Przycinanie korzeni podczas sadzenia
REKLAMA
REKLAMA
Z bryłą korzeniową
Jeśli korzenie zakupionej rośliny są ukryte w prawidłowo uformowanej, dużej bryle korzeniowej, to zabieg przycinania korzeni jest zbędny. Należy zwrócić jedynie szczególną uwagę na to, aby w trakcie transportu rośliny nie uszkodzić bryły korzeniowej. Jeżeli nie sadzimy rośliny od razu, musimy pamiętać o regularnym zraszaniu bryły korzeniowej.
REKLAMA
Zobacz także: Sadzenie roślin jesienią
W pojemniku
Korzenie roślin uprawianych w pojemnikach przez kilka lat często układają się okrężnie wokół bryły korzeniowej. Jeśli korzenie będą się dalej rozwijać w ten sposób po zasadzeniu drzewa lub krzewu, powiększając swą grubość mogą spowodować uduszenie rośliny. Przed sadzeniem rośliny z pojemnika należy sprawdzić czy korzenie nie rosną okrężnie i czy nie są zbite ze sobą. Jeśli tak się dzieje, to należy przyciąć przeszkadzające korzenie oraz lekko rozluźnić zbitą masę drobniejszych korzeni. Następnie sadzimy roślinę w odpowiedniej mieszance glebowej, by pobudzić ją do wytworzenia nowych, bocznych korzeni.
Z odkrytym korzeniem
Jeśli kupujemy roślinę z odkrytym korzeniem lub przesadzamy krzew lub drzewo w ogrodzie, powinniśmy przyciąć uszkodzone korzenie oraz lekko skrócić pędy. Rozległe uszkodzenia korzeni, które powstały podczas wykopywania mogą wymagać poważnego zabiegu. Grube, uszkodzone korzenie przycinamy sekatorem. Resztę drobnych korzeni skracamy tak, żeby się nie podwijały i aby swobodnie można było je rozłożyć w dołku w czasie sadzenia. Skracamy też pędy aby roślina lepiej zregenerowała system korzeniowy. Pędy przycinamy skośnie tuż nad pąkiem, a pędy i gałęzie boczne tniemy przy pąku zewnętrznym. Jeśli roślina jest prawidłowo rozgałęziona i uformowana, cięcie pędów ograniczamy do lekkiego skrócenia.
Pamiętajmy, że rośliny z odkrytym korzeniem i z bryłą korzeniową najlepiej sadzić wczesną wiosną lub jesienią, kiedy rośliny nie są narażone na okresy suchej i upalnej pogody.
Zobacz także: Drzewa z odkrytymi korzeniami – sadzenie
REKLAMA
REKLAMA