Jaką altanę śmietnikową wybrać do ogrodu?
REKLAMA
REKLAMA
Lokalizacja altany śmietnikowej
Nie jest łatwo znaleźć dobre miejsce na lokalizację śmietnika. Jeżeli jest to możliwe, to wszelkie pomieszczenia, obiekty związane z kumulowaniem czekających na wywóz odpadów najlepiej umiejscowić na linii frontowej ogrodzenia, jednak w niezbyt bliskim sąsiedztwie furtki. Już na etapie projektowania zagospodarowania terenu należy także brać pod uwagę takie miejsce, by altanka śmietnikowa nie rzucała się w oczy.
REKLAMA
Następnie należy średnio oszacować ilość wyrzucanych przez nas odpadów, by wstępnie określić odpowiednie gabaryty projektowanego śmietnika.
Ważne wskazówki projektowe
Najlepiej zaprojektować altankę śmietnikową jako wnękę w ogrodzeniu z dwiema furtkami, jedną od strony ulicy by umożliwić swobodny wywóz odpadów, drugą od strony naszej posesji.
Zobacz także: Jak założyć trawnik krok po kroku?
REKLAMA
Dobrze jest osłonić śmietnik daszkiem, aby znajdujące się wewnątrz pojemniki nie mokły na deszczu i nie nagrzewały się, gdy świeci słońce. Furtki - nie węższe niż 80 cm - powinny otwierać się na zewnątrz śmietnika. Jego posadzka powinna być utwardzona i wyłożona najlepiej wyłożona płytkami ceramicznymi, podobnie jak ścianki wewnętrzne, aby umożliwić zachowanie higieny wewnątrz altanki, np. poprzez możliwość umycia zabrudzonych powierzchni.
Śmietnik powinien także spełniać określone parametry techniczne. Odległość od ścian i okien domu mieszkalnego jednorodzinnego powinna wynosić co najmniej 3 m, a od granicy działki co najmniej 2 m, chyba że jest to linia rozgraniczająca od strony ulicy - wtedy może do niej przylegać.
Altana śmietnikowa jako element małej architektury
Pamiętajmy, że śmietnik stanowi element tzw. małej architektury i może wpływać na estetykę otoczenia domu. Niepożądane jest, by jego forma była zbyt wyrazista, agresywna, albo konkurowała z budynkiem. Najlepiej, aby śmietnik był skromny, schludny i nie rzucał się w oczy.
Warto też zadbać, aby śmietnik nawiązywał wyglądem do architektury domu. Wskazane jest więc użyć tych samych albo podobnych materiałów, z jakich zbudowano budynek mieszkalny lub jego ogrodzenie.
W wiacie śmietnikowej stanowiącej część ogrodzenia można umieścić szafki na liczniki - elektryczny i gazowy, pamiętając o zachowaniu wymaganej, przynajmniej 100-centymetrowej odległości między szafkami. Szafka z licznikiem gazowym musi mieć sprawny nawiew i wywiew powietrza, aby nie gromadził się w niej gaz z ewentualnych nieszczelności, co groziłoby wybuchem. Służby miejskie muszą móc dostać się do obydwu szafek bez wchodzenia na teren posesji.
Zobacz także: Altana ogrodowa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.