną ilością łopianu, tasznika, mniszka lekarskiego, pokrzywy, czy innych nieproszonych na naszym trawniku gości, to konieczny będzie oprysk herbicydami.

Sprawdzamy odczyn gleby

REKLAMA

Zanim rozpoczniemy dalsze prace musimy sprawdzić odczyn gleby. Dla rozwoju roślin kluczowa jest jej odpowiednia kwasowość, którą można zbadać przy pomocy kwasomierza chemicznego lub papierków lamusowych. Bibułki nasycone roztworem lakmusu, położone na ziemi odbarwią się pokazując właściwy wynik.

Dla większości roślin najlepszym środowiskiem jest odczyn obojętny, ale w przypadku trawy optymalne będzie pH w przedziale 5,5–6,5.  Jeśli jest ono niższe, trzeba będzie zastosować rozdrobniony nawóz wapniowo-węglanowy lub wapniowo-magnezowo-węglanowy. Dobra wiadomość jest taka, że przemieszczanie się wapna w glebie to proces trwający dość długo, dzięki czemu wapnowanie trawników może odbywać się co 3, a nawet 4 lata.

W przypadku wyniku pH 7,0–8,0, konieczne okażą się nawozy zakwaszające. Co ważne – dopiero po około 2 tygodniach od zastosowania nawozów, podłoże będzie gotowe do wysiewu. Jeśli zależy nam na wsparciu ekspertów można zgłosić do najbliższej stacji chemiczno-rolniczej, Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Państwowego Inspektoratu Ochrony Roślin czy też prywatnego laboratorium, gdzie do wyników analizy kwasowości gleby dołączane są rekomendacje dotyczące zalecanego nawozu. 

Zobacz także: Jak zbadać skład gleby? Poradnik

Zobacz także: Wyniki badań gleby – jak poprawić jej skład

Podlewanie trawnika – który sposób wybrać?

Jeśli chcesz by Twój trawnik cieszył oczy soczystą zielenią musisz przemyśleć kwestię nawadniania.  Sposób podlewania jest oczywiście ściśle powiązany z wielkością trawnika i zasobnością Twojego portfela. Znaczenie ma również struktura podłoża, odmiana traw czy częstotliwość koszenia. Najpopularniejsze metody nawadniania to podlewanie wężem lub konewką, zraszacze, system węży z otworami na powierzchni oraz sieć węży, osadzonych  delikatnie pod powierzchnią

Najczęściej wybieranym sposobem podlewania są zraszacze, które nie wymagają dużego zaangażowania od właściciela ogrodu, a jednocześnie skutecznie realizują swoją funkcję.

Wybór zraszacza jest uzależniony od rodzaju powierzchni i jej wielkości. Na przykład na działkach prostokątnych  sprawdzi się urządzenie wahadłowe lub wężowe.

Na małych powierzchniach optymalne będą zraszacze statyczne lub obrotowe,  ponieważ równomierne rozprowadzą wodę po całym terenie.  Podstawową zaletą nawadniania poprzez zraszacze jest fakt, że ich instalacja nie wymaga ingerencji w powierzchnię. Wyjątkiem są oczywiście zraszacze automatyczne, które przydają się na dużych powierzchniach. W tym przypadku przed założeniem trawnika trzeba zakopać węże, które będą doprowadzały wodę i zamontować przy nich, samoczynnie wysuwające się pod wpływem ciśnienia, zraszacze. Po takiej ingerencji w profil powierzchni należy ją wyrównać, a przed wysiewem odczekać 3, do 4 tygodni, by gleba „osiadła”.

Sianie trawy – jaką trawę wybrać?

Jesteś już o jeden krok od siania trawy – ten krok to nawożenie przedsiewne.  Na przegrabioną glebę należy rozsypać nawóz bogaty w fosfor, potas bądź azot i dokładnie wymieszać go z ziemią, powtórnie grabiąc powierzchnię.  Należy pamiętać, że nawozy azotowe powinny być aplikowane chwilę przed wysiewem.  Po przedsiewnym nawożeniu nareszcie można zabrać się za  sianie trawy.

Punkt pierwszy na naszej liście zadań to wybór mieszanki traw. W ogródku domowym najlepiej sprawdzą się kompozycje: uniwersalne, sportowe bądź rekreacyjne.Na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim każda mieszanka, dopuszczona do sprzedaży, musi być opatrzona Świadectwem Kwalifikacji, które zawiera skład mieszanki, jej zdolność kiełkowania z uwzględnieniem podziału na odmiany oraz datę ważności.  

Kiedy najlepiej wysiewać trawnik?

Trawnik wysiewamy w dwóch terminach: wiosną (od końca kwietnia do połowy maja) przy temperaturach na poziomie 6°- 8°C lub późnym latem (od końca sierpnia do początku września). Idealne warunki do wysiewu to wilgotna, pozbawiona grudek i spulchniona gleba, przy czym optymalna  głębokość osadzenia nasion to 0.5- 1.5 cm. Na małych powierzchniach można wysiewać ręcznie, przy większym obszarze najlepiej posłużyć się siewnikiem.  Bardzo ważne jest by rozsiewać metodą „na krzyż”.

Sienie na krzyż – co to oznacza?

Nasiona wysiewamy w dwóch prostopadłych kierunkach, czyli wzdłuż i wszerz naszego przyszłego trawnika, co w przyszłości zapewni równomierne obsadzenie murawy.  Całość grabimy i tym samym przykrywamy nasiona cienką warstwą ziemi. Na koniec wałujemy glebę - wzdłuż, wszerz i po przekątnej - nie tylko by ją zagęścić, ale też by docisnąć nasiona do ziemi.  Do wykonania tej czynności niezbędny jest walec ogrodowy o masie co najmniej 75 kg. Jego szerokość robocza to pół metra, natomiast ciężar po wypełnieniu piaskiem może sięgnąć nawet 120 kg.  Po zakończeniu wałowania koniecznie pamiętaj o  podlewaniu trawnika zraszaczem drobno-kropelkowym, tak by nie wypłukać nasion, a jednocześnie zapewnić im optymalną wilgotność.

Zobacz także: Jak wysiać trawę?

Pielęgnacja trawnika

Jeśli Twój trawnik już się zazielenił nie spoczywaj na laurach. By murawa była naprawdę zadbana konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Najlepsze efekty daje regularne nawożenie, to jest trzy, do czterech razy w sezonie, zwykle zaraz po koszeniu.  Przede wszystkim powinno się stosować nawozy wieloskładnikowe z azotem, fosforem, magnezem,  wapniem i potasem, choć dobre efekty przyniesie także obornik, torf lub gnojówka. Ważnym elementem dbania o zielone źdźbła jest przede wszystkim koszenie. Pierwsze powinno zostać wykonane, gdy trawa urośnie na wysokość około 10 cm. Regularne przycinanie murawy wzmacnia jej odporność na różnego rodzaju choroby i ataki szkodników. Pamiętaj by noże kosiarki były dobrze naostrzone – im ostrzejsze cięcie, tym mniejsze obciążenie dla trawnika. Na wiosnę, by pobudzić krzewienie można zafundować trawnikowi zabiegi aeracji i wertykulacji. 

Zobacz także: Jak nawozić trawnik?

Zobacz także: Trawnik z rolki czy z wysiewu?

Źródło: AL-KO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA