Skrytokwiat (Cryptanthus)
REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko
Większość będzie potrzebowała stanowiska jasnego ze światłem rozproszonym, reszta miejsca silnie nasłonecznionego. Skrytokwiat ma małe wymagania cieplne. Rośliny o barwnych liściach potrzebują wyższej temperatury 20–22 stopni C przez cały rok, zielone mogą mieć niższą. Wymaga średniej i wysokiej wilgotności. Źle znosi suche powietrze.
REKLAMA
Podlewanie
Podlewamy z góry, tak by w rozecie zatrzymała się odrobina wody. W okresie wegetacji podlewamy obficie letnią wodą bez wapnia. Zimą ograniczamy nawadnianie.
Przesadzanie
Wiosną, w zależności od potrzeb. Wymaga podłoża o lekko kwaśnym odczynie, przepuszczalnego, próchnicznego z dodatkiem torfu. Można użyć podłoża dla storczyków.
Zobacz także: Kalatea (Calathea)
Nawożenie
Nawozimy od wiosny do jesieni co 3–4 tygodnie połową dawki płynnego nawozu nie zawierającego wapnia.
Rozmnażanie
Roślina łatwa do rozmnożenia. Skrytokwiat obficie wytwarza ukorzenione rozetki potomne, które bez szkody dla rośliny można oddzielać i odświeżać hodowlę. Jeśli przypadkiem oderwie nam się odrost nieukorzeniony, możemy wsadzić go do mieszanki torfu i piasku, bez przykrycia i tak czekać na wytworzenie korzeni. Młode egzemplarze sadzić do płytkich naczyń. Rozmnażamy wiosną i latem.
Zobacz także: Dipladenia
Pielęgnacja
Po kwitnieniu rozeta zamiera, więc warto zawczasu rozmnożyć roślinę z odrostów. Skrytokwiat lubi zraszanie. Przy odpowiedniej pielęgnacji jest dość odporny na szkodniki.
Skrytokwiat zawiera substancje drażniące, dlatego do pielęgnacji, która wymaga większej inwazyjności, dobrze jest zakładać rękawice.
REKLAMA
REKLAMA