REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Projekt ogrodu: schody w ogrodzie

Schody w ogrodzie.
Schody w ogrodzie.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podczas projektowania ogrodu warto wykorzystać wszystkie będące już w nim elementy takie jak drzewa czy głazy. Bardzo efektownie można zaaranżować np. zmienne ukształtowanie terenu, np. skarpę wkomponowując w nią schody.

Podstawowym problemem aranżacji mocno pochylonego terenu jest organizacja komunikacji (zarówno pieszej, jak i kołowej). O ile na działce o płaskim ukształtowaniu terenu najczęściej ogranicza się ona do wytyczenia najkrótszego dojścia od furtki do wejście domu oraz organizacji wjazdu do garażu, o tyle działka na skarpie wymusza przemyślenie i wybranie najwygodniejszych tras i rozwiązań. W przypadku podjazdów w grę wchodzi jedynie pochylnia, projektując ścieżki i prowadząc je przez skarpę, warto rozważyć wkomponowanie w nie schodów.

REKLAMA

Zalety schodów w ogrodzie

REKLAMA

Schody mają zarówno zalety estetyczne, jak i użytkowe – zajmują znacznie mniej miejsca niż pochylnie. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie schodów, pierwszą rzeczą o której musimy pamiętać o dobrym wymierzeniu schodów. W tym celu należy zastosować wzór: 2h + s = 60–65 cm

Gdzie:
- 2h – to podwójna wysokość stopnia (która powinna zawierać się w granicach między 60–65 cm.
- s – szerokość stopnia (przy schodach zewnętrznych warto przyjmować większe wartości szerokości stopnia kosztem jego wysokości. Bardzo wygodne są stopnie o wymiarach (szer./wys.) 30–35/15 cm a także 42/9 cm).

Schody w ogrodzie. Fot. Libet

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Schody skonstruowane w ten sposób umożliwiają wygodne poruszanie się bez konieczności zmiany tempa, długości i rytmu kroków. To bardzo ważne, szczególnie jeśli będą znajdować się w miejscu, które będziemy pokonywać wielokrotnie w ciągu jednego dnia, na przykład przed wejściem do domu.

Zobacz także: Kamien w ogrodzie – meble, ścieżki i schody

Ile stopni?

Nie powinno się wykonywać mniej niż trzech stopni. Pojedynczy stanowi łatwy do przeoczenia „potykacz”, natomiast dwa zaburzają „nieparzysty” rytm kroków. Górną „granicą” powyżej której powinniśmy rozważyć rozdzielenie stopni spocznikiem, jest pięć stopni. Nie jest to oczywiście konieczne, ale znacznie „łatwiej” pokonuje się dwa podejścia po trzy stopnie, niż jedno sześciostopniowe.

Wymiarowanie schodów pod kostkę brukową

Jeśli projektowane schody zdecydujemy się wykończyć kostką brukową, należy dopasować szerokość stopni do wielokrotności wymiaru wybranej kostki, z której będziemy je wykonywać. Można zastanowić się, czy nie zastąpić kostki brukowej lekko nachodzącymi na siebie płytami kamiennymi o wysokości równej założonej wysokości stopnia.

Zobacz także: Wyznaczanie ścieżek i granic w ogrodzie

A może schody gotowe?

Warto także pamiętać o gotowych blokach schodowych. Każdy z tych materiałów wymaga innego sposobu mocowania na gruncie. W niektórych przypadkach może być konieczne nawet wykonanie betonowej podbudowy i klejenie do niej elementów za pomocą kleju trwale elastycznego. Jest to szczególnie istotne, jeśli zależy nam na uzyskaniu stopni nadwieszonych, których elementy nie leżą całą powierzchnią na podbudowie. W większości wystarczy jednak odpowiednie przygotowanie i zagęszczenie podłoża, tak samo jak w wypadku nawierzchni brukowanych. Niezależnie od materiału należy jednak pamiętać o zapewnieniu niewielkiego spadku (wystarczający to około 0,5 – 1%) zapobiegającemu zatrzymywaniu wody na stopniach.

Schody w ogrodzie. Fot. Libet

Praktyczne schody w ogrodzie

Przy wyborze opcji schodów ogrodowych dobrze jest przewidzieć, czy będą pełnić podstawową funkcję drogi pieszej z ulicy do domu (ogrodu), czy jedną z jej alternatyw. W naszym domu (ogrodzie) może pojawić się przecież osoba na wózku inwalidzkim, o kulach lub po prostu starsza, dla której pokonanie nawet kilku stopni może sprawiać trudność.

Schody w ogrodzie. Fot. Libet

Zobacz także: Jakie rośliny posadzić na ogrodowej skarpie?

Aranżacja ogrodu w pofałdowanym terenie nie jest łatwa, wymaga przemyśleń i głębszego zastanowienia. Z drugiej strony odpowiednio potraktowany urozmaicony teren może stać się potencjalną siłę projektu i charakterystycznym, mocnym punktem późniejszego ogrodu.

Zobacz także: Projektowanie ogrodu - porady

Zobacz także: Schody w ogrodzie - GALERIA

Schody w ogrodzie.
Libet
Schody w ogrodzie.
Libet
Schody w ogrodzie.
Fotoli
Fotolia
Schody w ogrodzie.
Libet
Schody w ogrodzie.
Fotolia
Schody w ogrodzie.
Fotolia
Schody w ogrodzie.
Libet
Schody w ogrodzie.
Fotolia
Schody w ogrodzie.
Libet
ścieżka w ogrodzie.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA