REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wertykulacja i aeracja trawnika

Trawnik. Fot. Fotolia
Trawnik. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wertykulacja i aeracja trawnika przyczyniają się do jego lepszego wzrostu. Dodatkowo, trawa po zabiegach wertykulacji i aeracji jest gęstsza. Przeczytaj, na czym polega wertykulacja i aeracja trawnika oraz jak poprawnie je przeprowadzać.

Wertykulacja i aeracja polegają na rozluźnieniu gleby oraz usunięciu martwej darni.

REKLAMA

Wertykulacja trawnika

Zabieg wertykulacji to ostrożne przycinanie darni. Ponadto wykonuje się przy nim usuwanie zestarzałych złogów trawy, które są dobrym miejscem dla rozwoju bakterii i chorób grzybicznych. Wertykulacja trawnika zapewnia lepszy dostęp do tlenu i składników mineralnych.

Zobacz także: Trawnik jesienią – pielęgnacja

Aeracja trawnika

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zabieg aeracji to dokładne nakłuwanie gleby na głębokość 10 centymetrów. Jego wykonywanie zwiększa dopływ powietrza do gleby oraz wyrównuje darń. Aerację z powodzeniem można wykonywać kilka razy w roku.

Odpowiedni czas na wertykulację i aerację trawnika

Wertykulację i aerację trawnika dobrze jest wykonywać na przełomie marca i kwietnia. Jest to odpowiedni moment, ponieważ trawa zaczyna wzrastać i można wykonać jej pierwsze, sezonowe koszenie. Ponadto, aerację możemy przeprowadzać latem oraz na początku kalendarzowej jesieni.

Zobacz także: Jak przygotować trawnik do zimy?


Zabieg wertkulacji i aeracji trawnika

Przed rozpoczęciem działań związanych z wertykulacją i aeracją trawnika, należy go dokładnie oczyścić z kamieni i skosić na wysokość około 2 centymetrów. Pozwoli to na łatwiejsze dostanie się do martwej darni. Żeby cała powierzchnia trawnika została rozluźniona dobrze jest przeprowadzać wertykulacje i aerację wzdłuż pionowych albo poziomych linii. Zapewni to dokładnie ponakłuwanie i ponacinanie darni. Dodatkowo, po zakończeniu naszej pracy warto oczyścić trawnik, wyrównać jego ułożenie oraz dosiać trawę w miejscach jej ubytków. Ponadto, możemy również użyć nawozów, które zapewnią dynamiczną odbudowę trawy. Należy również pamiętać o regularnym i obfitym podlewaniu całej powierzchni trawnika.

Zobacz także: Wyniki badań gleby – jak poprawić jej skład

Wertykulatory i aeratory

REKLAMA

Do wykonania wertykulacji i aeracji możemy użyć urządzeń spalinowych, elektrycznych oraz ręcznych. Dobieramy je odpowiednio do powierzchni naszych trawników oraz do ilości pracy, jaką będziemy wykonywać na naszej działce. W odpowiednich sklepach ze sprzętem ogrodniczym możemy porównać ich różne ceny i specyfikację. Zakup takiego urządzenia ułatwi nasze działania w dbaniu o zdrowy wzrost trawnika.

Wertykulacja i aeracja trawnika zapewnią jego zdrowy i szybki wzrost. Dodatkowo, po wykonaniu tych zabiegów trawa będzie gęstsza. Odpowiednie urządzenia i właściwe przeprowadzenie działań rozluźniających glebę przyczynią się do dynamicznego rozrostu trawnika.

Zobacz także: Zakładanie trawnika krok po kroku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

REKLAMA

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

REKLAMA

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

REKLAMA