REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Choroby grzybowe na trawniku – jak z nimi walczyć?

Maciej  Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
Po długiej zimie z obfitymi opadami może zdarzyć się, że po stopnieniu śniegu na trawniku pojawią się brązowe, różowawe lub szare plamy.
Po długiej zimie z obfitymi opadami może zdarzyć się, że po stopnieniu śniegu na trawniku pojawią się brązowe, różowawe lub szare plamy.

REKLAMA

REKLAMA

Po stopnieniu śniegu wczesną wiosną lub w czasie lata podczas dużych opadów, na trawnikach mogą pojawić się żółte plamy. Najczęściej są to objawy chorób grzybowych, które atakują źdźbła traw. Co zrobić gdy pojawi się grzyb na trawniku?

Puste miejsca na trawniku wiosną

Po długiej zimie z obfitymi opadami może zdarzyć się, że po stopnieniu śniegu na trawniku pojawią się brązowe, różowawe lub szare plamy. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy wydeptujemy zimą śnieg na trawniku (np. pod ścieżkę). Nadmiar wilgoci powoduje rozwój chorób grzybowych. Takie puste miejsca należy oczyścić ze starych, obumarłych źdźbeł (tzw. filcu) oraz resztek liści, a następnie przykryć cienką warstwą ziemi lub podłoża do trawników i wysiać nasiona traw. Optymalnym wyjściem jest zastosowanie tej samej mieszanki nasion jakiej używaliśmy do zakładania trawnika – miejsca z nową trawą nie będą się odróżniać od reszty trawnika. Świeżo obsiane fragmenty trawnika trzeba często zraszać by nasiona nie obeschły.

REKLAMA

Zobacz także:  Jak uchronić trawnik przed chwastami?

Jak walczyć z grzybem na trawniku?

REKLAMA

Jeśli w ciągu sezonu (np. w czasie wilgotnego lata) na trawie pojawiają się żółknące pierścienie lub nawet wyrastają grzyby, to znak, że trawnik opanowały zarodniki grzybów. Ich źródłem jest najczęściej kora używana do ściółkowania rabat. Rozwój chorób grzybowych może także być spowodowany zbyt zwięzłym, zbitym podłożem, co powoduje nadmierną wilgoć. W takim przypadku murawę należy napowietrzyć i użyźnić (np. poprzez dodanie piasku lub torfu).

Z miejsc, w których widoczne są objawy chorób grzybowych musimy wybrać ziemię na głębokość około 20–30 cm i usunąć ją z ogrodu. Owocniki grzybów należy usuwać, a trawnik regularnie nawozić odpowiednimi nawozami. Zainfekowane miejsca można też opryskiwać środkami grzybobójczymi (np. Amistar, Bravo, Saprol).

Zobacz także: Jak ekspresowo wykonać trawnik?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto pamiętać też o regularnej wertykulacji lub napowietrzaniu gleby wiosną lub jesienią. Można stosować do tego celu specjalne wertykulatory lub po prostu ponakłuwać murawę widłami. Zabieg taki pomoże też lepiej wniknąć w podłoże środkom grzybobójczym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA