REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak i kiedy nawozić?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Pracownia Sztuki Ogrodowej, www.sztuka-ogrodowa.pl Aleksandra Bugno
Sposób nawożenia w 50% jest odpowiedzialny za sukces uprawy. Jednak nie można zastosować zbyt wysokich dawek nawozów jednorazowo, ponieważ większość gatunków roślin jest wrażliwa na zasolenie.
Sposób nawożenia w 50% jest odpowiedzialny za sukces uprawy. Jednak nie można zastosować zbyt wysokich dawek nawozów jednorazowo, ponieważ większość gatunków roślin jest wrażliwa na zasolenie.

REKLAMA

REKLAMA

Sposób nawożenia w 50% jest odpowiedzialny za sukces uprawy. Jednak nie można zastosować zbyt wysokich dawek nawozów jednorazowo, ponieważ większość gatunków roślin jest wrażliwa na zasolenie.

Jakie są rodzaje nawozów?

REKLAMA

Nawozy organiczne służą do poprawy jakości gleby i jej użyźnienia. Utrzymują stały poziom próchnicy, zapobiegają jej ubytkom, sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów. Najbardziej znanym i powszechnie stosowanym nawozem jest obornik, powstały z odchodów zwierzęcych i ściółki. Zawiera azot, fosfor, potas i inne ważne dla roślin składniki. Nawozy pochodzenia roślinnego to: gnojówka pokrzywowa, kompost, nawozy zielone, słoma, torf. Nawozy wapniowe, to nawozy, które pomagają w odkwaszaniu gleby zakwaszonej na skutek ubytków wapnia, spowodowanego czynnikami naturalnymi bądź działalnością rolniczą.

REKLAMA

Nawozy te pomagają również w poprawie struktury gleby. Dzięki stosowaniu wapnia zwiększa się przyswajalność fosforu, potasu i magnezu, a także przyswajalność mikroelementów potrzebnych dla wzrostu roślin. Nawozy wieloskładnikowe, są to z kolei nawozy uniwersalne, stanowiące mieszaniny dwóch lub trzech składników (azot, fosfor, potas), mieszaniny nawozów sporządzane mechanicznie lub w wyniku reakcji chemicznych. Posiadają potrzebne dla każdego rodzaju roślin składniki, mikroelementy i makroelementy. Na wiosnę należy je sypać, w lecie nawozić (Amofosy, Azofoska, Nitrofoska, Polifoska). Nawozy mineralne to nawozy sztuczne, substancje chemiczne lub przetwarzane, produkowane i dostarczane przez wytwórnie przemysłowe. Mają działanie wzbogacające glebę w składniki mineralne, wymagane do rozwoju roślin i poprawienia struktury gleby, regulacji jej kwasowości.

Sposób nawożenia

Wybierając sposób nawożenia rośliny, należy uwzględnić jej wymagania pokarmowe, czyli najmniejszą ilość składników pokarmowych potrzebnych do uzyskania plonu w odpowiedniej wysokości. Należy również zwrócić uwagę na potrzeby nawozowe w warunkach glebowych (rodzaj gleby, dotychczasowa zawartość składników w glebie) i klimatycznych. Nawozy należy stosować tylko w takich ilościach, które poszczególna roślina może wykorzystać lub które dana gleba może zatrzymać. Zbyt duże dawki, nieodpowiednie proporcje składników pokarmowych lub brak możliwości wykorzystania nawozu w danych warunkach glebowych mogą przynieść skutek odwrotny od oczekiwanego.

Nawożenie mineralne

Jeśli chodzi o nawożenie mineralne, produkuje się specjalne gotowe mieszanki nawozowe przeznaczone do różnego typu roślin. W sklepach ogrodniczych łatwo można nabyć preparaty różnego typu, przeznaczone dla roślin kwitnących, wrzosowatych czy iglaków. Tego typu nawozy są wygodne w użyciu - powinno się stosować je zgodnie z przepisem na opakowaniu. Należy uważać, aby nie przedawkować nawozów, bo może to roślinom zaszkodzić. Niektóre nawozy mineralne produkowane są w formie granulek lub kuleczek. Jeżeli w ogrodzie bawią się małe dzieci, to należy zwracać uwagę, aby nie zainteresowały się kuleczkami.

Nawożenie organiczne

REKLAMA

Nawożenie organiczne jest bardzo często stosowane w uprawie na działkach i ogródkach przydomowych. Taki sposób nawożenia ma wiele zalet, dostarcza roślinom nie tylko składników pokarmowych, ale wzbogaca glebę w próchnicę, a do tego jest tani i ekologiczny. Nawożąc rośliny w sposób organiczny nie musimy się obawiać, że "podtrujemy" dzieci czy zwierzęta domowe. Najczęściej stosowane nawozy organiczne: obornik, kompost, nawozy zielone, różnego rodzaju gnojówki - najpopularniejsza z pokrzyw. Obornik to najwartościowszy z nawozów organicznych, dostarcza roślinom najwięcej składników pokarmowych i wpływa korzystnie na glebę dostarczając próchnicy oraz działa odkwaszająco.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na obornik składa się zwierzęcy kał i mocz wraz ze ściółką. Najwartościowszy jest obornik koński i bydlęcy. Nawożenie obornikiem powinno się wykonywać, co 3–5 lat w zależności od gleby. Najlepszą porą na nawożenie obornikiem jest jesień. Wadą tego typu nawożenia - szczególnie w uprawie amatorskiej jest trudny dostęp do tego rodzaju nawozu. Kompost to nawóz, który jest bogatym źródłem składników pokarmowych i próchnicy niezbędnych do prawidłowego rozwoju roślin. Wartość nawozowa kompostu zależy od materiału przeznaczonego na nawóz oraz sposobu przygotowania.

Na kompost przeznacza się następujące materiały: pozostałości roślin z ogrodu (np. skoszona trawa, zdrowe, opadłe liście, drobne gałęzie, resztki warzyw i owoców), odpady kuchenne (np. obierki). Rośliny przeznaczone na nawóz zielony wysiewa się do gruntu, a po wytworzeniu masy zielonej (na wys ok. 40 cm.) przekopujemy. Najpopularniejsze rośliny na nawozy zielone: łubin - wysiew IV–IX, facelia - wysiew III–VIII, wyka siewna - wysiew w V–IX, żyto - wysiew ozimy w IX. Jeśli chodzi o gnojówki roślinne, to warto wspomnieć o trzech roślinach zielnych, które mają duże znaczenie w ekologicznym nawożeniu, wzmacnianiu roślin oraz zwalczaniu chorób i szkodników. Są to pokrzywa, skrzyp i mniszek lekarski. Najbardziej znana i popularna jest gnojówka sporządzana z pokrzyw.

Kiedy nawozić?

Generalnie nawożenie rozpoczyna się na wiosnę, przed kwitnieniem, bowiem jest to okres intensywnego rozwoju roślin, co wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na substancje odżywcze. Dokarmianie roślin jest ważne również podczas sadzenia czy przesadzania roślin oraz po cięciu pielęgnacyjnym. Najlepszą pogodą na nawożenie są dni pochmurne, przed deszczem. Rośliny wieloletnie powinny być dokarmiane tylko do połowy lata, potem roślina musi skoncentrować się na przygotowaniu do zimy. Kwiaty jednoroczne nie wymagają intensywnego nawożenia. Drzewa i krzewy ozdobne nawozi się podczas sadzenia wypełniając przygotowany dołek mieszanką gleby z kompostem w proporcji pół na pół.

Przy drzewach owocowych, jeżeli stosujemy tylko nawożenie organiczne to polega ono na polepszeniu jakości i struktury gleby. Jeżeli stosujemy nawożenie mineralne to należy użyć nawozów pełnoskładnikowych nie zawierających chloru. Nawożenie mineralne przeprowadza się w kilku dawkach; pierwsze nawożenie wykonuje się w lutym/marcu, następne po zakończeniu kwitnienia a ostatni raz nawozimy po zrzuceniu części zawiązków owocowych w czerwcu. Trawniki nawozami mineralnymi zasila się po strzyżeniu a kompostem we wrześniu przykrywając go cienką (ok. 1,5 cm) nawozu.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

REKLAMA

Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec

Budynek Intraco zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie w 2030 r. nowoczesny wieżowiec, bardzo podobny do historycznego – poinformowali 3 czerwca 2025 r. przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Ceny garaży i miejsc postojowych w 2025 r. Metr kwadratowy garażu często droższy niż metr mieszkania na rynku wtórnym

Ceny garaży i miejsc postojowych w całej Polsce rosną dynamicznie – w niektórych miastach ofert jest mniej niż w innych, stąd duży wzrost cen. – Zdarzają się oferty, gdy metr kwadratowy garażu jest droższy niż metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Oferty powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy garażu już się zdarzają. Droższe są garaże wolnostojące, murowane, to także o nie ludzie pytają częściej. Miejsca postojowe w garażu podziemnym zdecydowanie trudniej sprzedać – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Oferta mieszkań z rynku pierwotnego. Co się zmieniło w ciągu ostatniego roku?

Jak wygląda obecnie rynek mieszkań z rynku pierwotnego? Czy deweloperzy rozszerzyli swoją ofertę? Na jakie mieszkania stawiają? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Kupno mieszkania. Czy zielone przedmieścia wygrywają z centrum?

Czy rośnie zainteresowanie mieszkaniami w zielonych, spokojnych częściach miast, sprzyjających pracy zdalnej? Jak zmieniają się preferencje lokalizacyjne kupujących? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Pomieszczenie przynależne: linie w garażu nie wystarczą?

Czy linie narysowane w garażu wystarczają, aby uznać miejsce postojowe za pomieszczenie przynależne do mieszkania? Wyjaśniają eksperci RynekPierwotny.pl.

Szybki QUIZ dla działkowców i ogrodników. Dasz radę zdobyć komplet punktów?
Kiedy wypada Zimna Zośka? Co oznacza skrót ROD? Odmianą jakiego warzywa jest Bawole Serce? Znasz odpowiedzi? Sprawdź swoją wiedzę!

REKLAMA