REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wertykulacja i aeracja trawnika

Trawnik. Fot. Fotolia
Trawnik. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wertykulacja i aeracja trawnika przyczyniają się do jego lepszego wzrostu. Dodatkowo, trawa po zabiegach wertykulacji i aeracji jest gęstsza. Przeczytaj, na czym polega wertykulacja i aeracja trawnika oraz jak poprawnie je przeprowadzać.

Wertykulacja i aeracja polegają na rozluźnieniu gleby oraz usunięciu martwej darni.

REKLAMA

Wertykulacja trawnika

Zabieg wertykulacji to ostrożne przycinanie darni. Ponadto wykonuje się przy nim usuwanie zestarzałych złogów trawy, które są dobrym miejscem dla rozwoju bakterii i chorób grzybicznych. Wertykulacja trawnika zapewnia lepszy dostęp do tlenu i składników mineralnych.

Zobacz także: Trawnik jesienią – pielęgnacja

Aeracja trawnika

Zabieg aeracji to dokładne nakłuwanie gleby na głębokość 10 centymetrów. Jego wykonywanie zwiększa dopływ powietrza do gleby oraz wyrównuje darń. Aerację z powodzeniem można wykonywać kilka razy w roku.

Odpowiedni czas na wertykulację i aerację trawnika

Wertykulację i aerację trawnika dobrze jest wykonywać na przełomie marca i kwietnia. Jest to odpowiedni moment, ponieważ trawa zaczyna wzrastać i można wykonać jej pierwsze, sezonowe koszenie. Ponadto, aerację możemy przeprowadzać latem oraz na początku kalendarzowej jesieni.

Zobacz także: Jak przygotować trawnik do zimy?


Zabieg wertkulacji i aeracji trawnika

Przed rozpoczęciem działań związanych z wertykulacją i aeracją trawnika, należy go dokładnie oczyścić z kamieni i skosić na wysokość około 2 centymetrów. Pozwoli to na łatwiejsze dostanie się do martwej darni. Żeby cała powierzchnia trawnika została rozluźniona dobrze jest przeprowadzać wertykulacje i aerację wzdłuż pionowych albo poziomych linii. Zapewni to dokładnie ponakłuwanie i ponacinanie darni. Dodatkowo, po zakończeniu naszej pracy warto oczyścić trawnik, wyrównać jego ułożenie oraz dosiać trawę w miejscach jej ubytków. Ponadto, możemy również użyć nawozów, które zapewnią dynamiczną odbudowę trawy. Należy również pamiętać o regularnym i obfitym podlewaniu całej powierzchni trawnika.

Zobacz także: Wyniki badań gleby – jak poprawić jej skład

Wertykulatory i aeratory

REKLAMA

Do wykonania wertykulacji i aeracji możemy użyć urządzeń spalinowych, elektrycznych oraz ręcznych. Dobieramy je odpowiednio do powierzchni naszych trawników oraz do ilości pracy, jaką będziemy wykonywać na naszej działce. W odpowiednich sklepach ze sprzętem ogrodniczym możemy porównać ich różne ceny i specyfikację. Zakup takiego urządzenia ułatwi nasze działania w dbaniu o zdrowy wzrost trawnika.

Wertykulacja i aeracja trawnika zapewnią jego zdrowy i szybki wzrost. Dodatkowo, po wykonaniu tych zabiegów trawa będzie gęstsza. Odpowiednie urządzenia i właściwe przeprowadzenie działań rozluźniających glebę przyczynią się do dynamicznego rozrostu trawnika.

Zobacz także: Zakładanie trawnika krok po kroku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  REKLAMA

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  REKLAMA

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  REKLAMA