REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Koniec lata w ogrodzie – najlepszy czas na zaprojektowanie ogrodu

Projekt ogrodu.
Projekt ogrodu.
Fotoli
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Chcąc zaprojektować własny ogród, często z tą decyzją czekamy do wiosny. Niepotrzebnie, bardzo dużo prac można wykonać jeszcze jesienią i wczesną zimą. Do takich prac można zaliczyć m.in. wykonanie ogrodzenia, poprowadzenie instalacji oświetleniowej czy budowę chodnika. Wystarczy tylko mieć dobry plan, aby wszystkie prace zakończyć prace jeszcze przed pierwszymi przymrozkami.

Aranżacja ogrodu – z ogrodzeniem, czy bez?

REKLAMA

To pierwsze pytanie, na które należy odpowiedzieć podczas planowania przydomowej przestrzeni. Zależnie od preferencji osobistych oraz rodzaju okolicy, w której znajduje się budynek można zrezygnować z ogrodzenia. Jednak nawet najniższe ogrodzenie zapewni prywatność oraz powstrzyma okoliczne psy przed kontaktami z krzewami i rabatkami. Ogrodzenie, zwłaszcza okalające duże posesje jest często pierwszą rzeczą, jaką widzą nasi goście. Dlatego warto zadbać by było ono estetyczne. Możliwości jego budowy jest wiele.

REKLAMA

Bardzo popularne są murowane słupki i fundamenty z drewnianymi sztachetami. Trochę tańszy jest płot drewniany, który wygląda najlepiej, gdy jest niezbyt wysoki. W przypadku, gdy przydomowy ogród jest sporej wielkości, warto pomyśleć o metalowej siatce. Jej cena jest dużo niższa od drewnianych ogrodzeń, a montaż dużo szybszy. Można też wybrać rozwiązanie pośrednie, czyli ozdobny płot w pobliżu domu, a dalej bardziej ekonomiczną siatka.          

Projektowanie ścieżek i alejek

Przy ich projektowaniu warto wziąć pod uwagę również podjazd do garażu oraz przydomowy taras. Te elementy mogą być wykonane z tego samego materiału co chodnik.
Wybierając takie rozwiązanie można znacząco zredukować koszty. Najtańszym, a jednocześnie bardzo estetycznym materiałem jest kostka burkowa. Duża dostępność wzorów, bardzo zróżnicowana kolorystyka, a także ogromna wytrzymałość powodują, że jest to najczęściej wybierany materiał do budowy chodnika.

Dużo trwalszym materiałem jest kostka kamienna. Wykonana z granitu lub bazaltu może wytrzymać dziesiątki lat. Jej nieregularny kształt jest dodatkowym walorem estetycznym, który będzie się idealnie komponował ze starszymi budynkami. Ważne by doprowadzić ścieżki do najczęściej odwiedzanych miejsc. Dzięki temu unikniemy wydeptanych trawników lub ubłoconego obuwia.

Zobacz także: Antyki w ogrodzie – sposób na niepowtarzalny ogród

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt oświetlenia ogrodowego

Nawet najmniejszy skrawek zieleni powinien być oświetlony. Nie chodzi tu tylko o walory estetyczne, ale również o bezpieczeństwo domowników i ich gości.

REKLAMA

Dobrze widoczny podjazd oraz ścieżka do domu ułatwią poruszanie się po zmroku. Warto też zainwestować w czujniki ruchu, które przyczynią się do znaczącej obniżki rachunków za energię elektryczną. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest wzrost poczucia bezpieczeństwa.

Oprócz funkcji typowo praktycznych, oświetlenie jest niewątpliwie dodatkowym elementem dekoracyjnym. Dobrze więc, by pasowało do charakteru domu. Do oświetlenia ścieżek i rabatek można wykorzystać lampy solarne. Mały pobór mocy oraz brak konieczności doprowadzania zewnętrznego zasilania doskonale sprawdzą się właśnie w takich miejscach. Dodatkowo, bezprzewodowe lampy są przyjazne dla środowiska, gdyż korzystają z darmowej energii słonecznej.

Zobacz także: Wyznaczanie ścieżek i granic w ogrodzie

Każdy ogród można zamienić w wyjątkowe miejsce. Warto odpowiednio zagospodarować ten obszar, aby przez wszystkie ciepłe dni roku odpoczywać w pięknej scenerii, a zimą czuć się bezpieczniej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA