Choroby grzybowe na trawniku – jak z nimi walczyć?
REKLAMA
REKLAMA
Puste miejsca na trawniku wiosną
Po długiej zimie z obfitymi opadami może zdarzyć się, że po stopnieniu śniegu na trawniku pojawią się brązowe, różowawe lub szare plamy. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy wydeptujemy zimą śnieg na trawniku (np. pod ścieżkę). Nadmiar wilgoci powoduje rozwój chorób grzybowych. Takie puste miejsca należy oczyścić ze starych, obumarłych źdźbeł (tzw. filcu) oraz resztek liści, a następnie przykryć cienką warstwą ziemi lub podłoża do trawników i wysiać nasiona traw. Optymalnym wyjściem jest zastosowanie tej samej mieszanki nasion jakiej używaliśmy do zakładania trawnika – miejsca z nową trawą nie będą się odróżniać od reszty trawnika. Świeżo obsiane fragmenty trawnika trzeba często zraszać by nasiona nie obeschły.
REKLAMA
Zobacz także: Jak uchronić trawnik przed chwastami?
Jak walczyć z grzybem na trawniku?
REKLAMA
Jeśli w ciągu sezonu (np. w czasie wilgotnego lata) na trawie pojawiają się żółknące pierścienie lub nawet wyrastają grzyby, to znak, że trawnik opanowały zarodniki grzybów. Ich źródłem jest najczęściej kora używana do ściółkowania rabat. Rozwój chorób grzybowych może także być spowodowany zbyt zwięzłym, zbitym podłożem, co powoduje nadmierną wilgoć. W takim przypadku murawę należy napowietrzyć i użyźnić (np. poprzez dodanie piasku lub torfu).
Z miejsc, w których widoczne są objawy chorób grzybowych musimy wybrać ziemię na głębokość około 20–30 cm i usunąć ją z ogrodu. Owocniki grzybów należy usuwać, a trawnik regularnie nawozić odpowiednimi nawozami. Zainfekowane miejsca można też opryskiwać środkami grzybobójczymi (np. Amistar, Bravo, Saprol).
Zobacz także: Jak ekspresowo wykonać trawnik?
Warto pamiętać też o regularnej wertykulacji lub napowietrzaniu gleby wiosną lub jesienią. Można stosować do tego celu specjalne wertykulatory lub po prostu ponakłuwać murawę widłami. Zabieg taki pomoże też lepiej wniknąć w podłoże środkom grzybobójczym.
REKLAMA
REKLAMA