REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Projekt ogrodu: schody w ogrodzie

Subskrybuj nas na Youtube
Schody w ogrodzie.
Schody w ogrodzie.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podczas projektowania ogrodu warto wykorzystać wszystkie będące już w nim elementy takie jak drzewa czy głazy. Bardzo efektownie można zaaranżować np. zmienne ukształtowanie terenu, np. skarpę wkomponowując w nią schody.

Podstawowym problemem aranżacji mocno pochylonego terenu jest organizacja komunikacji (zarówno pieszej, jak i kołowej). O ile na działce o płaskim ukształtowaniu terenu najczęściej ogranicza się ona do wytyczenia najkrótszego dojścia od furtki do wejście domu oraz organizacji wjazdu do garażu, o tyle działka na skarpie wymusza przemyślenie i wybranie najwygodniejszych tras i rozwiązań. W przypadku podjazdów w grę wchodzi jedynie pochylnia, projektując ścieżki i prowadząc je przez skarpę, warto rozważyć wkomponowanie w nie schodów.

REKLAMA

Zalety schodów w ogrodzie

REKLAMA

Schody mają zarówno zalety estetyczne, jak i użytkowe – zajmują znacznie mniej miejsca niż pochylnie. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie schodów, pierwszą rzeczą o której musimy pamiętać o dobrym wymierzeniu schodów. W tym celu należy zastosować wzór: 2h + s = 60–65 cm

Gdzie:
- 2h – to podwójna wysokość stopnia (która powinna zawierać się w granicach między 60–65 cm.
- s – szerokość stopnia (przy schodach zewnętrznych warto przyjmować większe wartości szerokości stopnia kosztem jego wysokości. Bardzo wygodne są stopnie o wymiarach (szer./wys.) 30–35/15 cm a także 42/9 cm).

Schody w ogrodzie. Fot. Libet

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Schody skonstruowane w ten sposób umożliwiają wygodne poruszanie się bez konieczności zmiany tempa, długości i rytmu kroków. To bardzo ważne, szczególnie jeśli będą znajdować się w miejscu, które będziemy pokonywać wielokrotnie w ciągu jednego dnia, na przykład przed wejściem do domu.

Zobacz także: Kamien w ogrodzie – meble, ścieżki i schody

Ile stopni?

Nie powinno się wykonywać mniej niż trzech stopni. Pojedynczy stanowi łatwy do przeoczenia „potykacz”, natomiast dwa zaburzają „nieparzysty” rytm kroków. Górną „granicą” powyżej której powinniśmy rozważyć rozdzielenie stopni spocznikiem, jest pięć stopni. Nie jest to oczywiście konieczne, ale znacznie „łatwiej” pokonuje się dwa podejścia po trzy stopnie, niż jedno sześciostopniowe.

Wymiarowanie schodów pod kostkę brukową

Jeśli projektowane schody zdecydujemy się wykończyć kostką brukową, należy dopasować szerokość stopni do wielokrotności wymiaru wybranej kostki, z której będziemy je wykonywać. Można zastanowić się, czy nie zastąpić kostki brukowej lekko nachodzącymi na siebie płytami kamiennymi o wysokości równej założonej wysokości stopnia.

Zobacz także: Wyznaczanie ścieżek i granic w ogrodzie

A może schody gotowe?

Warto także pamiętać o gotowych blokach schodowych. Każdy z tych materiałów wymaga innego sposobu mocowania na gruncie. W niektórych przypadkach może być konieczne nawet wykonanie betonowej podbudowy i klejenie do niej elementów za pomocą kleju trwale elastycznego. Jest to szczególnie istotne, jeśli zależy nam na uzyskaniu stopni nadwieszonych, których elementy nie leżą całą powierzchnią na podbudowie. W większości wystarczy jednak odpowiednie przygotowanie i zagęszczenie podłoża, tak samo jak w wypadku nawierzchni brukowanych. Niezależnie od materiału należy jednak pamiętać o zapewnieniu niewielkiego spadku (wystarczający to około 0,5 – 1%) zapobiegającemu zatrzymywaniu wody na stopniach.

Schody w ogrodzie. Fot. Libet

Praktyczne schody w ogrodzie

Przy wyborze opcji schodów ogrodowych dobrze jest przewidzieć, czy będą pełnić podstawową funkcję drogi pieszej z ulicy do domu (ogrodu), czy jedną z jej alternatyw. W naszym domu (ogrodzie) może pojawić się przecież osoba na wózku inwalidzkim, o kulach lub po prostu starsza, dla której pokonanie nawet kilku stopni może sprawiać trudność.

Schody w ogrodzie. Fot. Libet

Zobacz także: Jakie rośliny posadzić na ogrodowej skarpie?

Aranżacja ogrodu w pofałdowanym terenie nie jest łatwa, wymaga przemyśleń i głębszego zastanowienia. Z drugiej strony odpowiednio potraktowany urozmaicony teren może stać się potencjalną siłę projektu i charakterystycznym, mocnym punktem późniejszego ogrodu.

Zobacz także: Projektowanie ogrodu - porady

Zobacz także: Schody w ogrodzie - GALERIA

Schody w ogrodzie.
Libet
Schody w ogrodzie.
Libet
Schody w ogrodzie.
Fotoli
Fotolia
Schody w ogrodzie.
Libet
Schody w ogrodzie.
Fotolia
Schody w ogrodzie.
Fotolia
Schody w ogrodzie.
Libet
Schody w ogrodzie.
Fotolia
Schody w ogrodzie.
Libet
ścieżka w ogrodzie.
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA