Grubosz (Crassula)
REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko
Dobrze nasłonecznione, ciepłe. Nie ma zbyt wielu roślin, które dobrze znoszą stanowisko narażone na bezpośrednie promieniowanie słońca. Grubosz jest tu wyjątkiem. Od wiosny do jesieni, w miarę możliwości, wystawiamy go na balkon lub do ogrodu. Różnica temperatur między dniem a nocą pobudza grubosza do wzrostu. W okresie grzewczym może stać na parapecie umieszczonym nad grzejnikiem, ponieważ jest przystosowany do suchego powietrza.
REKLAMA
Podlewanie
Umiarkowane. Podłoże nie powinno być zbyt wilgotne, zwłaszcza jeśli roślina stoi w średniej lub chłodniejszej temperaturze. Przed ponownym podlaniem ziemia powinna przeschnąć.
Zobacz także: Aglaonema (Aglaonema)
Przesadzanie
Co dwa lata, o dowolnej porze roku. Podłoże powinno być dobrze przepuszczalne. W tym celu można dodać do niego gruboziarnisty piasek lub drobne kamyczki. U najstarszych okazów wymieniamy tylko wierzchnią warstwę podłoża. Grubosz nie wytwarza dużej bryły korzeniowej i może mieć szerszą, ale płytszą donicę.
Nawożenie
Nawozimy co miesiąc, od wiosny do jesieni, nawozem do kaktusów.
Zobacz także: Cissus (Cissus)
Rozmnażanie
Grubosza można rozmnażać przez pędy wierzchołkowe lub liście. Po oderwaniu powinny przeschnąć kilka dni. Potem umieszczamy je w wilgotnym i żyznym podłożu.
Pielęgnacja
Uszczykiwanie pędów pobudzi roślinę do rozrostu. Nie zraszamy, gruboszom nie szkodzi suche powietrze. Odpowiednio traktowane są odporne na szkodniki i choroby.
Nadaje się do przycinania na bonsai, ale nie drutowania, bo łodyga nie drewnieje.
REKLAMA
REKLAMA