Jak ekspresowo wykonać trawnik?
REKLAMA
REKLAMA
Układanie darni krok po kroku
REKLAMA
• Przekopujemy i spulchniamy glebę, usuwamy chwasty i śmieci
• Mniej więcej tydzień przed rozłożeniem darni zasilamy glebę nawozem do trawników. Jeśli jest ona słabej jakości wzbogacamy ją 5–10 centymetrową warstwą żyznego podłoża.
• Podłoże wałujemy, grabimy i wyrównujemy do momentu aż zlikwidujemy wszelkie zagłębienia, w których mogłaby gromadzić się woda. Warto nadać powierzchni lekki spadek (około 1–3%), który pozwoli odprowadzić wodę deszczową.
• Pasy darni zaczynamy rozkładać od prostej krawędzi, np. ścieżki, ściany budynku. Właściwie ułożone pasy powinny leżeć jeden przy drugim tak, aby nie zachodziły na siebie. W sąsiadujących rzędach powinny wyglądać podobnie jak cegły w murze.
• Brzegi i krawędzie darni docinamy ostrym nożem.
• Wałujemy dociskając darń do podłoża.
• Obficie nawadniamy nowy trawnik i powtarzamy podlewanie codziennie przez pierwszy tydzień.
Zobacz także: Jak zregenerować trawnik po zimie?
Terminy, jakość darni i pielęgnacja
Darń można rozkładać nawet jesienią, gdy tradycyjny trawnik nie mógłby się już ukorzenić. Odpowiedniej jakości darń powinna być intensywnie zielona i gęsta oraz mieć białe korzenie. Trawnik w rolkach należy rozkładać wkrótce po przywiezieniu do ogrodu. Nie powinien leżeć dłużej niż jeden dzień. Rolki przechowujemy zwinięte, najlepiej w cieniu. W czasie przechowywania nie powinno leżeć na sobie więcej niż 4–5 warstw rolek ułożonych w pryzmie. Darń ukorzenia się średnio po około 7–10 dniach. Można już wtedy normalnie użytkować trawnik. Pielęgnacja wygląda tak samo jak w przypadku tradycyjnej murawy. Niezbędne jest regularne podlewanie i zasilanie nawozami do trawników. Kosimy co 5–10 dni na wysokość około 5 cm. W czasie koszenia należy pamiętać, aby nie ścinać więcej niż 1/3 wysokości źdźbeł.
Zobacz także: Alternatywa dla trawnika
REKLAMA
REKLAMA