Jesień – nawożenie roślin ogrodowych
REKLAMA
REKLAMA
Dlaczego ograniczamy azot jesienią?
REKLAMA
Na rynku dostępne są wieloskładnikowe nawozy mineralne. Granulowane, rozpuszczalne w wodzie, dolistne lub doglebowe – wszystkie je stosujemy od wiosny, przez cały sezon po to, by rośliny szybko rosły i ładnie wyglądały. Ważne jest jednak, aby zwrócić uwagę na terminy stosowania tych nawozów i w odpowiednim czasie przestać zasilać rośliny mieszankami zawierającymi azot. Azot odpowiada przede wszystkim za przyrost roślin, dlatego jeśli będziemy go stosować za długo, sprawimy, że pędy roślin nie zdążą zdrewnieć i będą bardziej wrażliwe na przemarzanie. Dotyczy to większości ozdobnych drzew i krzewów (w tym iglaków i roślin zimozielonych).
Zobacz także: Wrzos – krzewinka jesieni
Czy nawozić rośliny posadzone jesienią?
Drzewa lub krzewy posadzone jesienią nie wymagają nawożenia. W szczególności dotyczy to roślin sadzonych z gołym korzeniem (bez bryły ziemi), które i tak nie będą w stanie przyswoić składników pokarmowych. Takie rośliny nawozimy dopiero wiosną przyszłego roku. Dopuszczalne jest ewentualne wzbogacenie ziemi obornikiem (ale nie świeżym) przed sadzeniem. Drzewa z bryłą korzeniową lepiej zasilić dopiero wiosną, a jesienią pozwolić roślinom na ukorzenienie i zbudowanie systemu korzeniowego. Ponadto rośliny nawożone zbyt szybko stają się „leniwe” i wykształcają słaby system korzeniowy.
Zobacz także: Jak pielęgnować ogród jesienią?
Jak nawozić jesienią?
Od kilku lat w sprzedaży dostępne są tzw. nawozy jesienne. W ich składzie nie ma już azotu lub jest w śladowych ilościach. Jesienią dla roślin najważniejszy jest fosfor i potas. Składniki te pozwolą roślinom lepiej zdrewnieć przed zimą, odpowiednio regulują gospodarkę wodną rośliny i zwiększą odporność na mróz zarówno części nadziemnej, jak i systemu korzeniowego. Nawozy jesienne stosujemy od końca sierpnia do października. Dzięki temu zabiegowi rośliny będą zdrowo i ładnie wyglądały w następnych latach.
REKLAMA
REKLAMA